Lokalne sieci komputerowe w hali produkcyjnej i magazynie
Materiał prasowy (Quantum Qguar) print
Systemy automatyki i specjalistyczne oprogramowanie, odgrywają coraz ważniejszą rolę we współczesnych halach produkcyjnych i magazynowych. Systemy wspierające dział produkcji (MES, APS, SCADA), koordynują pracę operatorów maszyn, pracowników utrzymania ruchu i planistów. Dają kadrze kierowniczej bieżący wgląd w przebieg produkcji, a także gromadzą szereg informacji do analiz. Informatyzacja coraz skuteczniej wspiera również pracę magazynu. Systemy WMS podpowiadają jak optymalnie wykonać operacje magazynowe, automatycznie generują zlecenia i przekazują je na terminale komputerowe magazynierów. Zastosowane w systemach WMS rozwiązania, pozwalają skrócić czas wykonania operacji magazynowych, zwiększyć ich transparentność i ograniczyć liczbę błędów.
Działanie systemów przeznaczonych dla produkcji i magazynu, opiera się na wymianie informacji między maszynami, bazami danych i pracownikami. Niezbędnym elementem tej komunikacji są lokalne sieci komputerowe (LAN) oraz ich wersje bezprzewodowe, sieci WLAN. Pomimo, że prawidłowo wykonana sieć lokalna jest jednym z kluczowych elementów decydujących o sukcesie uruchomienia/wdrożenia nowego oprogramowania, jej znaczenie często bywa marginalizowane podczas wdrożenia. Dzieje się tak, ponieważ dość powszechny jest brak świadomości o tym, jak złożonym problemem jest wykonanie sieci teleinformatycznej, a także jakie skutki mogą przynieść ewentualne niedopatrzenia.
Skutki nieprawidłowego wykonania lokalnej sieci komputerowej
Źle zaprojektowana i wykonana sieć lokalna spowoduje, że urządzenia nie będą miały możliwości komunikacji z system informatycznym, który miał ich pracą zawiadywać. W praktyce będzie to oznaczać, że na terminale bezprzewodowe operatorów i magazynierów nie dotrą zlecenia, a pracownicy nie będą mogli raportować do systemu wykonanych zadań. Wprowadzi to w przedsiębiorstwie chaos, a nowy system informatyczny zamiast ułatwiać i przyspieszać pracę, będzie robił coś dokładnie odwrotnego.
Nieprawidłowe funkcjonowanie sieci może również spowodować problem z informacjami, które są automatycznie pobierane ze sterowników czy modułów kontrolno-pomiarowych maszyn. Informacje te nie tylko dają bieżący wgląd w funkcjonowanie produkcji czy magazynu, ale są również wykorzystywane do analiz, obliczania kluczowych wskaźników efektywności, poszukiwania wąskich gardeł i obszarów do optymalizacji. Niepełne lub nieprawidłowe dane fałszują obraz, utrudniając wyciągnięcie właściwych wniosków.
Sieć stacjonarna czy radiowa (WLAN)?
Lokalna sieć komputerowa na halach produkcyjnych i magazynowych, zazwyczaj składa się z części stacjonarnej i bezprzewodowej (WLAN), które łączą tzw. punkty dostępu (AP, access point). Sieci stacjonarne, w porównaniu z bezprzewodowymi, charakteryzuje prostota montażu, niższy koszt wykonania i większa stabilność połączenia. Mają one jednak pewna ograniczenia, których z kolei nie mają sieci bezprzewodowe. Te ostatnie stosuje się wszędzie tam, gdzie użycie kabli byłoby niepraktyczne, czyli między innymi wtedy, gdy mamy do czynienia z dużą powierzchnią obiektu, koniecznością podłączenia do sieci wielu urządzeń lub gdy elementy wyposażenia obiektu utrudniają zastosowanie kabli. Sieci bezprzewodowe znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie istniej konieczność swobodnej i szybkiej pracy mobilnej.
