Polska (prawdziwie) cyfrowa – automatyka i robotyka przemysłowa
Materiał prasowy print
Najnowszy raport Instytutu Sobieskiego to spojrzenie na rynek automatyki i robotyki przemysłowej w Polsce z kilku perspektyw. Przede wszystkim polskich firm działających w tej branży - integratorów [producentów] rozwiązań w oparciu o automaty i roboty, dostawców oraz dystrybutorów technologii. To także zbiór informacji o tych firmach oraz wielkości sprzedaży za 2021 rok. Celem raportu jest również pokazanie podziału polskiego rynku robotów przemysłowych między głównych światowych producentów. Według naszej wiedzy jest to pierwszy raport w Polsce pokazujący sprzedaż robotów w podziale na producentów oraz pierwsza głębsza analiza firm stricte z branży automatyki i robotyki.
Raport wpisuje się w serię raportów o polskim rynku nowoczesnych technologii. Jego celem jest zwrócenie uwagi polskich decydentów politycznych i ekonomicznych, że - jeśli Polska ma dołączyć do grona najbogatszych państw - musi mieć na swoim terenie zarządy i centra badawcze najbardziej innowacyjnych firm, które tworzą produkty i rozwiązania kupowane przez klientów na całym świecie. Musi się także automatyzować i robotyzować, co jest fundamentem nowoczesnego przemysłu.
Na podstawie zebranych danych w raporcie postawiono następujące tezy:
- W 2021 roku zainstalowano w Polsce od 3 300 do 3 500 różnych robotów przemysłowych i Polska była jednym z 15 krajów o największym procentowym wzroście ich liczby. Równocześnie wskaźnik robotyzacji polskiego przemysłu jest ciągle o rząd wielkości mniejszy od innych krajów rozwiniętych.
- Polskie firmy z branży automatyki i robotyki przemysłowej zajmują się przede wszystkim integracją rozwiązań technologii automatyki i robotyki pochodzących z innych krajów. Nie mamy żadnej dużej polskiej firmy produkującej roboty.
- Siłą i szansą polskiej gospodarki są inżynieryjne firmy integrujące różne rozwiązania automatyki i robotyki przemysłowej. Działania państwa powinny wspierać rozwój i potencjał firm integratorskich.
- Instytut Sobieskiego zidentyfikował 210 firm działających na polskim rynku automatyki i robotyki przemysłowej, które generują łącznie roczne przychody ze sprzedaży przekraczające 9 miliardów PLN.
- Stopień zrzeszenia polskiej branży automatyki i robotyki przemysłowej jest relatywnie niski, co przekłada się na trudność pozyskiwania danych dotyczących polskiego rynku. Może on wynikać z niskiego społecznego zaufania Polaków. Cieszy fakt, że w ankiecie Instytutu Sobieskiego wzięły udział największe polskie firmy, z stabilną pozycją rynkową.
- W pierwszej ankiecie Instytutu Sobieskiego na temat rynku automatyki i robotyki przemysłowej udział wzięło 25 firm, które w roku 2021 osiągnęły łączny przychód w wysokości 1 049 mln PLN, z czego 25% sprzedaży stanowił eksport, co dało wartość w kwocie 244 mln PLN.
- Zdecydowana większość firm biorących udział w ankiecie stwierdziła, że przychody ich firm będą większe w 2022 niż w 2021 roku, chociaż równocześnie tylko połowa ankietowanych firm podała, że rynek na którym działają wzrósł w roku 2022. Może to oznaczać, że turbulencje spowodowane zerwanymi łańcuchami dostaw w wyniku pandemii i wojny zahamowały dynamikę rozwoju rynku robotyzacji w Polsce.
- Polskie firmy inżynierskie mogą prowadzić polski przemysł do przemysłu przyszłości, który liczy się globalnie. Pomóc w tym może wprowadzona ulga podatkowa na robotyzację. Potrzeba jednak więcej przemyślanych działań. Korea Południowa ma 1 000 robotów na 10 000 pracowników przemysłowych, Niemcy – 397, Czechy – 168, a Polska – 52. Ten dystans w robotyzacji musimy bardzo szybko nadrobić.
