Number 3/2018

Monitorowanie i sterowanie procesami i produkcją

Kup numer:

  • Wersja papierowa

    15.00 zł

  • Wersja PDF

    15.00 zł

10
Z branży

18
Produkty

Rozmowa

26

O źródłach sukcesu SEW-Eurodrive Polska, innowacyjnych produktach, unikalnych na rynku usługach dla klientów, wyzwaniach związanych z Przemysłem 4.0 i szansach wynikających z automatyzacji produkcji rozmawiamy z Tomaszem Wielandem, prezesem zarządu firmy SEW-Eurodrive Polska.

More

Temat numeru

32
Monitorowanie i sterowanie procesami i produkcją

Do monitoringu złożonych procesów produkcyjnych służy obecnie oprogramowanie sterujące oraz rozbudowane systemy informatyczne, które są znacznie bardziej funkcjonalne i ergonomiczne od rozwiązań stosowanych przed laty. Tradycyjne lampki, wskaźniki i sygnalizatory coraz częściej ustępują miejsca wizualizacjom komputerowym, które pozwalają jednocześnie sterować procesami.

41

Jednym z istotnych oczekiwań użytkowników systemów typu HMI/SCADA jest szybki dostęp do danych z dowolnego miejsca. W odpowiedzi twórcy oprogramowania SCADA PcVue, którego dystrybutorem w Polsce jest WObit, opracowali i opatentowali systemy kontroli urządzeń i zasobów w oparciu o jego lokalizację.

More

42
Wizualny system zarządzania produkcją

W dzisiejszych czasach szczególnie zasadne wydaje się być twierdzenie „kto nie mierzy, ten nie zarządza”. W czasach, w których rośnie liczba różnego rodzaju czujników, mierników zużycia surowca, czy energii, każdy przedsiębiorca powinien zadać sobie pytanie: jak monitorować pracę ludzi? W odpowiedzi firma W2 opracowała wizualny system zarządzania produkcją, który znajduje zastosowanie w obszarach pośrednich między „notesem brygadzisty” a zaawansowanymi komputerowymi systemami planowania produkcji.

44
Elastyczny system ACOPOStrak. Transport wewnętrzny i inteligentne sterowanie ruchem

System ACOPOStrak reprezentuje nową generację inteligentnych, elastycznych systemów transportowych. Unikalna konstrukcja zapewnia kluczowe korzyści technologiczne w zakresie produkcji adaptacyjnej i umożliwia efektywną produkcję niewielkich partii wyrobów bez utraty korzyści wynikających z wyższych marż, typowych dla produktów spersonalizowanych.

46

W systemach energetyki i zasilania z roku na rok można znaleźć coraz więcej urządzeń z interfejsami komunikacyjnymi. Obecnie istnieje sporo protokołów i standardów, dlatego czasem skomunikowanie wszystkich urządzeń na obiekcie czy podstacji w jednej sieci jest trudne. W artykule zostały opisane najpopularniejsze protokoły i standardy używane dziś w przemyśle.

More

48
Strefa graniczna systemów sieciowych

Produkcja to często jeden z bardziej wymagających obszarów działalności przedsiębiorstw. Skomplikowane procesy niejednokrotnie wymagają wdrażania zaawansowanych technologicznie rozwiązań. Powszechnie przyjęło się dzielenie procesu produkcyjnego na oddzielne sekcje, które z kolei zarządzane są przez różne sterowniki PLC. Różnorodność i mnogość dostępnych na rynku rozwiązań powoduje, że takie linie często funkcjonują jak „oddzielne światy”. Nowy, kompaktowy moduł I/O umożliwia przesyłanie danych między dwiema sieciami Ethernet bezpośrednio na obiekcie bez konieczności stosowania szafy sterowniczej.

50
Bezprzewodowe sterowanie i monitoring w logistyce i produkcji

Technologia bezprzewodowa przebojem wchodzi do przemysłu, eliminując niezbędne dotychczas okablowanie. Urządzenia radiowe nie tylko pozwalają na zastąpienie konwencjonalnych podzespołów, ale umożliwiają też tworzenie nowych aplikacji. Ruchome czy obrotowe podzespoły maszyn i urządzeń mogą być teraz w łatwy sposób monitorowane. Rozwiązania bezprzewodowe są z powodzeniem wykorzystywane także w systemach Andon i Kanban.

