Nadchodzi czas robotów
Materiał prasowy (Łukasiewicz – PIAP) print
Wielkim sukcesem zakończyła się III Noc Robotów PIAP pod hasłem „Misja: Bezpieczeństwo”, organizowana przez Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP oraz PIAP ScienTech – wydarzenie odwiedziło ponad 8 tysięcy osób! W tę wyjątkową noc Warszawiacy mieli okazję podziwiać roboty, które zostały skonstruowane z myślą o ochronie życia ludzkiego, sterować nimi, a także nauczyć się tańczyć robot dance.
To wyjątkowe wydarzenie otworzyła konferencja prasowa, podczas której eksperci i praktycy dyskutowali na temat rozwoju robotyki oraz zastosowań robotów w służbach mundurowych i medycynie. Specjaliści przekonywali, że życie człowieka z robotami to już nie jest film science fiction, ale naprawdę bliska przyszłość, o czym mogli przekonać się wszyscy uczestnicy III Nocy Robotów PIAP.
– Roboty pomagają nam odkurzać, kosić trawniki czy czyścić elewację szklanych budynków. Już dziś powszechne stało się ich wykorzystanie w halach fabrycznych, gdzie wykonują uciążliwe lub mniej bezpieczne prace. Powoli zbliża się czas wykorzystania robotów do celów usługowych – powiedział prof. nzw dr inż. Piotr Szynkarczyk, ekspert ds. inteligentnych systemów bezpieczeństwa, zastępca dyrektora PIAP.
Mechaniczni giganci, sportowcy i barmani
Podczas wydarzenia największym zainteresowaniem cieszył się Park Robotów Przemysłowych, gdzie prezentowane były światowe nowości od firm KUKA i COMAU. Wielkie maszyny, na co dzień obsługujące zaawansowane linie produkcyjne, wystąpiły w nietypowej roli smoka walczącego z mieczem świetlnym, barmana nalewającego zwiedzającym napoje, koszykarza rzucającego piłką, czy rysownika. Do pojedynku „kto szybszy: robot czy człowiek?” nieprzerwanie ustawiały się kolejki.
Misja bezpieczeństwo
Park Robotów na Rzecz Bezpieczeństwa zaprezentował robotycznych agentów, takich jak EXPERT, IBIS, PIAP SCOUT, TRM, czy PIAP GRYF, którzy zostali skonstruowani przez najlepszych polskich inżynierów. Roboty ramię w ramię służą z antyterrorystami, strażakami i pirotechnikami w bardzo trudnych i niebezpiecznych sytuacjach. Odwiedzający mogli zobaczyć roboty neutralizujące ładunki wybuchowe (szczególnie wyróżnił się pokaz możliwości robota IBIS, za pomocą którego profesjonalny operator dokonywał detonacji ładunku pirotechnicznego, co wzbudzało nie lada emocje), spróbować swoich sił na specjalnie skonstruowanej strzelnicy robotowej, czy sterować robotami EXPERT i INSPECTOR.
Roboty na zdrowie
Nie lada atrakcją III Nocy Robotów PIAP był Gabinet Robotów Medycznych i Rehabilitacyjnych, gdzie zaprezentowane zostały roboty wspierające lekarzy przy trudnych operacjach oraz roboty wspierające rehabilitantów podczas przywracania pacjentom sprawności ruchowej. Między innymi był to prototyp Robin Heart PortVisionAble, który może być wykorzystany we wszystkich typach operacji endoskopowych oraz egzoszkielety kończyn dolnych i górnych.
Oprócz wymienionych atrakcji, zwiedzający mogli wziąć udział w pokazach i warsztatach organizowanych w Parku Małych Wynalazców, Parku Robotów Edukacyjnych, Parku 3D Design, Parku Technologii Kosmicznych i Parku Robotów Latających. Mogli zobaczyć, jak pływa robotyczna meduza, zatańczyć robot dance, zagrać na laserowej harfie, wysłuchać robotycznych opowieści, spotkać latającą rybę, a nawet wspiąć się na 7-metrowego robota.
– Po raz pierwszy uczestniczyłem w Nocy Robotów PIAP i jestem pod wielkim wrażeniem. Tyle niesamowitych konstrukcji zebranych w jednym miejscu stworzyło znakomity efekt. Najbardziej podobało mi się, że oprócz oglądania, była również możliwość sterowania robotami i poznawania sposobów ich działania. Zarówno ja, jak i moje dzieci świetnie się bawiliśmy – powiedział Jacek Borkowski, aktor.
Noc Robotów PIAP to największa w Polsce impreza popularnonaukowa poświęcona zagadnieniom robotyki. Jej celem jest promocja innowacyjnych technologii i prezentacja najnowszych osiągnięć polskich i zagranicznych inżynierów, naukowców i konstruktorów. Organizatorzy wydarzenia to Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP, który od 50 lat zajmuje się tworzeniem najnowszych technologii m.in. z dziedziny robotyki i automatyki oraz PIAP–ScienTech, którego zadaniem jest upowszechnianie powstających w Instytucie wynalazków.
Partnerem głównym wydarzenia było Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Patronatem honorowym III Noc Robotów PIAP objęli: Minister Gospodarki, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Prezydent m.st. Warszawy, Komendant Główny Policji oraz Centrum Nauki Kopernik. Sponsorami i wystawcami były firmy: KUKA, COMAU, Roboty i Spółka, Mały Inżynier, Dziecięca Akademia Twórczości. Partnerami i wystawcami byli: Bank BPH, Fundacja Dzieci Niczyje, Sieciaki.pl, SMARTTECH, Muzeum Bajek Baśni i Opowieści oraz Fundacja PozRobot. Patronat merytoryczny nad wydarzeniem objęli: Association for Computing Machinery, Polskie Towarzystwo Informatyczne, Instytut Inżynierów Elektryków i Elektroników. Patroni medialni to PAP Nauka w Polsce, Automatyka, Automatykaonline.pl oraz INN Poland.
source: PIAP