Rozwiązania firmy Weber w służbie przemysłu spożywczego
Materiał prasowy (B&R Automatyka Przemysłowa Sp. z o.o.) drukuj
Krajalnice, roboty, odskórowaczki, wytwornice lodu – to tylko niektóre elementy z bardzo różnorodnego portfolio firmy Weber. Wśród cenionych rozwiązań jest także spełniający surowe wymagania higieniczne Weber Power Control, opracowany na bazie sprzętu firmy B&R. Na tym jednak nie koniec.
Grupa Weber z siedzibą w Breidenbach, w niemieckiej Hesji, tworzy jeden z najważniejszych ośrodków przemysłowych branży spożywczej. Klienci z całego świata potwierdzają wysoki poziom obsługi, know-how oraz jedyną w swoim rodzaju jakość produktów przedsiębiorstwa high-tech. Obecnie firma zatrudnia ponad 950 pracowników w dziesięciu siedzibach na terenie ośmiu państw.
Błyskawiczna obsługa maszyn
Atrakcyjny wygląd, intuicyjna nawigacja oraz najnowocześniejsza technologia obsługi ekranu dotykowego mogą sprawić, że maszyna będzie nie tylko bardziej wartościowa, ale i łatwiejsza w użyciu. Firma Weber wzięła pod uwagę tę zasadę, opracowując nowy interfejs użytkownika: Weber Power Control. Efektem były nagrody za rozwiązanie HMI, na które składają się wysokowydajny komputer przemysłowy i terminal operatora firmy B&R.
Rozległy, stylowy i prosto w punkt – takie wrażenie towarzyszy pierwszemu zetknięciu z nowym rozwiązaniem HMI firmy Weber. Wyświetlacz o przekątnej 18,5” umożliwia prezentowanie na nim wielu informacji. Jednocześnie projektanci wybrali konstrukcję minimalistyczną, aby skupić uwagę operatora na najbardziej znaczących parametrach systemu. Wyeliminowano wszystko, co rozprasza uwagę (w tym wszystkie teksty poza niezbędnymi), wprowadzając w zamian duże elementy graficzne, które mają czytelne znaczenie. Dzięki temu już po jednym spojrzeniu, nawet z pewnej odległości, operatorzy mogą szybko ocenić status najważniejszych procesów zachodzących w systemie.
Poza obszarem centralnego modułu umieszczone są dodatkowe ekrany, prezentujące bardziej szczegółowe informacje i ustawienia parametrów. Można je aktywować, stukając w ekran lub przesuwając po nim palcem, tak więc ważne ustawienia znajdują się zawsze w zasięgu ręki. Umożliwiając klientom dostosowywanie selekcji i ustawień parametrów oraz wbudowując narzędzia, które zapewniają pomoc w diagnostyce i rozwiązywaniu problemów, konstruktorzy rozwiązań Weber Power Control zminimalizowali liczbę kroków potrzebnych do przeprowadzenia każdej z tych operacji.
Zarządzanie złożonością
– Jako firma innowacyjna stale podnosimy wydajność naszych rozwiązań, tak aby spełniały potrzeby użytkowników. W efekcie nasz system staje się coraz bardziej skomplikowany. Jednak jeśli wykonamy nasze zadanie dobrze, operator nawet tego nie zauważy i będzie mógł kontynuować swoją pracę bez zakłóceń. Stosując sprzęt B&R w rozwiązaniu Weber Power Control, stworzyliśmy intuicyjny interfejs użytkownika o przejrzystej strukturze, który spełnia te wymagania lepiej niż jakiekolwiek inne rozwiązanie dostępne na rynku – podkreśla Alexander Burk, menedżer Działu Rozwoju Oprogramowania i Elektroniki w firmie Weber.
Członkowie jury przyznającego nagrodę Red Dot Design Award zgodzili się z oceną przedstawiciela firmy Weber i przyznali rozwiązaniu HMI nagrodę w kategorii Wzornictwo w Komunikacji. Nie było to jednak jedyne wyróżnienie – w 2014 r. firma otrzymała nagrodę iF Communication Design Award, a ponadto w 2015 r. była nominowana do nagrody German Design Award.
