Odpowiednie zarządzanie parkiem maszynowym może generować ogromne oszczędności. Trzeba jedynie zadbać o ograniczenie czasu przestojów produkcyjnych, co pociągnie za sobą ograniczenie kosztów i przy okazji wydłuży czas funkcjonowania urządzeń. Skuteczne rozwiązania UR są więc celem każdego przedsiębiorstwa produkcyjnego. Jak połączyć optymalizację eksploatacji maszyn, bezpieczeństwo pracy, systemy zabezpieczeń, diagnostykę i profilaktykę w sprawnie funkcjonującą całość? Odpowiedź na to pytanie, a także wiele rozwiązań i nowości zostanie zaprezentowanych podczas Konferencji Technicznej: „Niezawodność i Utrzymanie Ruchu w zakładach produkcyjnych”.
Spotkanie skierowane jest do osób, które chcą pogłębić wiedzę z zakresu dobrych praktyk inżynierskich i produkcyjnych w działach produkcji oraz Utrzymania Ruchu. Środowisko praktyków, którzy wdrożyli w wielu firmach rentowne oraz skuteczne rozwiązania UR, to gwarancja przyswojenia najlepszych rozwiązań w branży. Podczas Konferencji „Niezawodność i Utrzymanie Ruchu w zakładach produkcyjnych” na uczestników czekają: prezentacje + praktyczne warsztaty + konsultacje specjalistów. Taka formuła gwarantuje zapoznanie się z nowościami i sprawdzenie ich w praktyce, a w razie wątpliwości i pytań uzyskanie porad od najlepszych ekspertów.
Dla kogo?
Prezesi i właściciele zakładów produkcyjnych, pracownicy działów UR, produkcji, serwisu i remontów, jakości, a także kadra odpowiedzialna za zakup sprzętu, maszyn i urządzeń.
W programie m.in.
- Wymagane prawem okresowe i specjalne przeglądy maszyn – zapewnienie niezawodności sprzętu roboczego zgodnie z wytycznymi producenta
- Najnowsze rozwiązania oparte o podczerwień do diagnostyki zakładów
- Założenia i możliwości interfejsu IO-Link
- Kiedy system produkcji, przesyłu i konsumpcji sprężonego powietrza jest niezawodny
- Bezpieczniki topikowe dla Służb Utrzymania Ruchu
- Analiza ultradźwięków powietrznych i strukturalnych dla potrzeb prewencyjnego Utrzymania Ruchu
- Czystość w obszarze produkcji
- Zastosowanie bezprzewodowego systemu Wi-Care do diagnostyki maszyn w Przemyśle 4.0
- Optymalizacja pracy warsztatu
- Bezobsługowe rozwiązania ślizgowe
- Implementacja systemu zbierania i opracowywania danych z maszyny
- Rozwiązania diagnostyki drganiowej dzięki technologii RDI
- Rola zdejmowalnych izolacji termicznych w oszczędzaniu energii
Kontynuację tematyki konferencji będzie można również odnaleźć na dwóch równoległych sesjach warsztatowych
1. IO-LINK W PRAKTYCE
Porady z zakresu technicznych podstaw, rozwiązań i przykładowych aplikacji związanych z interfejsem komunikacyjnym IO-Link. Warsztaty połączą tematykę praktycznych aspektów uruchamiania aplikacji opartych o interfejs IO-Link i metodykę integracji systemu ze sterownikami PLC. Duży nacisk podczas warsztatów zostanie nałożony na kwestie możliwości diagnostyki urządzeń i prezentację praktycznych narzędzi, usprawniających pracę z IO-Link.
2. ULTRADŹWIĘKOWY MONITORING STANU MASZYN
Eksperci powiedzą o ultradźwiękowym monitoringu stanu łożysk, optymalizacji programów smarowania dzięki użyciu tej technologii oraz o innych zastosowaniach ultradźwięków w zakresie badania przekładni zębatych, przenośników taśmowych, łożysk wolnoobrotowych czy hydrauliki siłowej.
Wydarzenie odbywa się pod Patronatem Honorowym Krajowej Izby Gospodarczej.
ZAREJESTRUJ SIĘ
Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń
Co otrzymasz w ramach uczestnictwa?
- udział w prelekcjach i wybranym warsztacie
- przerwy kawowe i ciepły poczęstunek
- imienny certyfikat potwierdzający udział w konferencji
- pakiet materiałów konferencyjnych
- dostęp do prasy branżowej
Więcej informacji: www.axonmedia.pl/konferencje/aktualne/utrzymanie-ruchu-listopad-2018-bytom
Zasady udziału: dla przedstawicieli zakładów produkcyjnych wydarzenie jest bezpłatne