Polski łazik najlepszy na świecie!
Łukasz Wilczyński – Mars Society Polska print

Łazik marsjański MAGMA2 i jego konstruktorzy - studenci Politechniki Białostockiej. Od lewej stoją: Piotr Ciura, Emil Błoński, Bartosz Solnik, Szymon Zimnoch, Wojciech Głażewski (Fot. The Mars Society - University Rover Challenge)
Polski łazik marsjański MAGMA2 zwyciężył w prestiżowych, międzynarodowych zawodach University Rover Challenge w Stanach Zjednoczonych. Zespół z Politechniki Białostockiej pokonał Kanadyjczyków z York University oraz Amerykanów z Oregon State University, którzy w budowie swojej konstrukcji korzystali z pomocy NASA. Pozostałe polskie roboty, SCORPIO z Politechniki Wrocławskiej oraz COPERNICUS z UMK w Toruniu, zajęły odpowiednio czwarte i szóste miejsce.

Łazik marsjański MAGMA2 i jego konstruktorzy - studenci Politechniki Białostockiej. Od lewej stoją: Piotr Ciura, Emil Błoński, Bartosz Solnik, Szymon Zimnoch, Wojciech Głażewski (Fot. The Mars Society - University Rover Challenge)
Olbrzymi sukces polskiego robota to w dużej mierze zasługa dużej pomysłowości jego konstruktorów. Po raz pierwszy bowiem w historii zawodów URC pojawił się łazik wspomagany przez urządzenie latające (w formie sześciowirnikowego wiropłatu, tzw. heksakoptera), które umożliwiło dodatkową obserwację terenu z powietrza i zwiększyły szanse MAGMY2 na zwycięstwo. Dodatkowe zalety MAGMY2 to prostota konstrukcji, wykorzystanie lekkich materiałów, oraz świetny, doświadczony zespół. Polską ekspedycję do Stanów Zjednoczonych zorganizowało stowarzyszenie Mars Society Polska we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Casio Exilim oraz Przemysłowym Instytutem Automatyki i Pomiarów PIAP.

Łazik SCORPIO podczas przygotowań do rywalizacji (Fot. The Mars Society - University Rover Challenge)
Świetny wynik polskich zespołów to także rezultat ciężkiej pracy studentów, uczelni i organizatorów.
Udowodniliśmy, że polscy konstruktorzy potrafią skutecznie rywalizować na polu robotyki mobilnej i zaznaczyliśmy nasze aspiracje do grona krajów prowadzących eksplorację kosmosu. Jest to szczególnie istotne w kontekście starań o członkostwo Polski w ESA i rozwój rodzimych technologii, które podniosą nasz standard życia i konkurencyjność – mówi Mateusz Józefowicz z Mars Society Polska.
Zawody URC odbywały się na amerykańskiej pustyni w stanie Utah, w pobliżu analogu bazy marsjańskiej Mars Society. Podczas trzech dni, zespoły musiały wykonać skomplikowane zadania, w tym rozpoznanie terenu, poszukiwanie śladów życia w próbkach gleby oraz dostarczenie pakietu medycznego rannemu astronaucie. Wysoka temperatura, oraz przypominający warunki marsjańskie pył i niska wilgotność powietrza są prawdziwym wyzwaniem dla maszyn i ludzi.

Wspólny relaks przed bazą Mars Society Research Station (Fot. The Mars Society - University Rover Challenge)
Zespół MAGMA2 za zajęcie pierwszego miejsca, oprócz nagrody finansowej, otrzyma również możliwość specjalnej prezentacji robota podczas międzynarodowego konwentu Mars Society, na który zaproszeni zostali przedstawiciele NASA oraz firm z sektora kosmicznego. Dodatkowe korzyści to kontakty nawiązane z pracownikami NASA Ames Research Center i firmy Space X.
Więcej szczegółów na temat samej wyprawy można znaleźć na stronie http://www.polskanamarsa.pl/ oraz na http://urc.marssociety.org/.
Łukasz Wilczyński
l.wilczynski@planetpr.pl
Planet PR
Materiał zdjęciowy publikujemy dzięki uprzejmości The Mars Society - University Rover Challenge