2,10,30

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA SERWISU AUTOMATYKAONLINE.PL I POBIERZ DARMOWY NUMER "AUTOMATYKI"!

okładka Automatyka

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP, z siedzibą w Warszawie przy ul. Al. Jerozolimskie 202, 02-486 Warszawa, w celach marketingowych, w tym marketingu bezpośredniego. Oświadczam, że zostałem poinformowany/a o prawie do wglądu, modyfikacji oraz usuwania moich danych osobowych.

*Wyrażam zgodę na przesyłanie mi informacji handlowej (w tym informacji handlowej partnerów portalu AutomatykaOnline.pl) za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. 2002 nr 144, poz. 1204).

*Wyrażam zgodę na używanie przez Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP, z siedzibą w Warszawie przy ul. Al. Jerozolimskie 202, 02-486 Warszawa, telekomunikacyjnych urządzeń końcowych, których jestem użytkownikiem, dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (Dz.U. 2004 nr 171 poz. 1800).

*Akceptuję regulamin portalu AutomatykaOnline.pl oraz politykę prywatności serwisu.




ZAMKNIJ OKNO

Dziękujemy!

Prawie gotowe ... Musimy potwierdzić Twój adres email. Aby zakończyć proces subskrypcji, należy kliknąć link w mailu, który właśnie wysłaliśmy do Ciebie.

Po akceptacji zapisu na newsletter zostanie przesłany do Ciebie numer promocyjny miesięcznika Automatyka.

ZAMKNIJ OKNO

Dziękujemy za próbę ponownego zapisu na nasz newsletter.

Twój mail już jest w naszej bazie!

W przypadku pytań, prosimy o kontakt:
redakcja@automatykaonline.pl

ZAMKNIJ OKNO

This website uses cookies

W celu zapewnienia najwyższej jakości usług strona używa plików cookies. Szczegóły w polityce prywatności serwisu.

POL ENG
a a a
Search
  • Login
  • Sign up
Site map Site map
AutomatykaOnline.pl
  • Home page
  • News
  • Interviews
  • Application
  • Articles
  • Events
  • Companies
  • Products
Search
Automatyka 5/2025

Automation5/2025

In this issue:
  • Interview with Paweł Hoerner de Roithberger and Paweł Reszel, National Instruments
  • Cybersecurity of industrial control systems
  • Signaling columns
  • Magazine
  • Subscription
  • Contact
  • Advertisement
  • Home page
  • News

Pomiar rozliczeniowy na ujęciu wody i przy odbiorze ścieków w zgodzie z ustawą

Materiał prasowy print

Tuesday August 18 2020
Pomiar rozliczeniowy na ujęciu wody i przy odbiorze ścieków w zgodzie z ustawą
Tweet

Ustawa Prawo Wodne nakłada na podmioty pobierające wodę surową lub zrzucające ścieki oczyszczone obowiązek pomiaru przepływu objętościowego. Co ważne przyrządy pomiarowe nie podlegają prawnej kontroli metrologicznej. Które urządzenie pomiarowe zapewnia największą dokładność?

Pierwszym problemem, jaki napotykają zakłady chcące rozliczać pobór wody surowej, jest brak możliwości zastosowania do tego celu wodomierzy, wynikający z braku ich legalizacji na to medium. Wybór innego przyrządu pomiarowego utrudnia też brak ściśle określonych wymagań prawnych oraz to, że na rynku pojawiła się duża liczba urządzeń, których producenci sami deklarują przeznaczenie przyrządu oraz jego dokładność bez potwierdzenia tego stosownymi badaniami.

Przepływomierz elektromagnetyczny gwarantuje dokładność pomiaru na ujęciu wody

Taki przyrząd odznacza się najwyższą dokładnością pomiaru. Przykładowo, w przypadku przepływomierza elektromagnetycznego Promag W 0 x DN błąd pomiarowy jest mniejszy niż 0,5%. Takie rozwiązanie zapewnia  najlepszą stabilność długoterminową i nie wymaga ponownych kalibracji. Jest też odporne na warunki procesowe, gdyż nie posiada części ruchomych, które mogłyby ulec uszkodzeniu. 

