Zgodność procesów produkcyjnych z wymaganiami międzynarodowych norm i przepisów
Andrzej Barciński print
Obsługa maszyn zagrożonych wybuchem pyłu w ramach realizowania procesów produkcyjnych podlega szczególnym wymaganiom. Ocena ryzyka pozwala eliminować zagrożenia technologiczne i związane z wybuchem pyłu.
W niektórych gałęziach przemysłu obsługa maszyn wiąże się z niebezpieczeństwem pożaru lub wybuchu w trakcie realizacji procesów produkcyjnych. Użytkownikom i konstruktorom maszyn znane są przede wszystkim zagrożenia, takie jak zmiażdżenie, zakleszczenie czy nieoczekiwane uruchomienie.
W przypadku większości stałych substancji organicznych oraz wielu metali, rozproszenie odpowiednio małych cząstek w określonym stężeniu w zamkniętej przestrzeni nieopodal źródła zapłonu skutkuje wybuchem. Nawet pozornie niewielka nagromadzona ilość łatwopalnego pyłu może spowodować katastrofalne szkody w razie powstania atmosfery wybuchowej w pobliżu źródła zapłonu. W przypadku przemysłu spożywczego zagrożenie wybuchem stwarzają mikrocząsteczki zbóż, cukru i innych składników organicznych.
Obowiązkiem przedsiębiorstw wykorzystujących maszyny w ramach tego typu procesów jest zrozumienie właściwości przetwarzanych materiałów oraz ustalanie odpowiedniej specyfikacji powiązanych maszyn. W szeregu krajów obowiązują następujące dyrektywy:
- Dyrektywa 1999/92/WE Parlamentu Europejskiego i Rady: w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników zatrudnionych na stanowiskach pracy, na których może wystąpić atmosfera wybuchowa.
- Dyrektywa 94/9/WE Parlamentu Europejskiego i Rady: w sprawie zasadniczych wymagań dla urządzeń i systemów ochronnych przeznaczonych do użytku w przestrzeniach zagrożonych wybuchem oraz dokumentów i informacji pochodnych – dotyczy głównie producentów i importerów maszyn 20 kwietnia 2016 roku zastąpi ją dyrektywa 2014/34/UE.
- W Stanach Zjednoczonych na uwadze należy mieć w szczególności postanowienia krajowego programu poprawy świadomości (NEP) zagrożeń stwarzanych przez łatwopalne pyły – CPL 03-00-008, 2008 – wdrożonego przez amerykańską agencję bezpieczeństwa i higieny pracy (OSHA) oraz wymagania norm amerykańskiego krajowego stowarzyszenia ochrony przeciwpożarowej (NFPA).
- W skali światowej rosnącym uznaniem cieszy się IECEx – międzynarodowy system przeglądu elektrotechnicznego, znajdujący zastosowanie w przypadku urządzeń eksploatowanych w atmosferze wybuchowej.
Do ograniczenia ryzyka oraz uproszczenia przestrzegania przepisów przyczynia się rzetelna ocena ryzyka, umożliwiająca usystematyzowane projektowanie urządzeń i powiązanych procesów technologicznych i organizacyjnych, a także wdrażanie uznanych norm.
source: Pilz