Cyfrowe planowanie hal produkcyjnych Audi
Materiał prasowy print
Planowanie ustawienia hal produkcyjnych zza domowego biurka? Brzmi niemożliwie - ale stało się już rzeczywistością, a dokładnie cyfrową rzeczywistością w zakładach Audi Neckarsulm. Tam właśnie, za pomocą specjalnego oprogramowania i sprzętu zeskanowano hale produkcyjne oraz całe budynki, uzyskując ich trójwymiarowy obraz.
Przy projekcie pracuje trzyosobowy zespół Audi, kierowany przez Andre Bongartza, współpracujący z monachijskim start-up’em NavVis. W wyniku skanowania powstaje wirtualny model miejsca produkcji. Może on służyć potem jako podstawa przy planowaniu produkcji, a osoby odpowiedzialne za ten proces nie muszą przebywać bezpośrednio w hali. Jednocześnie trójwymiarowy skan generuje chmurę punktów, która rejestruje każdą maszynę i system obecne w hali produkcyjnej. Wirtualny model hali jest następnie – z wykorzystaniem uczenia maszynowego (machine learning) - łączony z chmurą punktów, dzięki czemu można uzyskać wirtualny dostęp do całej hali, w tym wszystkich maszyn, systemów i półek. Pozwala to nie tylko zaoszczędzić pracownikom Audi dużo czasu i kosztów, ale także umożliwia niezależne planowanie.
– Szczególnie teraz, podczas pandemii koronawirusa, nasz cyfrowy system planowania zapewnia ogromne korzyści: Projektanci procesów produkcyjnych mogą mierzyć hale produkcyjne z domu, a tym samym precyzyjnie planować systemy, nawet fizycznie nie mając przy sobie miarki – podkreśla Andre Bongartz.
W przyszłości wszystkie hale produkcyjne w Neckarsulm będą cyfrowo zeskanowane. Ponadto trójwymiarowe skanowanie będzie wykorzystywane również do innych zastosowań, takich jak nawigacja wewnątrz budynków i aplikacja do planowania w rozszerzonej rzeczywistości (AR).
source: Audi