O krokach milowych w automatyzacji procesów przemysłowych, postępującej digitalizacji przemysłu oraz nowych możliwościach zarządzania danymi rozmawiamy z Maciejem Sieczką, dyrektorem zarządzającym Endress+Hauser Polska.
Number 1-2/2020
Bezpieczna strefa pracy
Kup numer:
8
Z branży
16
Produkty
Rozmowa
24
Bycie pionierem jest dziś łatwiejsze
Temat numeru
28
Bezpieczna strefa pracy
Automatyzacja i robotyzacja produkcji wymusza na producentach oraz integratorach systemów i urządzeń automatyki stosowanie odpowiednio dobranych i zaprojektowanych elementów i systemów zabezpieczeń. Ich zadaniem jest ochrona ludzkiego życia i zdrowia oraz zapobieganie potencjalnym zagrożeniom.
34
Prosta automatyzacja z chwytakiem Co-act EGH SCHUNK
Automatyzacja procesów produkcyjnych to kluczowy czynnik zwiększający ich wydajność, elastyczność i efektywność. Stale rosnące zapotrzebowanie na produkty ułatwiające jej wprowadzenie wymaga tworzenia rozwiązań dla coraz to nowszych obszarów zastosowania, które dotychczas nie były zautomatyzowane. Takie obszary to m.in. aplikacje wymagające współpracy człowieka z robotem.
Przegląd sprzętu i aparatury
38
Wyłączniki i czujniki bezpieczeństwa
Szeroko rozumiane bezpieczeństwo pracy, zarówno ludzi, jak i maszyn, to kluczowy warunek, jaki nakładają na przedsiębiorstwo regulacje prawne, czynniki ekonomiczne i po prostu zdrowy rozsądek. Wymogi te ciągle się zaostrzają, a poprawie bezpieczeństwa sprzyjają coraz lepsze technologie i systemy zabezpieczeń. Równie ważne jest doskonalenie procedur związanych z bezpieczeństwem pracy i zarządzaniem produkcją. Niemniej jednak jednym z najpopularniejszych i skutecznych rozwiązań wpływających na wzrost bezpieczeństwa są tzw. wyłączniki bezpieczeństwa, określane również wyłącznikami awaryjnymi. Ich dobór podyktowany jest najczęściej przeznaczeniem, a działanie określają wykorzystane w nich technologie.
48
Elektromagnetyczne i pneumatyczne blokady bezpieczeństwa steute
Niemiecka firma steute jest dobrze znana na rynku jako dostawca szerokiej gamy podzespołów systemów automatyki i bezpieczeństwa, powszechnie stosowanych w przemyśle. W ofercie znaleźć można elektromagnetyczne oraz pneumatyczne blokady bezpieczeństwa, służące m.in. ograniczeniu dostępu ludzi do stref niebezpiecznych.
Prawo i normy
52
Cyberbezpieczeństwo w Przemyśle 4.0
Rozwiązania Przemysłu 4.0, tak jak i inne poddane digitalizacji obszary działalności człowieka, są narażone na groźne cyberataki. Jako przykład może posłużyć atak przy wykorzystaniu socjotechnik na system sterowania przemysłowego huty stali w Niemczech w 2014 r., który doprowadził do zniszczenia instalacji oraz wybuchu rurociągu w pobliżu miasta Erzincan w Turcji. Był on spowodowany włamaniem do sieci kamer monitorujących, a następnie przedostaniem się do sieci wewnętrznej nadzorującej pracę rurociągu i skutkował dziennymi stratami w wysokości 5 mln dolarów. To tylko jeden z dowodów na to, że przemysłowe systemy sterowania wciąż mają podstawowe braki w aspekcie cyberbezpieczeństwa, przez co znacząco odbiegają od systemów IT i stwarzają ryzyko katastrof oraz ogromnych strat materialnych.
Rynek
54
Rozproszone systemy automatyki
Zaawansowane układy instalacji elektrycznych w sposób optymalny pod względem kosztów łączą w konstrukcji maszyn czy systemów wszystkie czujniki i elementy wykonawcze ze sterownikiem lub rozwiązaniem usług sieciowych.
56
zenon Software Platform – narzędzie zaawansowane technologicznie
Platforma Programowa zenon, której producentem jest firma COPA-DATA, pomaga utrzymać tempo w świecie technologii podążającej coraz szybciej w kierunku digitalizacji. Platforma wykorzystywana m.in. w branży produkcyjnej i energetycznej zapewnia automatyzację procesu nadzoru, a także monitorowanie i optymalizację maszyn, urządzeń i zasilania.
Wydarzenia
60
Cyfryzacja i sztuczna inteligencja w opracowaniach Festo
W pierwszych dniach grudnia 2019 r. w Barcelonie odbyła się 18. Międzynarodowa Konferencja Prasowa Festo. Przedstawiciele prasy z całej Europy poznali kierunki rozwoju firmy w obszarze cyfrowej transformacji Przemysłu 4.0. Ponadto uczestnicy konferencji mieli okazję zwiedzić Centrum Doskonałości Druku 3D i Cyfrowego Wytwarzania firmy Hewlett Packard, z którym Festo podjęło współpracę.
65
Jubileuszowa edycja targów SPS
Branża automatyki, mimo napiętej sytuacji gospodarczej, pod koniec ubiegłego roku ponownie przyciągnęła do Norymbergi wielu wystawców i specjalistów. Goście 30. edycji targów SPS, zorganizowanej w dniach 26–28 listopada 2019 r., szczególnie podkreślali wysoki poziom innowacyjności oraz mnogość praktycznych rozwiązań zaprezentowanych na targach.
66
Cyfryzacja w przemyśle. Międzynarodowa konferencja @ZBRUI
Eksperci z branży paliwowej, gazowej, chemicznej i energetycznej oraz przedstawiciele firm z tych sektorów przemysłu spotkali się w dniach 8–9 stycznia 2020 r. w warszawskim hotelu Double Tree by HILTON na Międzynarodowej Konferencji „@ZBRUI – Cyfrowe zbiorniki, rurociągi, instalacje przemysłowe”. W ciągu dwóch dni przedstawiono wiele tematów związanych z Przemysłem 4.0 i cyfrową transformacją, która dokonuje się obecnie w tych branżach.
68
Norymberska platforma targowa
Specjalistyczne targi organizowane przez niemiecką spółkę targową NürnbergMesse są doceniane przez polskich eksporterów. W Warszawie 27 listopada 2019 r. odbyła się konferencja prasowa Targów Norymberskich, podczas której przybliżono szczegóły norymberskiej targowej oferty.
70
Targowe show w Düsseldorfie. Nowa koncepcja targów wire & Tube
10 grudnia 2019 r. w Warszawie Spółka A.S. Messe Consulting, która jest Przedstawicielem Messe Düsseldorf GmbH w Polsce zorganizowała spotkanie prasowe poświęcone Międzynarodowym Targom Kabli i Drutu – wire 2020 oraz Międzynarodowym Targom Rur – Tube 2020. Oba wydarzenia odbędą się w niemieckim Düsseldorfie w terminie 30.03–03.04.2020 r. Podczas spotkania Friedrich Kehrer, Global Portfolio Director Metals and Flow Technologies Messe Düsseldorf GmbH, przybliżył projekty targowe Wire & Tube 2020, podzielił się informacjami z branży i omówił działalność niemieckiej spółki.