Instytut Sobieskiego to czołowy polski think tank założony w 2003 roku, który prowadzi działalność naukowo-badawczą, wydawniczą i ekspercką. Przygotowuje z własnej inicjatywy raporty, komentarze i ekspertyzy dotyczące głównych obszarów swojej działalności takich jak: energetyka, transport, gospodarka, finanse publiczne, rozwój regionalny, nowe technologie, infrastruktura i polityka zagraniczna. Jest organizatorem międzynarodowych i krajowych konferencji, seminariów i paneli.
Partnerzy raportu:
– Automatyzacja i robotyzacja produkcji to warunek niezbędny dla utrzymania się na globalnym rynku. Pogłębiający się brak dostępności pracowników, nowe wymagania jakościowe, konieczność zwiększenia efektywności jest impulsem dla zmian w przedsiębiorstwach. Dla polskich firm to nie pytanie – czy, ale kiedy sięgną po technologie Przemysłu 4.0 w obszarze produkcyjnym. Jednak ich wprowadzenie wymaga kompetentnych i sprawdzonych integratorów rozwiązań łączących robotykę, mechatronikę i automatykę. Ten raport zawraca uwagę na fakt, że w Polsce działają takie firmy. Co więcej, są cenione również poza granicami naszego kraju, gdzie z powodzeniem wdrażają najnowsze technologie. Dlaczego więc nie miałyby przenieść polskiego przemysłu na wyższy poziom? – mówił Tomasz Haiduk, Prezes Forum Automatyki i Robotyki. Przemysłowej
Forum Automatyki i Robotyki Polskiej (FAIRP) reprezentuje i wspiera przedsiębiorców tworzących rozwiązania w dziedzinach automatyzacji i robotyzacji, we wszystkich ich aspektach, między innymi naukowym, technicznym, operacyjnym, biznesowym, finansowym, prawnym i handlowym. FAIRP popularyzuje wdrażanie procesów automatyzacji i robotyzacji w kraju i za granicą. Celem FAIRP jest rozwój nowoczesnych metod produkcyjnych wśród polskich przedsiębiorstw, a także integracja i wspieranie firm wdrażających te rozwiązania. FAIRP oraz Instytut Sobieskiego, 25 sierpnia 2022 w Warszawie sygnowały umowę o wzajemnej współpracy, na mocy której Forum zostało oficjalnym Partnerem Instytutu.
– Dziś stoimy przed wyzwaniami budowy silnego, odpornego ekosystemu Przemysłu Przyszłości, który umożliwi zrównoważoną transformację polskiego przemysłu. Rolą Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości jest łączenie wiedzy z praktyką, aby maksymalnie wykorzystać potencjał instytucji będących częścią ekosystemu. Z jednej strony konieczne jest zapewnienie małym i średnim przedsiębiorcom niezbędnych narzędzi budujących ich przewagi konkurencyjne, z drugiej zapewnienie warunków do ścisłej współpracy instytucji publicznych i prywatnych w celu wzmocnienia ich zdolności do reagowania na bodźce zmieniającego się rynku, szczególnie w obszarze innowacji. Raport, którego jesteśmy częścią odpowiada wprost na potrzebę budowy gospodarki opartej na wiedzy. Niech lektura tego raportu zainspiruje nas wszystkich do nowych działań – mówi Piotr Bober, Członek Zarządu Fundacji Platformy Przemysłu Przyszłości.
Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości (FPPP) powstała, żeby wzmacniać kompetencje i konkurencyjność przedsiębiorstw, prowadzących działalność na terenie Polski, poprzez wspieranie ich transformacji w kierunku przemysłu 4.0.
FPPP wspomaga:
- procesy transformacji cyfrowej
- wdrażanie cyfrowych produktów i usług
- wprowadzanie modeli biznesowych opartych o najnowsze rozwiązania z obszaru m.in. inteligentnej analizy danych, automatyzacji i komunikacji maszyn oraz ludzi z maszynami, wirtualizacji procesów, a także cyberbezpieczeństwa.
Pełen raport dostępny jest do pobrania ze strony Instytutu Sobieskiego.
source: Instytut Sobieskiego