Number 12/2024

Komunikacja przemysłowa

Kup numer:

  • Wersja papierowa

    19.99 zł

  • Wersja PDF

    19.99 zł

8
Z branży

16
Produkty

Rozmowa

24
Dywersyfikacja – patent na działanie w dobrych i trudnych czasach

W jaki sposób skutecznie i prawidłowo wdrożyć w produkcji nowe rozporządzenie maszynowe? Na czym opiera się zrównanie bezpieczeństwa maszynowego i cyberbezpieczeństwa? Które obszary w portfolio firmy Pilz będą najintensywniej rozwijane w najbliższej przyszłości? Z jakich rozbudowanych usług Pilz mogą obecnie korzystać odbiorcy? O tym mówi Dariusz Kowalski, Managing Director Pilz.

28
Przyszłość robotyki i AI

Jakie są główne zmiany na rynku robotyki? W jaki sposób AI zrewolucjonizuje programowanie i wdrażanie aplikacji robotyki? Rozmawiamy o tym z Kimem Povlsenem, dyrektorem generalnym Universal Robots.

Temat numeru

32
Komunikacja przemysłowa

Każdy złożony system automa­tyki do niezawodnego działania wymaga dostępu do danych i informacji z poszczególnych komponentów. Sposób realiza­cji tej wymiany powinien zostać określony już na etapie projek­towania. Do prawidłowej pracy systemu automatyki wymaga­na jest współpraca wszystkich jego elementów. Tylko wtedy możliwa jest realizacja wszyst­kich założeń.

Przegląd sprzętu i aparatury

38
Systemy kontrolno-pomiarowe – automatyzacja i sterowanie

Aparatura kontrolno-pomiarowa oraz systemy automatyki i sterowania obejmują różnorodne urządzenia i technologie, które są niezbędne do monitorowania, regulowania oraz automatyzacji procesów technologicznych w różnych branżach produkcyjnych, energetyce i przemyśle.

46
Sondy poziomu VEGA wkraczają w nową erę dzięki etykietom RFID

Zarysowania, wgniecenia i zużycie materiału – po la­tach niezawodnego działania w różnych warunkach środo­wiskowych i temperaturowych nawet czujnik poziomu zdra­dza swój wiek. Aby umożliwić identyfikację sondy w dowol­nym czasie i miejscu, nawet jeśli jej tabliczka znamionowa jest uszkodzona lub wyblakła, VEGA udostępnia znaczni­ki RFID dla swoich urządzeń pomiarowych, początkowo dla serii PRO.

48
Systemy detekcji gazów – ograniczenie ryzyka uszczerbku zdrowia pracowników i zakładu

Współczesne technologie bez­pieczeństwa coraz częściej bazują na zaawansowanych systemach detekcji, które mi­nimalizują ryzyko związane z obecnością gazów toksycz­nych i wybuchowych w środo­wisku pracy oraz przestrze­niach publicznych. Detekcja stacjonarna, dzięki swojej nie­zawodności i precyzji, odgry­wa kluczową rolę w monito­ringu atmosfery w zakładach przemysłowych, magazynach, rafineriach czy laboratoriach chemicznych. Systemy te po­zwalają na wczesne wykrycie zagrożeń, co jest niezbędne dla ochrony zdrowia i życia ludzi, a także zabezpieczenia infra­struktury przed katastrofami.

52
Migracja technologii pomiarowych z laboratoriów do procesów produkcyjnych

Te same przyrządy pomiarowe mogą być stosowane w labora­toriach R&D, w fazie badań pilo­tażowych, a także w produkcji. Upraszcza to rozwój produktu, zwiększanie skali produkcji i prowadzenie towarzyszącej oraz niezbędnej dokumentacji.

56
Badania urządzeń przemysłowych, wzorcowanie i akredytacja. Oferta Łukasiewicz – PIAP

W Łukasiewicz – PIAP działają Laboratorium Badań Urządzeń Przemysłowych LBUP oraz Laboratorium Pomiaru Temperatury i Wilgotności LPTW. Pierwsze z nich świadczy usługi kompleksowych badań elementów, urządzeń i systemów automatyki przemysłowej oraz kontroli metrologicznej przyrządów pomiarowych. Zakres badań realizowanych przez LBUP jest bardzo szeroki, a w ofercie są także unikatowe usługi. Laboratorium Pomiaru Temperatury i Wilgotności LPTW to laboratorium akredytujące, a także wzorcujące m.in. pirometry, przetworniki temperatury, wilgotności i ciśnienia.

Rynek

48
Rewolucja AI w robotyce – jakie są nadchodzące zmiany?

W 2022 r. OpenAI wprowadziła ChatGPT – narzędzie, które miało zrewolucjonizować sposób interakcji człowieka z maszyną. Po raz pierwszy w historii zaawansowana sztuczna inteligencja stała się dostępna dla przeciętnego użytkownika, burząc barierę między zaawansowaną technologią a codziennością. W ciągu kolejnych miesięcy rynek zalała fala innowacji bazujących na modelach językowych, a firmy technologiczne prześcigały się w udostępnianiu własnych rozwiązań AI. Dziś, patrząc z perspektywy 2024 r., trudno znaleźć branżę, której sztuczna inteligencja nie zmieniła.

60
SKAMER-ACM – innowacyjność z ponad 30-letnią tradycją

SKAMER-ACM to tarnowska spółka, która od blisko czterech dekad działa na rynku w obszarze pomiarów i automatyki przemysłowej w każdej dziedzinie gospodarki. Jest jedną z najbardziej innowacyjnych firm w kraju, współpracuje również z firmami na rynkach zagranicznych. Za swoją działalność w rozwoju przemysłu i wdrażaniu nowoczesnych technologii była wielokrotnie nagradzana.

Wydarzenia

61
Nowy showroom Zimmer Group na Słowacji

Grupa Zimmer wykorzystała ko­niec listopada na Słowacji, aby zorganizować uroczystą inau­gurację nowo otwartego salonu w Považská Bystrica. Chociaż jesienny kalendarz inżynieryjny jest regularnie wypełniony tar­gami, konferencjami i wydarze­niami firmowymi, w uroczystości uczestniczyło ponad 50 klientów i partnerów firmy. Przybyli, aby nie tylko zobaczyć nowy sho­wroom, ale także przekonać się na własne oczy, że nowa przestrzeń, wyposażona w naj­nowocześniejszą technologię, oznacza również nowe możli­wości przyszłej współpracy

Prawo i normy

62
Plany oskładkowania umów cywilnoprawnych. Kiedy przedsiębiorcy mogą spodziewać się nowych obciążeń publicznoprawnych?

W ostatnich miesiącach coraz większym zainteresowaniem mediów oraz organizacji zrze­szających przedsiębiorców (a w nieco mniejszym – orga­nizacji zrzeszających pracowni­ków) cieszy się temat pełnego oskładkowania umów cywilno­prawnych (przede wszystkim umów zlecenia i umów o dzie­ło). Problematyka ta przykuwa uwagę, ponieważ mogłaby wpłynąć w znacznym stopniu na kondycję finansową zarów­no podmiotów gospodarczych, jak i zleceniobiorców i osób wykonujących umowy o dzie­ło. Obecnie chętnie stosują one ten model biznesowy współpra­cy, który nie wiąże się z obję­ciem obowiązkowym ubezpie­czeniem społecznym.

64
Biblioteka

65
Współpraca