Problematyczny pomiar ścieków – brak kontroli metrologicznej

Trudność w przypadku pomiarów wykonywanych w kanalizacji grawitacyjnej wynika z braku pełnego wypełnienia rurociągu. Zagadnienie to nie jest też uwzględnione w ustawie Prawo o miarach, jak również w rozporządzeniu w sprawie rodzajów przyrządów pomiarowych podlegających prawnej kontroli metrologicznej. Pomija je także dyrektywa Parlamentu Europejskiego MID. Wynika to z niedoskonałości metod pomiarowych oraz braku narzędzi, weryfikujących pracujące przyrządy. Problemem jest też niejednorodność mierzonego medium, zmienna ilość ciał stałych czy gromadzącego się z czasem w kanale osadu, a także jego zrywanie. Tutaj ponownie najdokładniejszym dostępnym na rynku rozwiązaniem jest przepływomierz elektromagnetyczny, wykorzystujący metodę pomiaru objętościowego. Proline Promag W 0 x DN jest w stanie zmierzyć medium o zawartości ciał stałych, zajmujących do 15% objętości. Podobnie w przypadku ścieków oczyszczonych, przepływomierz elektromagnetyczny będzie najlepszym rozwiązaniem, gwarantującym dokładność na poziomie 0,5%.

Weryfikacja bez konieczności powtórnej legalizacji

Promag W 0 x DN, wyposażony w Heartbeat Technology, umożliwia sprawdzenie poprawności działania przepływomierza bez konieczności demontażu z rurociągu. Ponadto, dzięki opcjonalnej komunikacji bezprzewodowej oraz wbudowanemu złączu Ethernet, urządzenie może wygenerować raport weryfikacyjny, spełniający wymagania identyfikowalnego sprawdzenia zgodnie z normą DIN EN ISO 9001:2008. Dokument ten wykorzystuje symbole i oznaczenia zgodne z NAMUR, dla jeszcze większej łatwości obsługi i czytelności.

Łatwy montaż na istniejącej instalacji

Unikatową cechą przepływomierza Promag W 0 x DN jest brak konieczności stosowania odcinków prostych przed i za czujnikiem. Nie posiada on również przewężenia, które skutkowałoby spadkiem ciśnienia, a przez to większym zużyciem energii przez pompy. Ponadto pomiar jest niezależny od profilu przepływu, dzięki innowacyjnej technice pomiarowej oraz analizie sygnałów z wielu torów pomiarowych. Te cechy pozwalają na dużo łatwiejszy montaż na istniejących już instalacjach. 

Nowa generacja przepływomierzy Promag W sprawdzi się w zadaniach pomiarów rozliczeniowych na ujęciach wody oraz odbioru ścieków, gwarantując przy tym najwyższą dokładność w swojej klasie. 

Więcej informacji: https://eh.digital/30C7rCN

source: Endress+Hauser

Keywords

branża wodno-kanalizacyjna, Endress+Hauser Polska, pomiaru przepływu objętościowego, pomiary, PROMAG, przepływomierz

Parts of the series

Promag W 300/400/500 bez ograniczeń montażowych

Promag W 300/400/500 bez ograniczeń montażowych

More
Proline 300/500 – przepływomierze gotowe na IIoT i Przemysł 4.0

Proline 300/500 – przepływomierze gotowe na IIoT i Przemysł 4.0

More
Efektywne wzorcowanie przepływomierzy

Efektywne wzorcowanie przepływomierzy

More
Przełomowa diagnostyka predykcyjna Endress+Hauser

Przełomowa diagnostyka predykcyjna Endress+Hauser

More
Usprawnione zarządzanie procesem produkcyjnym dzięki chmurze

Usprawnione zarządzanie procesem produkcyjnym dzięki chmurze

More
Proline t-mass F/I 300/500

Proline t-mass F/I 300/500

More

Related articles

  • Polska ma szansę stać się hubem elektromobilności w Europie
  • Nowa wizja transformacji cyfrowej – COCUS i Panasonic
  • Maciej Karlic nowym członkiem zarządu DPS Software
  • Bosch Rexroth patrzy w przyszłość z optymizmem po trudnym roku finansowym 2024
  • Czym właściwie zajmuje się operator maszyn CNC?

Newsletter

Stay up to date with current information.

Comau videos YouTube

Show more videos
Inżynier wie

Events

Show more events
1 Jan Training

Zwiedzanie centrum efektywnej prefabrykacji szaf sterowniczych

1 January 2025 – 31 December 2025
13 May Trade fair

FiltraTEC Expo 2025

13–15 May 2025
13 May Trade fair

ChemTEC 2025

13–15 May 2025
13 May Trade fair

Laser-Technica 2025

13–15 May 2025
  • facebook
  • Tweeter
  • google+
  • RSS AutomatykaOnline
  • About Us
  • Sales and customer service
  • Privacy Policy
  • Presentation
  • Terms of Use
  • Accessibility Statement
  • Contact Us
  • Contact form
  • Media cooperation
  • Portal Editorial
  • Automatyka Editorial
  • Advertising
  • Advertising contact
  • Advertising in "Automatyka"
  • Newsletter
AutomatykaOnline.pl

© 2014 by Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP. All rights reserved.
created by: TOMP