Flickering a technologia LED , Zasilacz współpracujący z technologią slow motion
Robert Augustynowicz (ELMARK Automatyka) drukuj
Niektóre programy telewizyjne, zwłaszcza wydarzenia sportowe, są dziś emitowane w jakości Full HD, a realizatorzy stosują tzw. technologię slow motion, która umożliwia pokazanie powtórek najciekawszych momentów w dużym zwolnieniu, w celu uchwycenia szczegółów. Technologia ta wymaga odpowiedniej jakości oświetlenia, a co za tym idzie – również odpowiedniego zasilania. W artykule przybliżono szczegóły tego zagadnienia.
W dobie powszechnego dostępu do Internetu i naziemnej telewizji cyfrowej uczestnictwo w wydarzeniach sportowych nie wiąże się z koniecznością przebywania na stadionie – większość relacji można obejrzeć w domowym zaciszu na ekranie telewizora, a co więcej – w doskonałej jakości, którą gwarantują nowoczesne technologie.
Slow Motion a zjawisko migotania
W zależności od systemu nadawania, liczba klatek na sekundę (fps – frames per second) podczas transmisji obrazu jest różna i może wynosić 24, 25, 30, 50 lub 60 fps. Aby uzyskać dobre efekty technologii slow motion, należy znacznie zwiększyć liczbę klatek – do 300 fps lub więcej. Przy tak szybkich zapisach duże znaczenie odgrywa równomierność oświetlenia w czasie – każda kolejna klatka nie może znacząco różnić się jasnością od poprzedniej. W innym przypadku powstaje bardzo nieprzyjemny dla wzroku efekt migotania – tzw. flickering. Kluczem do zagwarantowania wysokiej jakości obrazu w tej technologii jest zapewnienie stałego strumienia świetlnego.
W tradycyjnym systemie oświetlenia na stadionie sportowym stosuje się lampy metalohalogenkowe, które są dość energochłonne. Bardzo dobrą alternatywą są natomiast źródła światła bazujące na diodach LED
– poza oszczędnością energii zapewniają one dodatkowo opcję ściemniania i równomierne rozproszenie światła oraz charakteryzują się dobrym współczynnikiem oddawania barw (CRI > 80).
Zasilacze Mean Well a tętnienia prądu
Zgodnie z wymogami Europejskiej Unii Związków Piłkarskich UEFA uśredniony współczynnik migotania (dla technologii slow motion – 300 fps) nie powinien przekraczać 5% dla stadionów klasy A (w tym również Elite), 12% – klasy B oraz 20% – klasy C. Wartość współczynnika migotania zależy w dużej mierze od tętnień prądu zasilacza. Oczywiście najkorzystniej byłoby, gdyby prąd wyjściowy miał stałą wartość, jak przedstawiono na wykresie, jednak w rzeczywistości jest to prąd o kształcie zbliżonym do sinusoidy, a wartość amplitudy zależy od sposobu wykonania zasilacza. Wartość tętnień prądu przedstawiono we wzorze na grafice, gdzie oznaczenia „Imax” i „Imin” odpowiadają odpowiednio maksymalnej oraz minimalnej wartości prądu wyjściowego.
Innym sposobem zmniejszenia efektu migotania jest zastosowanie zasilania wielofazowego. W tym przypadku uzyskujemy zmniejszony współczynnik migotania, mimo że nie są zmniejszane tętnienia prądu.
Parametr określający tętnienia prądu wyjściowego (tabela, ostatni wiersz) dotyczy zasilaczy przeznaczonych do bezpośredniego podłączenia z diodami LED, a więc serii stałoprądowych. Za przykład mogą posłużyć modele Mean Well HLG-320H-C, których dane przedstawiono w tabeli.
Podsumowanie
W celu uzyskania dobrych efektów technologii slow motion niezbędne jest zachowanie stałego poziomu oświetlenia. Zasilacz jest wówczas jednym z kluczowych elementów, od których zależy współczynnik migotania, a tym samym efekty wizualne.
Zasilacze Mean Well spełniają najbardziej rygorystyczne kryteria, dzięki czemu mogą być stosowane do oświetlenia stadionów w klasie Elite i A – czyli wszędzie tam, gdzie rozgrywane są finały ligi mistrzów UEFA. W Polsce urządzenia można nabyć za pośrednictwem autoryzowanego dystrybutora marki Mean Well – firmy Elmark Automatyka.
ELMARK AUTOMATYKA Sp. z o.o.
ul. Niemcewicza 76, 05-075 Warszawa-Wesoła
tel. 22 773 79 37, fax 22 773 79 36
e-mail: elmark@elmark.com.pl
www.elmark.com.pl
źródło: Automatyka 12/2016
Komentarze
blog comments powered by Disqus