Number 10/2018

Roboty i koboty w przemyśle

Kup numer:

  • Wersja papierowa

    15.00 zł

  • Wersja PDF

    15.00 zł

8
Z branży

16
Produkty

Rozmowa

24
Optymalizacja wydajności produkcji w świetle robotyzacji

O obszarach z największym potencjałem rozwoju robotyzacji, wyróżnikach robotów firmy Stäubli, a także ryzyku, jakie niesie ze sobą nieudana automatyzacja rozmawiamy ze Zbigniewem Tomaszewskim, wiceprezesem i dyrektorem oddziału firmy Stäubli w Polsce.

Temat numeru

28
Kobot – przyszłość przemysłowej robotyki

Roboty przemysłowe od wielu lat doskonale sprawdzają się w zastosowaniach przemysłowych. Obecnie trudno już sobie nawet wyobrazić  nowoczesną fabrykę samochodów, procesorów czy komputerów bez wszechobecnych robotów. Mimo swoich zalet, roboty też mają jedną podstawową wadę. Aby je zastosować na linii produkcyjnej, niezbędne jest wydzielenie odpowiedniego gniazda produkcyjnego tak, aby człowiek, ze względów bezpieczeństwa, nie znalazł się w zasięgu pracy robota. Gniazdo takie nie tylko zajmuje miejsce na hali, ale również wymusza specyficzną organizację produkcji. A gdyby tak robota wyposażyć w czujniki bezpieczeństwa i pozwolić mu na swobodną współpracę razem z ludźmi?

40
Współpraca chwytaków na linii człowiek–robot

Odpowiednie narzędzia do uruchamiania i elastyczne dołączane palce umożliwiają łatwiejsze nawiązanie współpracy chwytaków na linii człowiek–robot. Taką gwarancję dają rozwiązania firmy SCHUNK. Jednym z nich jest chwytak współpracujący SCHUNK Co-act EGP-C, który w ostatnim roku został zatwierdzony przez Niemiecki Zakład Ubezpieczenia Wypadkowego (DGUV) jako pierwszy na świecie chwytak przemysłowy certyfikowany do zastosowań opartych na współpracy człowieka z robotem.

42
Robot delta jako zestaw konstrukcyjny

Firma igus zaprezentowała na targach automatica 2018 szybkie, niskokosztowe roboty, których cena nie przekracza 5000 euro.

44
Człowiek i maszyna – zespół marzeń. Konfigurowalne systemy sterowania B&R

Najstarszym marzeniem człowieka jest praca ludzi i robotów ramię w ramię w idealnej harmonii. Połączenie najlepszych cech obu światów może pomóc zoptymalizować istniejące procesy i umożliwić powstanie nowych rozwiązań. Instalacja pokazowa firmy EngRoTec udowadnia, że nawet w idealnych warunkach pracy wysoce wydajnych robotów współpraca między ludźmi a robotami (HRC) jest realna. Ważną rolę odgrywa w pełni konfigurowalna technologia sterowania firmy B&R.

46
Czujniki bezpieczeństwa dla robotów

Kluczową rolę w technicznej realizacji aplikacji z wykorzystaniem robotów odgrywają czujniki bezpieczeństwa. Aby spełnić wszystkie wymagania dotyczące bezpieczeństwa, konieczne jest zastosowanie całego ich zestawu.

48
Era robotyki przyjaznej człowiekowi. Roboty Universal Robots

Postępująca na świecie robotyzacja wpłynęła nie tylko na poprawę wydajności produkcyjnej, warunków pracy czy jakości życia, ale i na odbiór społeczny „mechanicznych kolegów” po fachu. W 2016 r. w Korei Południowej wskaźnik robotyzacji wynosił 631 robotów na 10 000 pracowników, w Niemczech 309, na Słowacji 135, w Czechach 101, a w Polsce 32. Rośnie znaczenie robotów współpracujących, a wśród nich warto zwrócić uwagę na koboty firmy Universal Robots, których dystrybutorem jest firma Elmark Automatyka.

51
MOBOT AGV. Zrób krok w stronę Intralogistyki 4.0

Transport wewnątrzzakładowy oparty na nowoczesnych robotach samojezdnych ułatwia i optymalizuje pracę osób w fabryce. Może również skrócić czas realizacji poszczególnych zadań.

52
(R)ewolucja robotyczna trwa! Roboty firmy KUKA

Światowy lider w dziedzinie najnowocześniejszych zrobotyzowanych rozwiązań – firma KUKA, której polska siedziba znajduje się w Katowicach – nie poprzestaje na oferowaniu sprawdzonych i uznanych rozwiązań, takich jak roboty LBR iiwa czy mobilny KMR iiwa. Idzie o krok dalej: w przyszłym roku na rynek polski wchodzi najnowszy model kobota LBR iisy, który zachwyca niesamowitą lekkością i zwinnością oraz nieskończonym obszarem zastosowań.

