System monitoringu parametrów technologicznych dla przepompowni i wodociągów lokalnych w Łodzi
Grzegorz Sasinowski (AUTOMATYKA-POMIARY-STEROWANIE S.A.) drukuj
Kompleksowe usługi z dziedziny automatyki przemysłowej i w branży elektrycznej, począwszy od projektu, przez produkt, po wdrożenie i serwis – to atrybuty firmy Automatyka Pomiary Sterowanie (APS) z Białegostoku. Firma świadczy również usługi pomiarowe i prowadzi bezpośrednią sprzedaż urządzeń automatyki przemysłowej. APS jest zaliczana do grupy najbardziej prężnych przedsiębiorstw tej branży na terenie Polski.
W okresie od listopada 2013 r. do sierpnia 2014 r. firma APS wykonała kompleksowo system monitoringu parametrów technologicznych na potrzeby przepompowni i wodociągów lokalnych, będących w użytkowaniu Wydziału
Produkcji Wody Łódź, w ramach umowy z Łódzką Spółką Infrastrukturalną.
Zakres prac
Zakres prac obejmował zabudowę i uruchomienie aparatury, związanej z kontrolą jakości wody, w odniesieniu do mętności i zawartości wolnego chloru oraz obsługującej transmisję danych z nowo zabudowanego systemu monitoringu i pozostałych urządzeń, odpowiedzialnych za stabilną pracę przepompowni, stacji wodociągowych oraz ujęć wody.
W ramach przedsięwzięcia systemem monitoringu objęto 10 obiektów, zlokalizowanych po wschodniej stronie miasta. Wszystkie prace zostały wykonane w oparciu o dokumentację projektową, którą również wykonała firma, w ramach wcześniejszych umów.
Przeprowadzona rozbudowa oraz modernizacja miały za zadanie udoskonalenie systemu kontroli jakości wody oraz umożliwienie ciągłego monitorowania stanu pracy obiektów.
Integralną częścią systemu monitoringu jest istniejący serwer, znajdujący się w jednym z budynków ZWiK Łódź. Dane gromadzone są na istniejącym serwerze ZWiK Łódź, a następnie udostępniane na potrzeby systemu wizualizacji: systemu SCADA oraz istniejącej tablicy synoptycznej. W ramach prac programistycznych wykonano:
- konfigurację systemu wizualizacji dla utworzenia nowych kanałów przesyłu danych z i do nowych obiektów,
- aplikacje wizualizacyjne nowych obiektów, objętych systemem monitoringu dla dyspozytorni wydziałowej oraz dla centralnej dyspozytorni,
- modyfikację aplikacji sterującej tablicą synoptyczną w dyspozytorni wydziałowej.
Elementy systemu
Głównymi elementami systemu monitoringu są układy do pomiaru mętności wody oraz zawartości wolnego chloru, które mierzą w sposób ciągły wyżej wymienione wielkości. Pomiar realizowany jest na próbce pobieranej z rurociągu na wyjściu do miasta. Próbka wody po wyjściu z aparatury pomiarowej jest odprowadzana do kanalizacji, w ilości średnio około 15–20 l/h.
Nowatorskim rozwiązaniem było zastosowanie układu zwrotu próbki pomiarowej z powrotem do sieci wodociągowej na obiektach, które nie miały przyłącza do kanalizacji ani zbiornika na ścieki o dostatecznie dużej pojemności. Układ zwrotu próbki oparty został na wykorzystaniu zbiornika technologicznego, lampy UV oraz pompki dozującej, która ma za zadanie wpompowanie zebranej wody (próbki pomiarowej) w zbiorniku technologicznym z powrotem do sieci wodociągowej.
Modernizacja poszczególnych obiektów obejmowała zbliżony zakres prac, zarówno od strony obiektowej, jak i systemowej.