52

Sieć Ethernet od lat jest najpopularniejszym standardem w zastosowaniach biurowych, systemach zabezpieczeń oraz automatyce przemysłowej. Każda z tych branż ma inne wymagania odnośnie parametrów sieci, ale coraz częściej jedna duża sieć obsługuje całe przedsiębiorstwo.

More

54

W ostatnich 30 latach nastąpił duży postęp w dziedzinie automatyki i budowy systemów sterowania, szczególnie w zakresie systemów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo maszyn. Do lat 80. w zasadzie nie mówiono o systemach sterowania odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Od kiedy w 1987 r. pojawił się pierwszy elektromechaniczny przekaźnik bezpieczeństwa, systemy sterowania zaczęto dzielić na standardowe i odpowiedzialne za bezpieczeństwo.

More

Przegląd sprzętu i aparatury

60

Panele sterownicze, nazywane również panelami operatorskimi – HMI (Human Machine Interface), są urządzeniami elektronicznymi, dzięki którym można kontrolować inne urządzenia pracujące na potrzeby sterowania procesami, np. technologicznymi czy produkcyjnymi.

More

66

Panele operatorskie HMI (Human Machine Interface) służą do wizualizacji i sterowania pracą pojedynczych maszyn lub całych linii produkcyjnych. Ich funkcjonalność i intuicyjność obsługi sprawiają, że coraz częściej zastępują klasyczne układy budowane w oparciu o przyciski, sygnalizatory i przełączniki.

More

AUTOMATICON

69
Przewodnik po targach

84

Niewielkie e-prowadniki firmy igus umożliwiają bezpieczne prowadzenie przewodów nawet w najbardziej ograniczonej przestrzeni. Jednym z nich jest e-prowadnik E2.10, który ma konstrukcję chroniącą przewody, a dzięki otwieraczowi do e-prowadników zapewnia szybki i łatwy montaż.

More

86

Niemal każda linia produkcyjna jest wyposażona w system czujników podłączonych do układu sterowania. Dzięki czujnikom można kierować poszczególnymi urządzeniami, kontrolując jednocześnie przebieg procesów produkcyjnych: wielkość dozy, kierunek przemieszczania się towaru, jego ilość, jakość itp.

More

88

W związku z ogromnym zainteresowaniem łącznikami konstrukcyjnymi do profili oraz mechanizmami przesuwu ze zintegrowaną śrubą trapezową (seria GN 29X) firma Elesa+Ganter zoptymalizowała łańcuch dostaw wspomnianych produktów, co umożliwiło znaczne obniżenie ich cen.

More

89
Han-Modular. Rynkowy standard złączy modułowych

Nowoczesne systemy produkcyjne muszą być dostosowane do wymagań aplikacyjnych, w których występują zmiany trybu pracy, a takiemu wyzwaniu mogą sprostać tylko wyjątkowo elastyczne maszyny i modułowe urządzenia produkcyjne.

90

Ludzie, maszyny i procesy są ze sobą coraz bardziej zintegrowane, dzięki czemu produkcja staje się bardziej elastyczna i wydajna. Dzięki inteligentnemu chwytakowi równoległemu EGL Profinet firma SCHUNK, lider w dziedzinie systemów chwytakowych i technologii mocowań, wykorzystuje potencjał wysoce elastycznych aplikacji dla użytkowników w zróżnicowanym środowisku Przemysłu 4.0.

More

92

Inteligentna fabryka SEW-Eurodrive z przyszłości charakteryzuje się modułową budową. Jest fabryką składającą się z segmentów zoptymalizowanych pod kątem Lean elastycznie połączonych Small Factory Units (fabryki w fabryce). Poszczególne stacje robocze stanowią moduły procesowe, które dzięki asystentom (systemy CPS) są inteligentnie połączone ze sobą, tworząc sieć. Ludzie, rzeczy, procesy, usługi i dane – wszystko jest osieciowane. Celem jest osiągnięcie wyższego poziomu produktywności w zakresie współpracy ludzi i techniki.

