Rozwiązania dla automatyki w ofercie Stemmer Imaging
Michał Aftewicz print
Firma Stemmer Imaging, czołowy europejski dostawca komponentów do aplikacji wizyjnych coraz mocniej zaznacza swoją obecność na rynku automatyki. Coraz większą popularność zdobywają zarówno inteligentne kamery, jak i wielokamerowe systemy wizyjne z intuicyjnym oprogramowaniem do analizy obrazu.
Do prostszych zadań Stemmer Imaging proponuje kamery inteligentne BOA firmy Teledyne DALSA. Te produkty są oferowane w wersji z prostym oprogramowaniem iNspect oraz bardziej zaawansowanym Sherlock (dostępna rozdzielczość – od VGA do 5 Mpx). Kamery są programowane za pomocą aplikacji uruchamianej przez przeglądarkę internetową i po zaprogramowaniu nie potrzebują stałego podłączenia do komputera. Do najprostszych zadań dostępna jest również wersja BOA Spot, czujnik wizyjny ze zintegrowanym oświetleniem i optyką.
Do bardziej wymagających aplikacji Stemmer Imaging oferuje serię systemów wizyjnych GEVA, wraz z kamerami Genie Nano dostępnymi z rozdzielczością od VGA do 25 Mpx. Oprócz dedykowanych wejść GigE zopcją PoE dla kamer, systemy mają również zintegrowaną kartę I/O, co pozwala na łatwą komunikację z maszyną. System ma wbudowane oprogramowanie Sherlock, ponadto dostępna jest nakładka pozwalająca na budowanie interfejsu użytkownika.
Innowacja w świecie kamer
Najnowszym rozwiązaniem w ofercie jest kamera, która powstała w porozumieniu między firmą ADLINK, czołowym producentem komputerów do systemów wizyjnych oraz firmą MVTec, twórcą oprogramowania MERLIC i HALCON. Kamera ADLINK NEON-1021-M ma czterordzeniowy procesor Intel Atom E3845 oraz matrycę 2 Mpx. Działa w oparciu o system operacyjny Windows 7. W kamerze zainstalowane jest oprogramowanie MERLIC ADVANCE. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość współpracy kamery inteligentnej ze zwykłymi kamerami GigE Vision. Dzięki temu, w oparciu o kamerę inteligentną, można zbudować system wielokamerowy.
Oprogramowanie MERLIC ADVANCE pozwala również na dodawanie narzędzi tworzonych za pomocą bibliotek HALCON. Kamera ma również własną kartę I/O, a do komunikacji ze sterownikami PLC może wykorzystywać protokół OPC UA. Oprogramowanie pozwala łatwo budować interfejs użytkownika oraz zarządzać grupami i przywilejami użytkowników.
Aplikacje wizyjne
Najbardziej wymagającym klientom Stemmer Imaging oferuje pomoc w budowie systemu wizyjnego w oparciu o komputery przemysłowe z serii ADLINK EOS, dobór kamer do wymagań aplikacji oraz zainstalowanie oprogramowania MERLIC lub Sherlock. Dzięki temu klienci otrzymują sprzęt idealnie dopasowany do konkretnej aplikacji i w pełni zaspokajający potrzeby.
Coraz częściej pojawiają się aplikacje wizyjne 3D. W ofercie Stemmer Imaging są produkty LMI z serii GOCATOR – inteligentne kamery 3D pracujące zarówno w technice triangulacji, jak i rzutowania prążków. Programowanie kamer odbywa się za pomocą aplikacji uruchamianej w przeglądarce internetowej. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest kontrolowanie poprawności pojedynczego profilu i sprawdzanie modelu 3D wcałości.
Kompleksowe wsparcie
Stemmer Imaging oferuje również inne komponenty do budowy systemów wizyjnych, takie jak obiektywy, oświetlacze, filtry czy okablowanie. Służymy również pomocą w doborze poszczególnych komponentów tak, aby spełniały wymagania aplikacji.
Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą na stronie internetowej www.stemmer-imaging.pl oraz do pobrania lub zamówienia podręcznika Imaging&Vision Handbook.
STEMMER IMAGING Sp. z o.o.
ul. 3 Maja 6A
99-400 Łowicz
tel. 664 921 922
www.stemmer-imaging.pl
source: Automatyka 6/2018
Keywords
kamera, kamery inteligentne, Stemmer Imaging, systemy wizyjne