54
Roboty w przemyśle. Czy zagrażają rynkowi pracy?

Wprowadzanie do przemysłu automatów i robotów w celu zastąpienia pracy fizycznej człowieka pracą maszyn ze zrozumiałych względów zawsze budziło obawy ludzi o utratę miejsc pracy. Robotyzacja na większą skalę bez wątpienia zaburza i zmienia rynek pracy, ponieważ prowadzi do tzw. bezrobocia technologicznego. W ekonomii jest ono uważane za zjawisko przejściowe, normalne, towarzyszące rozwojowi gospodarki. Zakłada się, że zwolniona siła robocza może być skierowana do nowych zadań, na nowych stanowiskach pracy, na lepszych warunkach, za lepsze wynagrodzenie itp., a więc per saldo opłaci się, ponieważ umożliwia dalszy wzrost gospodarczy. W rzeczywistości bezrobocie technologiczne ma zwykle bardziej złożony charakter.

Przegląd sprzętu i aparatury

56
Systemy wizyjne w kontroli jakości procesów produkcyjnych

Czujniki i kompleksowe systemy wizyjne (kamery) wykonują zdjęcia, a w oparciu o nie są w stanie analizować kształt, kolor, kod 1D i 2D, OCR (tekst), wymiar oraz szereg innych parametrów obiektu. W zależności od wersji urządzenia pracują samodzielnie lub wymagają użycia komputera.

63
Komunikacja w języku robota. System wizyjny SensoPart VISOR 1.3 Mpx Robotic

Zapotrzebowanie na rozwiązania z zakresu robotyki w odniesieniu do Przemysłu 4.0 stale rośnie, a łatwa integracja i użytkowanie zyskują na znaczeniu. Roboty asystują człowiekowi w coraz większej liczbie zadań produkcyjnych. Chcąc dostosować je do zmiennych parametrów – takich jak różne kształty części czy pozycje pobierania – i zapewnić, by działały z podobną elastycznością jak człowiek, potrzebne są informacje o stanie otoczenia przekazane w języku, który zrozumieją. Odpowiedzią na te oczekiwania jest dostępny w kilku wersjach czujnik wizyjny VISOR Robotic firmy SensoPart, przeznaczony do różnych zadań automatyzacji.

64
Kompleksowe rozwiązania wizyjne firmy Teledyne DALSA

Spółka STEMMER IMAGING jest wyłącznym dystrybutorem urządzeń jednego z czołowych producentów kamer oraz systemów wizyjnych – Teledyne DALSA. W ofercie firmy są komponenty do zaawansowanych systemów wizyjnych, takie jak kamery o wysokiej rozdzielczości z interfejsem CameraLink czy karty akwizycji obrazu.

67
Kontrola procesu produkcyjnego. SmartCamera BVS firmy Balluff w praktycznym ujęciu

Istotnym elementem funkcjonowania fabryk i przedsiębiorstw jest kontrola procesu produkcyjnego. Gwarantuje to przede wszystkim minimalizowanie kosztów związanych z popełnianiem błędów. Na proces produkcji składa się nie tylko właściwe wytwarzanie detali, ale również ich sortowanie – tu z pomocą przychodzi zastosowanie inteligentnej kamery marki Balluff.

Prawo i Normy

70
Prawa twórcy wynalazku

Ustawa Prawo własności przemysłowej, w art. 8 pkt. 1, przewiduje pewne uprawnienia twórcy wynalazku, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego oraz topografii układu scalonego – jest to prawo uzyskania patentu, prawa ochronnego albo prawa z rejestracji, a także prawo do wynagrodzenia oraz prawo do wymieniania go jako twórcy w opisach, rejestrach oraz w innych dokumentach i publikacjach.

Rynek

72
Efektywne wzorcowanie przepływomierzy

Zwiększenie jakości produkcji przy jednoczesnym obniżeniu kosztów utrzymania ruchu to ambicja każdego producenta. Rosnąca konkurencja, a także wysokie oczekiwania klientów zmuszają do nieustannej modernizacji procesów wytwórczych. Wzorcowanie przepływomierzy zapewnia efektywne zarządzanie zasobami linii produkcyjnej, co korzystnie wpływa na bilans kosztów.

74
Odzyskiwanie energii elektrycznej w aplikacjach napędowych z falownikami Danfoss Drives

Firma Schulz Infoprod od wielu lat współpracuje z Danfoss jako Autoryzowany Dystrybutor. W artykule przedstawiono rozwiązania kontroli energii oddawanej przez napęd w trakcie dynamicznego hamowania.   