More

94

Lika Electronic jest jednym z wiodących producentów systemów pomiaru przemieszczeń liniowych i kątowych z ponad 35-letnim doświadczeniem w branży. Magnetyczne enkodery liniowe to jedna z głównych grup produktowych w portfolio firmy. Charakteryzują się wysoką odpornością na zapylenia i wilgoć, co jest gwarantowane przez stopień ochrony IP67 i IP68. Bezdotykowy pomiar – głowica pomiarowa przemieszcza się nad taśmą magnetyczną – zapewnia długą i bezawaryjną pracę, ponieważ nie występuje tarcie ani efekt zmęczenia i zużycia materiału.

More

96

Wysoce wydajne, precyzyjne systemy dozowania firmy Brand zostały stworzone na bazie zaawansowanej technologii nakręcanego na butelkę dozownika seripettor. Systemy dozowania firmy Brand, wyposażone w jednostki odmierzające objętość 2 ml, umożliwiają wyjątkowo dokładne dozowanie nawet minimalnych objętości. W zapewnieniu niezawodności procesu kluczową rolę odgrywają zminiaturyzowane czujniki fotoelektryczne MICROmote firmy Balluff.

More

Prawo i Normy

100

Innowacyjne rozwiązania mogą nie tylko umożliwić rozwiązywanie poważnych problemów w danej dziedzinie techniki lub tworzenie nowych, nieznanych do tej pory produktów i usług, kreując w ten sposób wizerunek przedsiębiorstwa na rynku – mogą również przyczynić się do rozwiązania drobnych problemów w przedsiębiorstwie lub wprowadzenia usprawnień. Takimi „małymi” rozwiązaniami innowacyjnymi są projekty racjonalizatorskie.

More

Rynek

102

Wywiad z Massimo Carboniero, prezesem UCIMU-SISTEMI PER PRODURRE – Stowarzyszenia Włoskich Producentów Obrabiarek, Robotów i Automatyki.

More

104
Aplikacje mobilne Danfoss Drives

Nasza codzienność zdominowana jest przez „mobilność”. Trudno wyobrazić sobie świat bez smartfonów, tabletów, Internetu czy chmur. Świat pędzi, a informacje mają być dostępne wszędzie i w każdym momencie. W praktyce przenosimy swoje przyzwyczajenia z życia powszedniego na inne kategorie. Z tego względu również od nowoczesnych urządzeń stosowanych w systemach automatyki wymaga się, aby były coraz bardziej mobilne i „smart”. To wyraźny trend, który od kilku lat staje się także motorem rozwoju i wzrostu w wielu branżach przemysłowych. Rozwiązania firmy Danfoss odpowiadają na te potrzeby.

106

Zmieniające się stale wymagania są motorem rozwoju produktów nie tylko w świecie elektryki. W grę wchodzą np. zmiany w wymaganiach firm ubezpieczeniowych, które chroniąc swoje interesy, zaostrzają kryteria dopuszczające wypłatę odszkodowań. Bardzo istotny wpływ na rozwój produktów mają także normy techniczne, jednak jest to pole bitew sprzecznych interesów. Często niedocenianym kryterium jest ponadto spełnianie prostych wymagań dotyczących modernizacji działających instalacji czy linii technologicznych, gdzie odwiecznym problemem jest brak miejsca.

More

108
Mądrze steruj, łącz, napędzaj. Czwarta rewolucja przemysłowa staje się rzeczywistością

Technologia i łączność już teraz sprzyjają czwartej rewolucji w życiu prywatnym i zawodowym. Ze względu na zależność od dostępu do Internetu naszych działań, coraz większą wagę odgrywają łączność i dane. Napędzana ogromnym potencjałem wydajności i sterowania czwarta rewolucja przemysłowa przybiera na sile dzięki opracowywaniu innowacyjnych i zaawansowanych rozwiązań w dziedzinie systemów sterowania, łączności i napędów, oferowanych przez firmy takie jak Parker Hannifin. 

