Grupa VELUX podpisuje z ArcelorMittal długoterminową umowę na dostawę stali niskoemisyjnej
Materiał prasowy print
Grupa VELUX zawarła z ArcelorMittal 10-letnią umowę dotyczącą dostaw stali pochodzącej z recyklingu i produkowanej z wykorzystaniem energii odnawialnej.
W 2023 roku Grupa VELUX rozpoczęła współpracę z firmą ArcelorMittal, w ramach której obie spółki pracowały nad obniżeniem śladu węglowego stali używanej w oknach dachowych VELUX, nawet o 70 proc. w porównaniu ze stalą produkowaną tradycyjnie. Podpisana w zeszłym roku umowa obejmowała testowanie i walidację stali z linii XCarb® od ArcelorMittal pochodzącej z recyklingu i produkowanej z wykorzystaniem energii odnawialnej, a także jej zastosowanie w zawiasach okien dachowych i wspornikach montażowych firmy VELUX.
Uzyskane wyniki zaowocowały podpisaniem 10-letniej umowy handlowej, która określa ramowy zakres dostaw stali. Grupa VELUX stopniowo zwiększa liczbę zamówień, tak aby do 2025 roku XCarb® był stosowany w kilku elementach stalowych okien dachowych VELUX, zastępując wcześniej stosowaną stal produkowaną w sposób tradycyjny.
– Stal jest ważnym materiałem zapewniającym wytrzymałość i trwałość naszych produktów; tradycyjnie od zawsze była elementem, który w znaczący sposób przyczyniał się do emisji dwutlenku węgla w całym naszym łańcuchu dostaw – mówi Jesús Villalba, starszy dyrektor ds. zakupów bezpośrednich w Grupie VELUX.
– Cieszymy się, że dzięki tej umowie możemy zmniejszyć jej wpływ na ślad węglowy naszych produktów, co pokazuje, że poprzez współprojektowanie i współpracę z naszymi dostawcami możemy zmniejszyć emisje w naszym łańcuchu dostaw – dodaje.
Metale (z wyłączeniem aluminium), spośród których znaczącą rolę odgrywa stal, stanowią 5,7 proc. całkowitych emisji zakresu 3 Grupy VELUX. Podpisanie niniejszej umowy jest kolejnym krokiem na drodze do osiągniecia postawionego przez Grupę VELUX celu, jakim jest zmniejszenie emisji z zakresu 3 o 50% w porównaniu do roku bazowego 2020.
– Dekarbonizacja przemysłu, w tym producentów materiałów budowlanych jest niezbędnym elementem polityki klimatycznej, zwłaszcza, że budynki odpowiadają za 37% globalnych emisji . Zakłada ona ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w trzech zakresach, w tym w trzecim obejmującym cały łańcuch wartości. Wprowadzane podejście ograniczy wykorzystywanie surowców niezbędnych do powstania produktu, a tym samym ograniczy jego wpływ, na środowisko naturalne. Dodatkowo obniży ilość CO2 wbudowanego w produkt, sprawiając, że stanie się on bardziej konkurencyjny. To również doskonały przykład gospodarki obiegu zamkniętego. Wykorzystywana do produkcji naszych okien stal, będzie dzięki tej współpracy pochodziła w większości z recyklingu – komentuje Aleksandra Stępniak, Public Affairs Manager w VELUX Polska.
Linia produktów XCarb® jest wytwarzana w co najmniej 75 proc. ze stali pochodzącej z recyklingu i przy użyciu 100 proc. energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Do produkcji XCarb® w zakładzie produkcyjnym ArcelorMittal w północnej Hiszpanii używany jest elektryczny piec łukowy zasilany odnawialnymi źródłami energii. Trwają badania nad dalszą redukcją śladu węglowego stali dostarczanej przez ArcelorMittal do VELUX.
– Długoterminowa umowa między naszymi firmami pokazuje istotne znaczenie stali w dekarbonizacji przedmiotów użytku codziennego, z których wszyscy korzystamy. Chciałbym podziękować firmie VELUX za partnerstwo w tym projekcie i za wyznaczanie trendów poprzez zobowiązanie do stosowania w swoich produktach stali produkowanej przy niskiej emisji dwutlenku węgla – powiedział Laurent Plasman, dyrektor sprzedaży ArcelorMittal Europe – wyroby płaskie.
source: Grupa VELUX