Prace obiektowe
Prace obiektowe obejmowały:
- przygotowanie punktu poboru próbki pomiarowej na potrzeby aparatury pomiarowej,
- przygotowanie punktu zrzutu próbki pomiarowej na obiektach, na których przewidziano układ zwrotu próbki pomiarowej do rurociągu,
- montaż aparatury do pomiaru mętności wody oraz zawartości wolnego chloru,
-
montaż dodatkowych czujników ciś-
nienia, - wejście w istniejące obwody sterownicze oraz pomiarowe poprzez zabudowę przekaźników i separatorów w istniejących rozdzielnicach zasilająco-sterowniczych,
- w przypadku obiektów wyposażonych w sterowniki PLC – ich rozbudowę o dodatkowe karty akwizycji dodatkowych sygnałów pomiarowych oraz przesył danych do serwera ZWiK Łódź,
- w przypadku obiektów niewyposażonych w sterowniki PLC – prefabrykację i zabudowę szafek komunikacyjno–pomiarowych, umożlwiających przesył danych do serwera WPW Łódź.
Prace systemowe
Prace systemowe obejmowały:
- wykonanie oprogramowania nowych sterowników PLC oraz uruchomienie przesyłu danych,
- modyfikację oprogramowania istniejących sterowników PLC oraz uruchomienie przesyłu danych,
- rozszerzenie aplikacji wizualizacyjnych na istniejących panelach operatorskich o dodatkowe dane, objęte systemem monitoringu,
- sprawdzenie oraz przetestowanie działania wykonanego oprogramowania.
Inne prace
Na jednym z ważniejszych obiektów, podlegających modernizacji, wykonano m.in. wymianę istniejącej stacji operatorskiej na nową, z nową wersją oprogramowania wizualizacyjnego, oraz zabudowę nowej tablicy synoptycznej w miejsce istniejącej. Istniejące obwody sterownicze oraz pomiarowe zostały zmodernizowane poprzez zabudowę przekaźników oraz separatorów w istniejących rozdzielnicach zasilająco–sterowniczych. Dokonano montażu aparatury do pomiaru mętności wody. Wykonano prace systemowe, obejmujące:
- rekonfigurację istniejącego sterownika PLC o nowe moduły,
- modyfikację oprogramowania istniejącego sterownika PLC,
- rozszerzenie aplikacji wizualizacyjnych na istniejącym panelu operatorskim o dodatkowe dane, objęte systemem monitoringu,
- stworzenie aplikacji wizualizacyjnej na nowej stacji operatorskiej oraz komunikacji z tablicą synoptyczną,
- uruchomienie przesyłu danych z/do ZWiK Łódź,
- przeprowadzanie testów i sprawdzeń wykonanych aplikacji.
Realizacja umowy wymagała szczegółowego planowania prac i dużego zaangażowania, nie tylko ze strony pracowników nadzoru inwestorskiego, ale też pracowników Wydziału Produkcji Wody Łódź, bezpośrednio odpowiedzialnych za stosowne dopuszczenia oraz pozwolenia na pracę na terenie obiektów, co umożliwiło usprawnienie i minimalizację ewentualnych przerw w dostawie wody dla mieszkańców podczas realizacji inwestycji.
Podsumowanie
Firma Automatyka-Pomiary-Sterowanie po raz kolejny zaprezentowała wysoki stopień zaangażowania w realizację powierzonych zadań oraz profesjonalizm podczas ich wdrażania. Dzięki sprawnej koordynacji przedsięwzięcia przez specjalistów z Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Łódź, zaangażowaniu inspektorów nadzoru ze strony inwestora zastępczego, firmy Grontmij Polska oraz dobrej współpracy wszystkich uczestników, biorących udział w modernizacji, powstał zaawansowany technologicznie produkt, spełniający wysokie wymagania inwestora.
AUTOMATYKA-POMIARY-STEROWANIE SA
tel. 85 748 34 00, fax 85 748 34 19
www.aps.pl
źródło: Automatyka-Pomiary-Sterowanie
Słowa kluczowe
aps, kontrola wody, monitoring, przepompownia, wodno-kanalizacyjna
Komentarze
blog comments powered by Disqus