Średniej wielkości firmy inwestują w robotyzację
Coraz częściej roboty przemysłowe są wdrażane nie tylko w wielkich przedsiębiorstwach, ale też w mniejszych firmach. Dzięki maszynom tego typu mogą one podnosić rentowność oraz zapewniać swoim klientom produkty i usługi na wysokim poziomie. Jednym z przykładów jest firma Amstal.
Głównym profilem działalności firmy Amstal jest produkcja małogabarytowych wyrobów metalowych oraz usługi w zakresie obróbki plastycznej blach – cięcie, wykrawanie, tłoczenie, zaginanie, zgrzewanie, spawanie i szlifowanie. Narzędziownia firmy oferuje także swoje usługi w dziedzinie precyzyjnej obróbki metalu, takie jak obróbka skrawaniem (frezowanie, tłoczenie, wiercenie i szlifowanie) oraz obróbka elektroerozyjna (drążenie elektroerozyjne i cięcie elektroerozyjne).
Zwiększenie możliwości technologicznych
Jednym z etapów rozwoju firmy była inwestycja w stanowisko zrobotyzowane, zlokalizowane w nowym zakładzie produkcyjnym w Modlnicy koło Krakowa, które pozwoliłoby na poszerzenie możliwości spawania. Firma poszukiwała zatem uniwersalnego rozwiązania, dzięki któremu zwiększą się możliwości technologiczne spawania. Efektem tych poszukiwań jest uniwersalne stanowisko zrobotyzowane firmy ABB, oparte na robocie IRB 2600ID, przystosowane do spawania wkładów kominkowych.
Jak to działa?
Sam proces rozpoczyna się od montażu przez operatora wkładu kominkowego, za pomocą zacisków na pozycjonerze. Po zamontowaniu wkładu i wyjściu pracownika poza kurtynę bezpieczeństwa robot IRB 2600ID dokonuje samodzielnego spawania wkładu. Dzięki pozycjonerowi IRBP 600 robot ma dostęp do wszystkich stron wkładu w celu układania spoin.
Stanowisko wyposażone jest w BullsEye, czyli jednostkę automatycznie czyszczącą uchwyt. Zadaniem BullsEye są sprawdzenie i automatyczna korekcja położenia końcówki wolnego wylotu elektrody (np. po kolizji lub ze względu na naprężenia cieplne).
Trzy systemy połączone w jedną stację roboczą są gwarancją optymalnych czasów cykli oraz oszczędności miejsca w zakładzie.
Korzyści płynące z inwestycji
Maciej Jóźkiewicz, właściciel firmy Amstal, podkreśla korzyści płynące z zakupu zrobotyzowanego stanowiska firmy ABB. Inwestycja pozwoliła na zwiększenie konkurencyjności firmy na rynku, z jednej strony dzięki podniesieniu jakości pracy, a z drugiej – za sprawą zwiększonej efektywności. Firma wskazuje również, jak ważna dla niej była możliwość odsunięcia człowieka od najbardziej szkodliwych i uciążliwych prac spawalniczych. W efekcie wdrożenia aplikacji w firmie Amstal, koszty spawania wkładów zostały obniżone czterokrotnie.
Zalety inwestycji
Uzyskane korzyści to: czterokrotne obniżenie kosztów spawania wkładu, zwiększenie powtarzalności zadań, zwiększenie dokładności pracy, możliwość spawania skomplikowanych i różnorodnych konstrukcji, zwiększenie wydajności zakładu oraz odsunięcie człowieka od najbardziej uciążliwych prac.
Stanowisko zaprojektowane przez ABB składa się z robota ABB IRB 2600ID, pozycjonera ABB IRBP 600 i źródła spawalniczego FRONIUS.
IRB 2600ID
Robot IRB 2600ID to unikalne połączenie dużego udźwigu, dalekiego zasięgu oraz opcji Integrated Dressing (ID), która sprawia, że wszystkie przewody procesowe są prowadzone wewnątrz ramienia robota i nadgarstka. Roboty tego typu zmniejszają czas cyklu nawet o 15 proc., co znacznie zwiększa wydajność produkcji, głównie w aplikacjach spawania łukowego, przenoszenia i obsługi maszyn.
Istnieją dwa warianty robota: IRB 2600ID-15/1,85, o zasięgu 1,85 m i udźwigu 15 kg oraz IRB 2600ID-8/2,00, o zasięgu 2 m i udźwigu 8 kg.
Robot ma sześć osi i standardowo stopień ochrony IP67 dla zestawu, obniżonego ramienia oraz przegubu, a dla górnego ramienia stopień ochrony wynosi IP54. IRB2600ID można zamontować na podłodze, ścianie, półce, w pozycji odwróconej, a nawet pochylonej.
ABB Sp. z o.o.
ul. Żegańska 1
04-713 Warszawa
tel. 783 831 220
e-mail: robotyka.sprzedaz@pl.abb.com
www.abb.pl/robotics
źródło: Automatyka 4/2015
Słowa kluczowe
ABB, robotyzacja, spawanie wkładów kominowych, zrobotyzowane spawanie
Komentarze
blog comments powered by Disqus