Przenośne terminale i skanery, stają się podstawowym narzędziem magazynierów i pracowników produkcji. Prawidłowe zaprojektowanie sieci bezprzewodowej, wymaga dużej wiedzy, doświadczenia i uwzględnienia wielu czynników mających na jej funkcjonowanie.
Co uwzględnić projektując sieć bezprzewodową?
Pierwszym etapem w projektowaniu sieci bezprzewodowej, jest określenie parametrów jakie musi ona spełniać, aby dobrze wypełniała swoją rolę. Parametry te zależą od systemów informatycznych, które sieć ma obsługiwać, liczby użytkowników oraz ilości i rodzaju urządzeń, które będą się z systemem łączyć. Kolejnym krokiem jest dobranie narzędzi i rozwiązań, które umożliwią osiągnięcie wyznaczonych parametrów sieci. Kluczowymi atrybutami WLAN są przepustowość łącza, opóźnienie - czas pomiędzy wysłaniem a otrzymaniem danych, utrata pakietów - stosunek pakietów danych utraconych do wysłanych. Podczas projektowania sieci bezprzewodowej, należy uwzględnić szereg czynników, wpływających na propagację fal radiowych:
- rozlokowanie punktów dostępu (AP), przez które przekazywany jest sygnał radiowy
- topografia obiektu – fale radiowe słabo penetrują przeszkody fizyczne
- występowanie materiałów pochłaniających fale radiowe, takich jak ołów, papier czy płyny
- odbicia fal – betonowe ściany i przedmioty z metalu odbijają większość fali radiowej
- urządzenia działające na tej samej częstotliwości co sieć bezprzewodowa (telefony, kamery przemysłowe)
- przedmioty emitujące promieniowanie mikrofalowe (urządzenia elektrotermiczne)
- inne sieci radiowe działające w pobliżu
Na co zwrócić uwagę, zlecając wykonanie sieci wykonawcy?
W przypadku gdy decydujemy się powierzyć zbudowanie sieci firmie zewnętrznej, warto wybrać taką, która posiada już doświadczenie w pracy w obiektach o podobnej charakterystyce. Niektóre maszyny i materiały wywierają olbrzymi wpływ na funkcjonowanie sieci. Dobrze aby firma wykonawcza rozumiała specyfikę danego przedsiębiorstwa, znała charakter jej pracy i stosowane rozwiązania.
Rozmowy z wykonawcą nie powinny koncentrować się na poszczególnych etapach budowy sieci, takich jak wykonanie projektu czy montaż, ale na końcowym rezultacie, jakim jest zapewnienie dostępu do sieci o określonych parametrach w danym obszarze. Takie podejście chroni przedsiębiorstwo przed ewentualnymi pomyłkami i niedomówieniami, które mogą wynikać z braku wiedzy na temat aspektów budowy sieci. Nie bez znaczenia jest również jakość komponentów użytych w realizacji. Jeśli pochodzą od uznanych producentów i mają długą gwarancję, istnieje duża szansa na wieloletnią, bezproblemową pracę.
Wybierając wykonawcę, warto także zweryfikować, czy posiada on certyfikaty od producentów urządzeń sieciowych, co zagwarantuje odpowiedni standard ich montażu. Korzystną opcją jest, gdy firma wykonawcza zapewnia również usługi serwisowe. Zapobiega to konieczności angażowania kolejnych podmiotów, w celu konserwacji i ewentualnej rozbudowy sieci.
Projektowanie i wykonanie lokalnej sieci komputerowej jest zagadnieniem złożonym, wymagającym dużej wiedzy i staranności. Instalacje wykonywane na potrzeby dużych obiektów przemysłowych, diametralnie różnią się od tych służących do podłączenia kilku komputerów w biurze. To zupełnie inna specyfika i skala problemu. Warto pamiętać, że bez prawidłowego funkcjonowania tego elementu infrastruktury, przedsiębiorstwo nie odczuje w pełni korzyści z inwestycji w nowoczesne systemy informatyczne.
source: Quantum Qugar