Bezpieczniki wysokonapięciowe prądu przemiennego
SIBA print
Bezpieczniki wysokonapięciowe ograniczające ogólnego stosowania najczęściej wykorzystywane są do zabezpieczania sieci energetycznych średniego napięcia i transformatorów energetycznych przed skutkami zwarć na zaciskach i w uzwojeniach transformatorów.
Istnieje kilka systemów bezpieczników wysokonapięciowych, jednak w Polsce powszechnie stosowany jest niemiecki system bezpieczników z wkładkami topikowymi o stykach średnicy 45 mm. Zależnie od napięcia i prądu znamionowego wkładki mają różne znormalizowane długości i średnice. Bezpieczniki wysokonapięciowe powinny spełniać wymagania PN-EN 60282-1 oraz PN-EN 60644.
SIBA produkuje bezpieczniki wysokonapięciowe w systemach niemieckim (DIN), brytyjskim, francuskim, amerykańskim i wiele specjalnych wykonań do nietypowych zastosowań.
Wyzwalacz termiczny – nowa funkcja wybijaka
Wkładki topikowe wysokonapięciowe wyposażone są najczęściej w wybijaki. Badania rozdzielnic małogabarytowych wykazały, że przy dopuszczalnym dla transformatora przeciążeniu prądami o wartości od 1,5 do 2,5 prądu znamionowego wkładki topikowej, może dojść do nadmiernego nagrzania wkładki topikowej i elementów rozdzielnicy. Dochodzi wtedy do przekroczenia temperatury dopuszczalnej elementów izolacyjnych z tworzyw sztucznych, co prowadzi do ich przyspieszonego starzenia oraz do pogorszenia zestyków. Biorąc to pod uwagę, firma SIBA opracowała nową konstrukcję wybijaka z wyzwalaczem termicznym, który działa, gdy temperatura przekroczy wartość dopuszczalną. Działanie wyzwalaczy innych producentów zależy od wystąpienia prądu przeciążeniowego. Ogranicznik temperatury firmy SIBA działa wtedy, gdy temperatura wokół wkładki przekroczy około 100 °C przez około godzinę. Zadziałanie wybijaka w wyniku przetopienia topika lub przekroczenia dopuszczalnej temperatury uruchamia proces otwierania skojarzonego z bezpiecznikami rozłącznika. Zestawy rozłącznika z bezpiecznikami z ogranicznikami temperatury mogą wyłączać prądy mniejsze niż najmniejszy prąd wyłączalny bezpiecznika i zabezpieczają rozdzielnicę przed przekroczeniem dopuszczalnej temperatury.
Zdolność wyłączania i charakterystyki czasowo-prądowe
Wkładki topikowe wysokonapięciowe mają zazwyczaj niepełną zdolność wyłączania. Minimalny prąd wyłączalny bezpieczników wysokonapięciowych firmy SIBA jest zazwyczaj mniejszy niż trzykrotny prąd znamionowy. Obszar, w którym wkładki nie zapewniają zdolności wyłączania, na charakterystykach czasowo-prądowych wkładek rysowany jest linią przerywaną.
Charakterystyki czasowo-prądowe według PN-EN 60282-1 nie powinny mieć tolerancji większej niż ±10 % wartości prądu. Firma SIBA deklaruje, że charakterystyki jej wkładek topikowych wysokonapięciowych mieszczą się w granicach ±7 %.
Jakość i trwałość
Wkładki topikowe wysokonapięciowe – montowane w ważnych instalacjach, których praca nie powinna być przerywana z powodu niesprawności zainstalowanej aparatury – powinny być przystosowane do niezawodnego działania przez wiele lat. Bezpieczniki wysokonapięciowe firmy SIBA przewidziane są na 30 lat pracy. Osiągnięto to przez zapewnienie pełnej szczelności produkowanych wkładek wysokonapięciowych. Na specjalnym stanowisku sprawdzana jest szczelność każdej wyprodukowanej wkładki.
Więcej informacji na www.siba-bezpieczniki.pl.