Rozwiązania dla energetyki odnawialnej

Rynek energii odnawialnej ciągle wzrasta. Oznacza to że zapotrzebowanie na osprzęt pracujący na farmach wiatrowych i baterii słonecznych również rośnie. Do takiego osprzętu możemy zaliczyć inwertery, liczniki energii elektrycznej, osprzęt pomiarowy a także komputery sterujące.

Firma Moxa posiada w ofercie szereg urządzeń które mogą znacznie ułatwić zdalny pomiar i kontrolę parametrów farm energii, lub nawet zapewnić im autonomiczność. Moduły kontrolno pomiarowe ioLogik sprawdzą się gdy zachodzi potrzeba odczytu stanów „0” i „1”, 0-10V, 4-20mA, czujników RTD, termopar, a także umożliwiają sterowanie cyfrowymi  wyjściami, i wyjściami analogowymi. Seria ta nosi nazwę ioLogik E1200. Ewentualnie , jeśli obiekt zajmuje dużą powierzchnię, to Ethernet który jest wykorzystywany przez serię E1200 może okazać się  zbyt ograniczony jeśli chodzi o dystans transmisji (maks 100m). Wtedy zastosować można jeden z modułów kontrolno-pomiarowych z serii R1200, która dysponuje niemal tymi samymi kanałami, ale wyposażona jest w interfejs szeregowy RS-485.

Jeśli już możemy odczytać zdalnie odpowiednie sygnały, to przydałoby się agregować je w jednym miejscu, a także umożliwić do nich zdalny dostęp. Do takiego zadania potrzebne jest urządzenie wyposażone w odpowiednie interfejsy komunikacyjne do wymiany danych z modułami kontrolno-pomiarowymi. Ważne też aby było to rozwiązanie elastyczne, czyli takie które łatwo dostosować do danej aplikacji. Właściwym wyborem jest komputer przemysłowy/wbudowany, który spełni te wymagania sprzętowe, a dodatkowo może on wykonywać dowolny napisany przez integratora program. Firma Moxa posiada w ofercie szereg komputerów wbudowanych, które dzięki interfejsom i przemysłowemu wykonaniu idealnie wpasowują się w takie aplikacje. Np. model IA3341   wyposażony jest  w 4 wejścia oraz 4 wyjścia cyfrowe, 2 wejścia analogowe, 2 wejścia na czujniki temperatury, 2 x Ethernet, 2x RS-232/422/485. Może on zarządzać i sterować szeregiem urządzeń, mimo swoich kompaktowych rozmiarów.  A co jeśli w na danej farmie energii odnawialnej nie ma dostępu do sieci WAN? Jak wtedy zdalnie sprawdzić stan urządzeń lub sterować nimi? Jeśli mamy tam zasi ęg telefonii komórkowej to odpowiedzią jest modem IP OnCell G3151-HSPA. Wyposażony w kartę ze stałym adresem IP pozwala na dostęp bez żadnych problemów do jego sieci lokalnej. Innym ciekawym komputerem kompaktowych wymiarów, a jednocześnie o dużych możliwościach jest W406.  Oprócz licznych interfejsów i standardzie komunikacji komórkowej EDGE, posiada on przemysłowe wykonanie, a jego pobór energii to tylko 14,4 W przy maks. obciążeniu. Największą zaletą W406 jest to że bez dodatkowych modemów komórkowych umożliwia on zdalne zarządzanie nim i dostęp do urządzeń z którymi jest połączony. 

 

05 - You do not have permission to view this object.