Nowoczesna produkcja herbaty. System VarioFlow plus
Materiał prasowy (Bosch Rexroth Sp. z o.o. ) drukuj
Szybki i kompaktowy system przenośnikowy umożliwia firmie Yamamotoyama, producentowi herbat, równoczesne pakowanie torebek z herbatą o różnych smakach z dużą szybkością i bez uszkadzania produktu, w warunkach ograniczonej przestrzeni.
Yamamotoyama of America, amerykański oddział firmy, poszukiwał sposobu podniesienia produktywności i elastyczności przy produkcji różnych rodzajów herbat w swoim zakładzie w Pomona w Kalifornii. Zakład eksploatuje szereg maszyn IMA produkujących torebki z herbatą i pakujących je w pudełka. Każda z nich może wyprodukować w ciągu minuty 300 torebek z herbatą, czyli 18 pełnych pudełek.
Elastyczne przenoszenie
Poszukując odpowiedniego systemu przenośnikowego, Yamamotoyama zgłosiła się do firmy Bosch Rexroth z zapytaniem o system VarioFlow plus. Jest to elastyczny i modularny przenośnik łańcuchowy skonstruowany z tworzywa sztucznego, odpowiedni do przenoszenia dużej liczby artykułów paczkowanych lub innych towarów. Umożliwia przenoszenie produktów poziomo, pionowo oraz po równi pochyłej w górę lub w dół. Może być zainstalowany w konfiguracji napowietrznej lub pod podłogą, ponadto może omijać przeszkody i transportować produkty na duże odległości. Yamamotoyama była zainteresowana systemem VarioFlow plus ze względu na płynny ruch taśmy, małą wysokość kanału, możliwość skrętu po krzywej o krótkim promieniu oraz możliwość konfiguracji z torami ułożonymi jeden nad drugim. – Potrzebowaliśmy elastycznego rozwiązania, które pozwoliłoby na dostarczanie pudełek z herbatą o różnych smakach, produkowanych przez kilka maszyn IMA pakujących w pudełka, do jednej maszyny IMA pakującej w kartony. Przeanalizowaliśmy produkty firmy Bosch Rexroth i wybraliśmy ją ze względu na wysoką jakość jej produktów – wyjaśnia Daniel Goldstein, dyrektor ds. operacyjnych, Yamamotoyama of America.
Szybsza produkcja bez uszkodzeń
Każda maszyna IMA może produkować w danym czasie tylko herbatę o jednym smaku, ale w zakładzie Yamamotoyama pakowarki są zestawione w grupy, z których każda produkuje 18 pudełek na minutę. Oznacza to, że system przenośnikowy musi przenieść taką liczbę pudełek w ciągu minuty oraz dostarczyć dokładnie po 12 pudełek z każdej grupy do maszyny pakującej w kartony, nie popełniając przy tym błędu. Drugim wymaganiem było zapewnienie ochrony powierzchni pudełek przed zarysowaniem. Herbata jest pakowana w pudełka z błyszczącego kartonu, doustawienia bezpośrednio na półkach. Pudełka te muszą mieć nieskazitelny wygląd, bez zarysowań. Oznacza to, że taśma przenośnika musi być gładka. Trzecie wymaganie dotyczyło zajmowanego miejsca. Wyposażenie w zakładzie jest instalowane bardzo ciasno, z minimalnymi odległościami między elementami wyposażenia, wobec czego system przenośnikowy musi zajmować bardzo mało miejsca. Transport po równi pochyłej w górę i w dół oraz małe odległości w poziomie umożliwiają zminimalizowanie zajętego miejsca w zakładzie Yamamotoyama
Zaprojektowanie i konstrukcja systemu zostały powierzone firmie TransAutomation Technologies Inc. z siedzibą w Santa Ana w Kalifornii, która jest partnerem sieci Bosch Rexroth ProBuilder. Takie rozwiązanie przyspiesza produkcję i nie uszkadza produktów, a przy tym zajmuje mało miejsca. – Cały projekt został zrealizowany pomyślnie od początku do końca – podsumowuje Daniel Goldstein.
Elektroniczny układ sterowania liczy pudełka w kolejce, a sterownik PLC określa na podstawie algorytmu liczenia z priorytetami, z którego toru pudełka mają zostać podane na linię główną.
BOSCH REXROTH Sp. z o.o.
ul. Jutrzenki 102/104, 02-230 Warszawa
tel. 22 738 18 00, fax 22 758 87 35
e-mail: info@boschrexroth.pl
www.boschrexroth.pl
źródło: Automatyka 7-8/2019
Komentarze
blog comments powered by Disqus