Wolność i odpowiedzialność fundamentem innowacyjności. Jubileusz 35-lecia ASTOR
Jolanta Górska-Szkaradek (AutomatykaOnline.pl) print
Krakowska spółka ASTOR rozpoczęła działalność w 1987 r. Spółka miała zajmować się m.in. handlem komputerami. Dzisiaj, po 35 latach działalności, ASTOR to marka technologiczna dobrze działająca w obszarze automatyzacji, robotyzacji, oprogramowania przemysłowego i intralogistyki oraz konsultingu i edukacji. Z okazji jubileuszu, 22 kwietnia 2023 r. w Operze Krakowskiej odbyła się uroczysta gala 35-lecia firmy ASTOR, w której uczestniczyło ponad 600 gości.
Początek działalności spółki ASTOR datuje się na 14 grudnia 1987 r. Spółkę utworzyło pięciu wspólników, w tym Stefan Życzkowski, który później był jej wieloletnim prezesem oraz jego starszy brat Karol. Historia firmy jest bardzo „bogata” i różnie toczyły się jej losy. Dzisiaj ASTOR wspiera polskich inżynierów w uzyskaniu dostępu do najnowszych światowych technologii w branży automatyki, robotyki i cyfryzacji. Firma ma swoje oddziały w siedmiu miastach w Polsce: Krakowie, Gdańsku, Katowicach, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu. W kraju reprezentuje globalne marki, takie jak np. Emerson, Epson, Kawasaki Robotics, AVEVA i MiR.
Na gruncie cyfryzacji i nowych technologii
ASTOR to lider propagujący idee Przemysłu 4.0 w Polsce, którego technologie są prezentowane w dwóch krakowskich lokalizacjach. W ASTOR Innovation Room 4.0 przedstawiona jest Cyfrowa Fabryka Przyszłości, a inteligentna robotyzacja – w ASTOR Robotics Center. Spółka jest laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień. Ma własną markę Astraada oraz produkuje edukacyjne roboty ASTORINO. Jej działalność nie ogranicza się tylko do rodzimego rynku, ale wykracza również poza granice Polski.
Z okazji 35-lecia obecności na rynku firma zorganizowała 22 kwietnia 2023 r. w gmachu Opery Krakowskiej uroczystą galę. W jubileuszowym spotkaniu wraz z zaproszonymi gośćmi wzięli udział pracownicy firmy, tzw. ASTORianie. Do gmachu opery przybyło ponad 600 osób, wśród których byli przedstawiciele dostawców technologii, partnerów biznesowych, integratorów systemów, instytucji partnerskich, szkół, uczelni i mediów.
Podczas uroczystości Stefan Życzkowski, dziś przewodniczący rady strategicznej ASTOR, wprowadził zebranych w atmosferę wspomnień, omawiając kolejne etapy rozwoju firmy. Obecny prezes Jarosław Gracel zaprezentował wizję firmy na 2030 r.
– Pragniemy być najbardziej zaufanym dostawcą inteligentnych technologii dla przemysłu w Europie Środkowo--Wschodniej – podkreślił Jarosław Gracel. Na zakończenie prezentacji Stefan Życzkowski otrzymał prezent, który był prawdziwą niespodzianką – herb ASTOR. Jak zaznaczył Jarosław Gracel, motywem przewodnim herbu jest łacińskie słowo fidelitas, które odzwierciedla odpowiedzialną działalność ASTOR w różnych wymiarach.
Współpraca nagrodzona
Jubileuszowa uroczystość była okazją do świętowania pięciolecia, 10-lecia, a nawet 30-lecia pracy ASTORian. Gratulacyjne listy i podziękowania otrzymało wielu pracowników firmy. Nie zapomniano o współpracujących firmach, szkołach i wyższych uczelniach. Nagrody jubileuszu 35-lecia ASTOR w postaci statuetek i dyplomów wręczone zostały w czterech liniach biznesowych: automatyzacja, oprogramowanie przemysłowe, robotyzacja i intralogistyka. Uhonorowano również firmy w kategoriach edukacja i Przemysł 4.0.
W ramach linii biznesowej automatyzacja nagrodzono:
– Emerson – najlepszy dostawca w ostatnich pięciu latach. Z Emerson ASTOR współpracuje nieprzerwanie od 30 lat, dostarczając rozwiązania, które znacząco wpłynęły na poziom automatyzacji i nowoczesności polskiego przemysłu;
– Zakłady Automatyki KOMBUD SA
oraz Komster Sp. z o.o. – partnerzy biznesowi z największym obrotem w ostatnich pięciu latach;
– ENCO SA – najszybciej rozwijający się partner biznesowy w ostatnich pięciu latach, z którym ASTOR współpracuje od ponad 20 lat.
W linii biznesowej oprogramowanie przemysłowe statuetki powędrowały do firm AVEVA – światowego lidera w dziedzinie oprogramowania przemysłowego do zarządzania operacyjnego, projektowania i optymalizacji oraz Zakładu Produkcji Katalizatorów BASF w Środzie Śląskiej.
Linia biznesowa robotyzacja przyniosła nagrody firmie Kawasaki Robotics, z którą ASTOR współpracuje od 2007 r. (w 2020 r. uruchomiono Kawasaki Robotics CEE Hub) oraz firmom Lasram Engineering Kft., COM40 i InfoTEC CNC.
Z kolei w linii biznesowej intralogistyka nagrodzono producenta współpracujących robotów mobilnych Mobile Industrial Robots A/S, firmę WIŚNIOWSKI – producent bram, okien, drzwi i ogrodzeń oraz firmę Flextronics International Poland.
Nagrodę w kategorii edukacja przyznano Politechnice Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki. – Uczelnia ta wychowała pokolenia robotyków i automatyków i nieustannie dba o to, by przekazywana wiedza, szczególnie ta praktyczna, oparta była na najnowszych światowych technologiach. Rozwój biznesu skorelowany jest z rozwojem nauki. Tak działa również ASTOR, współpracując od lat z jedną z czołowych polskich uczelni – Politechniką Krakowską, dzięki której wiele pokoleń studentów mogło poznać w praktyce, czym jest automatyka i robotyka – powiedziała Małgorzata Hadwiczak z firmy ASTOR.
W kategorii edukacja nagrodzono również Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii w Grzymysławicach k. Wrześni, Zespół Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Leżajsku oraz Zespół Szkół Samochodowych i Ogólnokształcących w Bielsku-Białej.
Nagrodę specjalną otrzymał wyjątkowy dydaktyk, który wychował wiele pokoleń inżynierów. Ryszard Trela, pracownik Katedry Inżynierii i Automatyzacji Produkcji oraz wieloletni ambasador marki ASTOR na Politechnice Krakowskiej.
Laureatem nagrody 35-lecia w kategorii Przemysł 4.0 został Andrzej Soldaty, który wiele lat pracy poświęcił czwartej rewolucji przemysłowej. W kategorii tej nagrodzono również zespół firmy Autoproces i Krakowski Park Technologiczny.
Wieczorowi towarzyszyła akcja charytatywna na rzecz fundacji badawczej PACS2 Research Foundation, której misją jest wynalezienie leku na nieuleczalną obecnie chorobę. W ten sposób ASTOR dołączył do #misjaLEK i dołożył swoją cegiełkę do tej unikatowej inicjatywy.
Zwieńczeniem części oficjalnej gali był koncert zespołu De Mono, którego lider Andrzej Krzywy powiedział, że zespół również może pochwalić się podobnym jubileuszem, jaki właśnie obchodzi ASTOR. Wieczór zakończył bankiet i rozmowy w kuluarach.
source: Automatyka 5/2023