Automatyzacja procesu technologicznego w instalacji do produkcji H2SO4 i SO2 wykorzystywanych przy przerobie rudy złota
inż. Jarosław Skorulski – APS SA drukuj
Kompleksowe usługi z dziedziny automatyki przemysłowej i branży elektrycznej, począwszy od projektu przez produkt, po wdrożenie i serwis – to atrybuty firmy Automatyka-Pomiary-Sterowanie SA z Białegostoku (APS SA). Firma świadczy również usługi pomiarowe i prowadzi bezpośrednią sprzedaż urządzeń automatyki przemysłowej oraz rozdzielni elektrycznych. APS SA zaliczana jest do grupy najbardziej prężnych przedsiębiorstw branży automatyki przemysłowej w Polsce.
Firma powstała w 1994 roku w wyniku restrukturyzacji Elektrociepłowni Białystok SA, która do dnia dzisiejszego jest jednym z głównych Klientów firmy. APS SA od szeregu lat wdraża tam nowoczesne systemy automatyki przemysłowej i prowadzi kompleksową eksploatację układów automatyki.
Firma dotychczas działała już w różnych branżach – głównie w ciepłownictwie i energetyce, jednak nie obce były również instalacje oczyszczalni ścieków, zakładów produkcyjnych itp. W 2010 r. pierwszy raz jednak zetknęła się z technologią związaną z produkcją H2SO4 i SO2. Lokalizacja inwestycji również wzbudziła zainteresowanie i poruszenie – ok. 500 km od Krasnojarska – stolicy Syberii.
Kontrakt na dostawy urządzeń pomiarowych, rozdzielni elektrycznych, wykonanie instalacji automatyki i systemów zasilania elektrycznego linii do produkcji kwasu siarkowego i SO2 został zrealizowany na zlecenie i według projektu technologicznego Biprokwas-Kraków Sp. z o.o.
|
|
Technologia produkcji kwasu siarkowego polega na spalaniu płynnej siarki celem uzyskania tlenków siarki (SO2 i SO3), które w odpowiednich proporcjach, temperaturze i wilgotności powodują powstanie kwasu siarkowego. Jak łatwo się domyślić, nie jest to proces prosty i bezpieczny, bowiem wchodzą tu w grę różne reakcje chemiczne. Kocioł wyposażony w palnik olejowy i palnik siarki, grupy wymienników, ekonomizerów, skraplaczy i instalacja cyrkulacyjno-mieszająca stanowiły całość technologii produkcyjnej.
|
|
|
Sterowanie zrealizowane było z wykorzystaniem dwóch sterowników Siemens SIMATIC S7-300 z wykorzystaniem panelu dotykowego Siemens oraz stacji operatorskiej z oprogramowaniem WinCC do wizualizacji procesu technologicznego.
Zakres prac firmy APS SA dla ZAO POLUS w Jerudzie obejmował:
- prefabrykację szaf sterowniczych,
- kompletację dostaw elementów AKPiA i systemu sterowania,
- wykonanie i dostawę rozdzielni elektrycznych SIVACON S4,
- montaż układów AKPiA,
- oprogramowanie systemu sterowania zawierającego blokady, zabezpieczenia technologiczne i układy automatycznej regulacji,
- wykonanie wizualizacji procesu technologicznego,
- uruchomienie instalacji AKPiA wraz z testami sterowań i działania układów automatycznej regulacji.
Zarówno samo miejsce, jak również ogrom całości instalacji zakładu wydobywania i przetapiania złota w syberyjskiej Jerudzie robi niesamowite wrażenie. Kratery, z których za pośrednictwem reakcji łańcuchowej ładunków wybuchowych rozmieszczanych przez saperów wydobywa się rudę, przerabianą następnie w celu uzyskania cennego kruszca, są jedym z niewielu obiektów kuli ziemskiej widocznych z kosmosu.
|
|
|
Wykonanie układów elektrycznych, AKPiA oraz systemu sterowania i nadzoru instalacji do produkcji H2SO4 i SO2 w fabryce złota na Syberii jest przykładem sprawnej i terminowej realizacji bardzo zaawansowanego technicznie zadania.
Firma Automatyka-Pomiary-Sterowanie SA po raz kolejny zaprezentowała wysoki stopień zaangażowania w realizację powierzonych zadań oraz profesjonalizm podczas ich wdrażania.
Dzięki dobrej współpracy wszystkich uczestników biorących udział w inwestycji, oraz sprawnej koordynacji przedsięwzięcia przez specjalistów z firm prowadzących kontrakt eksportowy tj. Biprokwas-Kraków Sp. z o.o. i Bumar Sp. z o.o. powstał zaawansowany technologicznie produkt spełniający założone wymagania.
Wykonana aplikacja jest dowodem, że poza tradycyjnym dla nas rynkiem energetyki zawodowej, ciepłownictwa i oczyszczalni ścieków, potrafimy doskonale poradzić sobie w automatyzacji specyficznych instalacji przemysłu chemicznego wykonywanych w trudnych syberyjskich warunkach.
inż. Jarosław Skorulski
Automatyka-Pomiary-Sterowanie SA
www.aps.pl
źródło: Automatyka-Pomiary-Sterowanie
Słowa kluczowe
proces technologiczny, rozdzielnia elektryczna, sterowanie, wizualizacja
Komentarze
blog comments powered by Disqus