Struktura oprogramowania została stworzona przy użyciu technologii internetowych. Zastosowano również OPC UA jako oprogramowanie pośredniczące (ang. middleware), co umożliwia swobodne podłączenie do wszystkich typów maszyn i układów sterowania linią.
Wszechstronne wyniki i skalowalność w każdym wymiarze
Firma Weber skrupulatnie przeanalizowała wybór platformy sprzętowej. Po dokładnej analizie oferty rynkowej i ocenie rozwiązań wielu dostawców, zdecydowanym zwycięzcą okazała się spółka B&R. – Przekonał nas pakiet zalet, wśród których szczególnie mocnymi punktami są wydajność komputera przemysłowego B&R, bogate portfolio paneli wielodotykowych oraz sposób, w jaki B&R konstruuje swój sprzęt, by był skalowalny – wyjaśnia Alexander Burk.
Skalowalność połączona z responsywnością oprogramowania była tym, co umożliwiło firmie Weber zaadaptowanie jej rozwiązania HMI do maszyn w wielu różnych segmentach rynku przy minimalnym wysiłku.
Czynnikiem decydującym dla firmy Weber było to, że panele marki B&R są dostępne w formacie 16:9 i są odpowiednie do użycia w przemyśle spożywczym. Aby dostosować rozwiązanie do specyfikacji firmy Weber, B&R wykonała Power Panel 900 z obudową ze stali nierdzewnej o stopniu ochrony IP69K, która nie ma żadnych krawędzi zbierających kurz, jest łatwa do utrzymania w czystości i dzięki temu spełnia najwyższe normy higieniczne. Wariant w wykonaniu indywidualnym dla Weber Power Control jest zaprojektowany do montowania na ramieniu obrotowym i wyposażony w uchwyt, który pozwala operatorowi ustawić go w żądanej pozycji. Z kolei wariant dla jednostki zależnej w Weber Power Control firmy Textor jest zaprojektowany tak, by można było go zamontować bezpośrednio na maszynie.
Firma B&R umieściła również na ekranie wielodotykowym panel wykonany ze szkła bezodpryskowego, dzięki czemu spełnia on wymagania przemysłu spożywczego. Jednak przystosowywanie do potrzeb klienta szerokiej oferty wyświetlaczy nie jest jedynym aspektem, który sprawia, że opcjonalne rozwiązania dla maszyn ze sprzętem B&R są tak przyjazne dla klienta. Ten sam poziom skalowalności istnieje również w przypadku technologii IPC. – Każdy komputer przemysłowy B&R z danej generacji lub rodziny wykorzystuje ten sam chipset, toteż można dowolnie wymieniać sprzęt i nadal korzystać z tego samego obrazu oprogramowania – zaznacza menedżer Działu Rozwoju Oprogramowania i Elektroniki firmy Weber.
Duży zasób mocy obliczeniowej
Weber Power Control stawia duże wymagania wydajności komputerowej najnowocześniejszych elementów HMI, np. w zakresie sterowania gestami. To dlatego inżynierowie firmy Weber optowali za modelem Automation PC 910 wyposażonym w procesor Core i7. Ten mocny, zainstalowany w szafce komputer przemysłowy nie tylko charakteryzuje się niedoścignioną wydajnością, ale też nie stwarza potrzeby aktywnego chłodzenia. Firma planuje wprowadzać go sukcesywnie w krajalnicach i podajnikach oferowanych przez wszystkie spółki grupy Weber. Pierwszy krok został wykonany na początku 2014 r. w wysokowydajnej krajalnicy Slicer 906. – Pozytywny oddźwięk ze strony klientów zmotywował nas, by zaoferować zaktualizowaną wersję dla systemów już dostępnych na rynku – komentuje Alexander Burk.
B&R AUTOMATYKA PRZEMYSŁOWA Sp. z o.o.
ul. Małachowskiego 10, 61-129 Poznań
tel. 61 846 05 00
e-mail: office.pl@br-automation.com
www.br-automation.com
źródło: Automatyka 7-8/2017
Komentarze
blog comments powered by Disqus