Podsumowanie branży przemysłowej w 2019 r. z perspektywy Prima Power
Materiał prasowy print
Rekordowo niskie bezrobocie, przyspieszenie produktywności pracy i duże tempo wzrostu gospodarczego - tak w skrócie można podsumować rok 2019 w branży przemysłowej. Polscy przedsiębiorcy musieli zmierzyć się z dużymi wyzwaniami w postaci zapewnienia dostępności pracowników czy zaspokojenia wciąż rosnących potrzeb produkcyjnych. Dla firmy Prima Power 2019 r. wiązał się z wprowadzeniem szeregu nowych technologii, zautomatyzowanych rozwiązań wspierających obróbkę, a także istotnymi wydarzeniami dla życia firmy.
Utrzymujący się na stosunkowo wysokim poziomie wskaźnik nowych zamówień w przemyśle wskazuje na zachowanie dużej aktywności w tym segmencie. We wrześniu analitycy GUS ocenili, że dobre perspektywy dla inwestycji stwarza łączna wartość kosztorysowa inwestycji przemysłowych, która wyniosła 17,8 mln zł, co oznacza wzrost o 3,4 proc r/r. Intensywna dynamika polskiej gospodarki korzystnie przekłada się na wzrost produkcji w segmencie maszyn i urządzeń. Przedsiębiorcy stawiają na moce wytwórcze, wzmacniając asortymentową i technologiczną ofertę wśród konkurencji, co skutecznie przybliża całą branżą do Przemysłu 4.0.
Prima Power podsumowuje działania w 2019 r.
– „Prima is here”, to hasło, które przyświecało naszym działaniom w 2019 r. Slogan określa sposób naszego podejścia do klientów, nie tylko podczas branżowych targów, ale w każdym momencie kontaktu i kooperacji. Fachowe porady, nakierunkowane ściśle pod potrzeby klienta to klucz do poszerzania grona nowych i obecnych klientów – tłumaczy Roman Padewski, dyrektor zarządzający Prima Power Central Europe.
Mijający rok upłynął włoskiemu producentowi pod znakiem wprowadzenia szeregu nowości i rozwiązań technologicznych. Swoją premierę wśród pras krawędziowych miała serwo-elektryczna maszyna eP Genius 1030 z automatyczną zmianą narzędzi i automatycznym magazynem. Wysoce dynamiczna, precyzyjna i gwarantująca powtarzalność gięcia na najwyższym poziomie. Wysoka wydajność urządzenia to zasługa całkowitego braku oleju, i co za tym idzie lepszej jakości gięcia. Co więcej użytkownik oszczędza także czas, ponieważ maszyna nie potrzebuje ręcznej i żmudnej zmiany narzędzi, której jakość jest ściśle powiązana z doświadczeniem operatora. eP Genius posiada 15 osi, a maksymalna ilość narzędzi do magazynowania wynosi 32 metry. Model 1030 to najbardziej wszechstronna serwo-elektryczna maszyna, o dobrej relacji siły gięcia do długości (105 ton i 3060mm), z automatyczną kompensacją ugięcia belki, 5-osiowym tylnym popychaczem oraz systemem kontroli kąta gięcia IRIS Plus. Zastosowane oprogramowanie zawiera również szereg opcji związanych z automatycznym onarzędziowaniem.
Kolejną nowością była zautomatyzowana maszyna Combi Sharp, łącząca zalety wykrawarki i najnowszej technologii cięcia laserowego, dedykowana do obróbki arkuszy blachy o wymiarach 1250 x 2500mm. Wyposażona jest w stół roboczy ze szczotkami zapobiegającymi rysowaniu się arkuszy m.in. z połyskliwej stali nierdzewnej. Wielka zaleta maszyny to konfigurowalny rewolwer o bardzo praktycznym zastosowaniu. Może być on dostosowany do potrzeb użytkownika, dzięki 20 stacjom, mieszczącym do 280 narzędzi. Bezkonkurencyjna koncepcja systemu narzędziowego firmy pozwala na oszczędność czasu, co oznacza brak przestojów na zmianę narzędzi, zaś na przezbrojenie maszyny potrzebne są zaledwie max. 2 sekundy. Maszyna poza wykrawaniem i cięciem laserowym posiada dodatkowe funkcje formowania, grawerowania, a nawet zginania. Z tego względu znajdzie zastosowanie przy produkcji systemów reklamowych, gdzie kluczowe okazują się wysokie prędkości, minimalny czas ustawiania, w połączeniu z precyzją wykonania.
2019 r. zbiegł się także czasowo z rocznicą premiery zintegrowanej technologii wykrawania i cięcia laserowego Combi Genius 1530. To rozwiązanie dostępne jest w dwóch wersjach wydajnościowych. Pure – do efektywnej produkcji z niską stopą inwestycji w urządzenie oraz Dynamic – dla osiągnięcia maksimum prędkości i produktywności. Maksymalna pojemność rewolweru to 384 narzędzia. Maszyna posiada także system inteligentnego bijaka, nie tylko skracając czas przezbrojenia, ale także rozszerzając liczbę narzędzi w rewolwerze, szczególnie tych indeksowanych. Combi Genius może zostać wyposażone dodatkowo w urządzenie do załadunku blachy i sortowania gotowych detali - robota LSR.
Prima Power była uczestnikiem najważniejszych wydarzeń branżowych w Polsce i zagranicą – m.in. na międzynarodowych targach ITM w Poznaniu. Firma zaprezentowała inteligentną giętarkę do blachy – BCe Smart oraz nową wersję wycinarki laserowej Platino Fiber Evo wraz z systemem automatycznego załadunku i rozładunku Compact Server. Przygotowała także coś specjalnego dla fanów nowych technologii – strefę z Virtual Reality, dzięki której mieli możliwość obejrzeć maszyny niemal w stanie rzeczywistym – wejść do ich środka i zapoznać się z detalami. Udział w targach branżowych to jak co roku dla Prima Power świetna okazja do zaprezentowania swoich produktów szerokiemu gronu odbiorców, ale także wymiany cennych doświadczeń w gronie specjalistów i ekspertów.
Pod koniec intensywnego roku, włoski producent maszyn do obróbki blach celebrował otwarcie nowego Demo Center w Czosnowie. – Nasze centrum pokazowe to świeżo wyremontowana hala o powierzchni 600 m2, w której prezentujemy maszyny potencjalnym klientom, ale także organizujemy szkolenia z obsługi dla operatorów. W Demo Center każdy może zapoznać się z serwo-elektrycznymi technologiami do obróbki blachy, a także dopytać o szczegóły naszych ekspertów – dodaje Roman Padewski.
source: Prima Power