77
Sprawna wymiana wkładek dzięki łożyskom drylin W firmy igus

Nowe rozwiązanie Exchange oraz nowy rodzaj łożysk bezsmarowych, które umożliwiają wymianę wkładki ślizgowej bez demontażu maszyny, zapewniają nieograniczoną żywotność prowadnic liniowych drylin.

78
Jak zrobić wskaźnik poziomu cieczy?

Jedną z podstawowych funkcji eksploatacyjnych w zbiornikach substancji płynnych jest odczyt poziomu znajdującej się wewnątrz cieczy. Sposób odczytu poziomu uzależniony jest od wielu czynników, m.in. przeznaczenia zbiornika, właściwości cieczy, środowiska pracy itp. Często zdarza się, że nie można znaleźć gotowego wskaźnika, spełniającego wszystkie nasze wymagania. Najlepiej byłoby zrobić go samemu. Pytanie tylko jak? 

80
Cyfrowe opisywanie oznaczników ze specjalną aplikacją do oznaczania przemysłowego

Jednoznaczne oznaczanie podzespołów i sprzętu elektrycznego jest kluczowym elementem nowoczesnej konstrukcji szafy sterowniczej. Ten temat jeszcze bardziej zyskał na znaczeniu wraz z wprowadzeniem normy EN 81346 w maju 2010 r. Oznaczanie przemysłowe staje się łatwiejsze i elastyczniejsze dzięki zastosowaniu przenośnej ręcznej drukarki Thermofox, którą można sterować na miejscu przez aplikację oznaczającą. 

84
Rozwój interfejsów komunikacyjnych w przemysłowych systemach pomiaru masy

Praktycznie każda działalność wytwórcza w przemyśle nierozerwalnie związana jest z zadaniem pomiarów wielkości elektrycznych i nieelektrycznych, w tym masy. Z wag korzysta prawie każda branża – od spożywczej, chemicznej, farmaceutycznej, przez przemysł ciężki, do transportu drogowego czy kolejowego. Początkowo stosowane były proste wagi mechaniczne, do obsługi których oraz rejestracji pomiarów konieczna była obecność człowieka. Postępująca automatyzacja wymusiła zmianę tej sytuacji.

88
HF Inverter Polska – technika napędowa

Firma HF Inverter Polska od początku swojego istnienia, od 2006 r., rozwija się w oparciu o trzy wartości, tj. współpraca, pasja i profesjonalizm. Jej pracownicy cenią w biznesie przejrzyste zasady współpracy oraz partnerskie kontakty, które zapewniają im najwyższy poziom zadowolenia i lojalności klientów. W HF Inverter każdą potrzebę klientów traktuje się jako niepowtarzalne wyzwanie, któremu firma jest w stanie sprostać, dzięki kreatywności, sprawności w działaniu i szerokiej ofercie.

91
Biblioteka

Przemysł 4.0

95
Polskie inicjatywy – Czas na cztery zero. Raport specjalny 2018

Czwarta rewolucja przemysłowa to już zdecydowanie nie wizja przyszłości. To rzeczywistość. Jej istotą nie jest już relatywnie proste wykorzystanie możliwości komputera i oprogramowania w planowaniu czy zarządzaniu produkcją, lecz integrowanie automatyzacji i robotyzacji procesów produkcyjnych z systemami i stworzonymi sieciami oraz ludźmi.

105
Inżynier 4.0 – ITmatyk poszukiwany

Po trzech rewolucjach przemysłowych nadchodzi czwarta, zmieniająca całkowicie nasze wyobrażenie o zasadach budowy i funkcjonowania fabryk oraz organizacji pracy w przemyśle. Jednocześnie  pojawiają się zupełnie nowe obszary technologiczne, które wymagają od pracowników rozwijania nowych umiejętności.

107
Zaawansowane technologie – automatica 2018. Optimize your production

Formalnie są to jeszcze „targi”, ale to tylko ukłon w stronę tradycji, w rzeczywistości już w samej pełnej nazwie wyraźnie inaczej, bo są to „Targi Wiodące” lub „Kierunkujące” (niem. Leitmesse) – komercja targowa jest tu na uboczu doskonale zorganizowanej i równie perfekcyjnie prowadzonej ekspozycji najnowszych, najbardziej spektakularnych rozwiązań sprzętowych, informatycznych i internetowych z obszaru działań nazywanych inteligentną mechatronizacją, automatyzacją i robotyzacją produktów i ich produkcji a więc tego, co potrzebne już jest lub będzie niezbędne w najbliższym czasie w transformacji przemysłu współczesnego do etapu Przemysłu 4.0.

124
Współpraca

Ludzie

126
Adam Piszczatowski, kierownik Działu Rozwiązań Przemysłu 4.0, Bosch Rexroth