110
Cyfrowa pneumatyka. Festo Motion Terminal zgodny z koncepcją Przemysłu 4.0

Technologia piezo, zintegrowane czujniki skoku i ciśnienia oraz sterowanie przy pomocy aplikacji programowej „motion apps” otwierają zupełnie nowe perspektywy dla producentów maszyn i urządzeń. Połączenie mechaniki, elektroniki i oprogramowania obecne w Festo Motion Terminal przekształca urządzenie pneumatyczne w element koncepcji Przemysłu 4.0 – w jednym urządzeniu realizowane są funkcje ponad 50 pojedynczych komponentów, co zapewnia elastyczność produkcji.

112
REX System All-in-one

Firma El-Cab prowadzi działalność produkcyjną (wiązki elektryczne, systemy zabudowy modułowej, dystrybutory mocy) oraz handlową. W ofercie znajdują się m.in. bezpieczniki automatyczne firmy ETA oraz czujniki poziomu i temperatury firmy Bedia.

114

Najlepsze innowacje powstają na styku dwóch światów – biznesu i nauki, praktyki i wiedzy. Potencjał intelektualny oraz wiedzę jednostek naukowych można wykorzystać w praktyce przemysłowej. Dodatkowo, dzięki dofinansowaniu na usługę badawczo-rozwojową, przedsiębiorca inwestuje tylko 15 proc. jej wartości rynkowej.

More

Aplikacje

116
Setki wdrożeń i 45 lat doświadczenia PIAP-OBRUSN

PIAP-OBRUSN ma na koncie imponującą liczbę wdrożeń z zakresu projektowania i produkcji maszyn i linii produkcyjnych. Atutem toruńskiej jednostki jest nie tylko doświadczenie, ale również szerokie spektrum działania – wdrożenia zostały zrealizowane w wielu różnych branżach, m.in. budowlanej, motoryzacyjnej, a nawet reklamowej. Działania firmy zwiększają stopień automatyzacji i robotyzacji procesów produkcyjnych, a tym samym przekładają się na redukcję nakładów finansowych i czasu poświęcanego na procesy produkcyjne.

Wydarzenia

122

W niemieckim Espelkamp w Nadrenii Północnej-Westfalii powstaje Europejskie Centrum Dystrybucji – największe inwestycyjne przedsięwzięcie firmy HARTING w historii jej działalności. Zautomatyzowany magazyn, którego uruchomienie jest przewidywane na I kwartał 2019 r., zapewni realizację nawet 20 tys. zamówień dziennie.

More

124
Technologie spożywcze w zasięgu ręki

Wielkimi krokami zbliża się tegoroczna edycja targów Anuga FoodTec. Organizowane w niemieckiej Kolonii wydarzenie, które potrwa od 20 do 23 marca 2018 r., będzie stało pod znakiem innowacyjnych i przyszłościowych technologii i rozwiązań dla produkcji żywności oraz ich praktycznego wymiaru.

126
Synergia Przemysłu 4.0 i Logistyki 4.0. Hannover Messe i CeMAT 2018 już w kwietniu

6 lutego 2018 r., na terenach Centrum Targowego w niemieckim Hanowerze, odbyła się pierwsza prezentacja tegorocznej edycji największych światowych targów przemysłowych Hannover Messe oraz targów intralogistyki i zarządzania łańcuchem dostaw CeMAT. Jednocześnie przedstawiciele 40 firm, wystawców wspomnianych tegorocznych imprez, zaprezentowali swoje wybrane produkty i innowacje ponad 200 dziennikarzom, którzy przybyli do Hanoweru z całego świata.

132
Rozbudowa centrum ABB

29 stycznia 2018 r. w Warszawie odbyła się inauguracja działalności rozbudowanego Regionalnego Centrum Aplikacji Zrobotyzowanych ABB – jednego z pięciu tego typu ośrodków koncernu na świecie i jedynego w Europie. Tworzone w nim rozwiązania zwiększają wydajność produkcji i zapewniają odbiorcom wzrost konkurencyjności. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele ambasad Szwecji i Szwajcarii, Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, uczelni wyższych oraz partnerzy i klienci ABB.

134
Biblioteka

136
Współpraca

Ludzie

138
Radomir Ochocki, igus Polska