Autonomiczne roboty w przestrzeni publicznej — zaproszenie na debatę
Paulina Wojda (Łukasiewicz – PIAP) print
Jak będzie wyglądać przyszłość autonomicznych robotów? Jakie są prawne i kulturowe dylematy dotyczące dalszego rozwoju autonomii robotów? Czy istnieje społeczne uprzedzenie wobec techniki? Odpowiedzi na te pytania padną podczas debaty „Prawne i Społeczne Problemy Funkcjonowania Systemów Bezzałogowych w Przestrzeni Publicznej”, która odbędzie się już w najbliższy czwartek 23 kwietnia 2015 roku w Centrum Konferencyjnym PIAP przy Al. Jerozolimskich 202 w Warszawie, w godzinach od 10:30 do 14:00. W trakcie debaty goście będą mieli możliwość zapoznać się z robotami mobilnymi konstruowanymi przez inżynierów PIAP.
Na naszych oczach wykuwa się kształt współczesnej przestrzeni publicznej, w której auto-roboty, statki-roboty czy też drony, nie mówiąc już o robotach humanoidalnych, będą współistnieć z ludźmi. Systemy autonomiczne wymagają wdrożenia reguł wymiany informacji pomiędzy różnymi źródłami, reguł analizowania, przetwarzania, przesyłania, przechowywania, archiwizowania, a także niszczenia informacji, które przestały być niezbędne. Potrzebne są zasady współdzielenia wyników analiz między różnymi służbami, administracją publiczną, instytucjami państwa i mieszkańcami. Potrzebna jest platforma współdzielenia przetwarzanych w systemach inteligentnych informacji i uzyskanych wyników.
Jesteśmy na początku drogi, niosąc na barkach nierozstrzygnięte dylematy dalszego rozwoju autonomii robotów. Ale pojawia się światełko w tunelu, zaczynamy się oswajać z myślą, ze samochód może sam zaparkować, zaś dron przylecieć z paczką.
W debacie „Prawne i Społeczne Problemy Funkcjonowania Systemów Bezzałogowych w Przestrzeni Publicznej” zabiorą głos:
- dr inż. Jan Jabłkowski, dyrektor Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP,
- prof. nzw. dr inż. Piotr Szynkarczyk, PIAP,
- Karolina Zawieska, PIAP,
- dr Maciej Bukowski, Warszawski Instytut Studiów Ekonomicznych WISE,
- Mariusz Feltynowski KCKRiOL KG Państwowej Straży Pożarnej,
- dr hab. prof. SWPS Kazimierz Krzysztofek, SWPS/Instytut Mikromakro,
- mec. Krzysztof Wojdyło, Wardyński i Wspólnicy,
- Krzysztof Dyl, prezes Urząd Transportu Kolejowego,
- Andrzej Gemra, z-ca Dyrektora Marketingu East Renault Polska.
Debata jest elementem przygotowań do Parady Robotów – Droniady (www.5zywiolow.pl) oraz Nocy Robotów PIAP (www.nocrobotow.pl).
Szczegółowe informacje oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie internetowej organizatora debaty Fundacji „Instytut Mikromakro”: http://www.5zywiolow.pl/wydarzenia/.
Wstęp jest bezpłatny po wcześniejszej rejestracji.
source: PIAP