Kompleksowa modernizacja kotła WR25 nr 2 w Ciepłowni Zawiszów w Świdnicy
inż. Jarosław Skorulski - APS drukuj
Firma Automatyka-Pomiary-Sterowanie SA z Białegostoku świadczy kompleksowe usługi z dziedziny automatyki przemysłowej i branży elektrycznej oraz usługi pomiarowe, prowadzi również bezpośrednią sprzedaż urządzeń automatyki przemysłowej. Jedną z kolejnych inwestycji zrealizowanych przez firmę APS SA był udział w kompleksowej modernizacji kotła WR25 nr 2 w Ciepłowni Zawiszów w Świdnicy.
Generalnym wykonawcą modernizacji była firma Energoserwis SA. Modernizacja kotła polegała na zaprojektowaniu i zabudowie dwóch części ciśnieniowych WR25/12M i R25/10M w technologii ścian szczelnych oraz dwóch palenisk rusztowych kotła WR-25 wraz z instalacjami odpylania, kanałami spalin, wentylatorami podmuchu, wyciągu, automatyką i urządzeniami pomocniczymi z wykorzystaniem istniejącego układu nawęglania i odżużlania. W wyniku modernizacji powstały dwie odrębne jednostki o mocach 12 i 10 MW, dopuszczalnym ciśnieniu 1,6 MPa i maksymalnej temperaturze roboczej 155 °C.
Modernizacja kotła WR25 miała na celu dostosowanie mocy ciepłowni do warunków zewnętrznych, szczególnie w okresie letnim, kiedy produkcja ciepła ogranicza się do zapewnienia odbiorcom ciepłej wody użytkowej. Natomiast zastosowanie sterowników wraz z pełnym opomiarowaniem kotłów pozwoliło na prowadzenie ich według największej sprawności, co jest sposobem na osiągnięcie oszczędności oraz szybki zwrot nakładów inwestycyjnych.
Zakres prac APS modernizowanego kotła obejmował projekt oraz wykonawstwo w zakresie branży elektrycznej, aparatury kontrolno-pomiarowej i automatyki (AKPiA) oraz systemu sterowania i nadzoru pracą kotłów. Projekt podlegał zatwierdzeniu przez Centralne Laboratorium Dozoru Technicznego w zakresie automatyki zabezpieczającej zgodnie z warunkami Urzędu Dozoru Technicznego WUDT-UC-WA-A, wydanie 01.2005, oraz wymogami polskiej normy PN-EN 12952-16:2006 Kotły wodnorurowe i urządzenia pomocnicze. Część 16: Wymagania dotyczące rusztowych i fluidalnych instalacji paleniskowych na paliwa stałe do kotłów.
W ramach prac elektrycznych wykonano rozdzielnice kotłowe, zasilanie rozdzielnic kotłowych, trasy kablowe, ułożono i podpięto kable, przewody sterownicze, sygnałowe i komunikacyjne. Prefabrykację rozdzielnic kotłowych wykonano w montowni firmy APS. Po zmontowaniu rozdzielnice poddano badaniom oraz próbom pomontażowym, a następnie wystawiono deklaracje zgodności oraz nadano rozdzielnicom znak CE.
Rozdzielnice kotłowe składają się z szafy kotłowej i szafy sterownika. W szafach kotłowych zamontowano aparaty do rozdziału energii na poszczególne obwody, natomiast w szafie sterownika umieszczono sterownik wraz z urządzeniami zabezpieczającymi automatykę kotłów.
System komputerowy zaprojektowano i wykonano w oparciu o strukturę rozproszoną, a w jego skład wchodzą ściśle ze sobą powiązane dwie warstwy:
- warstwa sterownicza: obejmuje dwa programowalne sterowniki przemysłowe typu CX firmy Beckhoff oraz moduły wejść i wyjść (I/O) cyfrowych i analogowych,
- warstwa operatorska: obejmuje komputer operatorski zainstalowany w pomieszczeniu nastawni, który stanowi podstawowe narzędzie prowadzenia ruchu ciepłowni.
Oprogramowanie komputera operatorskiego oparte jest na platformie Windows XP. Oprogramowanie systemu wizualizacyjnego zostało wykonane na bazie programu ASIX. Operatorzy kotłów mają również do dyspozycji dwa panele operatorskie umieszczone na elewacji szaf z systemem Windows XP Embedded oraz oprogramowaniem wizualizacyjnym ASIX. Komunikacja ze sterownikami odbywa się poprzez sieć Ethernet.
System komputerowy realizuje następujące funkcje:
- wizualizacja stanu napędów na obrazach (maskach) wyświetlanych na komputerze operatorskim oraz panelach operatorskich,
- sterowanie napędami urządzeń, tj. załączanie i wyłączanie napędów, regulacja prędkości napędów wyposażonych w przetwornice częstotliwości, sterowanie na otwieranie lub zamykanie zaworu stabilizacji przepływu, uruchamianie sterowania w trybie automatycznym napędów, które są organami wykonawczymi układów automatycznej regulacji,
- wizualizacja pomiarów analogowych,
- zadawanie wartości progowych wielkości analogowych do systemu automatyki,
- generacja alarmów (alarmy aktywne),
- archiwizacja danych pomiarowych (pomiarowe dane archiwalne są wyświetlane w formie rejestratorów) oraz alarmów (alarmy historyczne),
- tworzenie raportów (z dostępnego zestawu raportów).
Warunkiem dopuszczenia do użytkowania kotłów po kompleksowej modernizacji jest przeprowadzenie badań przez Centralne Laboratorium Dozoru Technicznego. W zakres badań wchodzi sprawdzenie wyposażenia automatyki zabezpieczającej kotłów w zakresie zgodności z uzgodnioną dokumentacją techniczną oraz poprawności działania automatyki zabezpieczającej zmodernizowanych kotłów zgodnie z algorytmem zawartym w dokumentacji technicznej. Zmodernizowane kotły WR25/12 i WR25/10 w Ciepłowni Zawiszów w Świdnicy zostały poddane badaniom w zakresie automatyki zabezpieczającej przez Centralne Laboratorium Dozoru Technicznego zakończone wynikiem pozytywnym i sporządzeniem Sprawozdania z badań.
Firma Automatyka-Pomiary-Sterowanie SA po raz kolejny zaprezentowała wysoki stopień zaangażowania w realizację powierzonych zadań oraz profesjonalizm podczas ich wdrażania. Dzięki dobrej współpracy wszystkich uczestników biorących udział w modernizacji oraz sprawnej koordynacji przedsięwzięcia przez Ciepłownię Zawiszów w Świdnicy powstał zaawansowany technologicznie produkt spełniający wysokie wymagania inwestora. Nasze aplikacje wykonujemy nie tylko w energetyce zawodowej i ciepłownictwie, ale także w oczyszczalniach ścieków, wodociągach, przemyśle spożywczym, układach wentylacji i klimatyzacji budynków.
inż. Jarosław Skorulski
Automatyka-Pomiary-Sterowanie SA
www.aps.pl
źródło: Automatyka-Pomiary-Sterowanie
Komentarze
blog comments powered by Disqus