Stacja zlewni APS dla Oczyszczalni Ścieków w Białymstoku
AUTOMATYKA-POMIARY-STEROWANIE drukuj
Firma Automatyka-Pomiary-Sterowanie (APS) wykonała kontenerową stację zlewni nieczystości ciekłych wraz z placem manewrowym, infrastrukturą techniczną oraz zagospodarowaniem przestrzeni na terenie Oczyszczalni Ścieków przy ul. Produkcyjnej 102 w Białymstoku.
Ze względu na małą przepustowość oraz wejście w życie nowych przepisów dotyczących gospodarki nieczystościami Wodociągi Białostockie postanowiły zamknąć istniejącą zlewnię nieczystości płynnych znajdującą się w pobliżu jednego z białostockich osiedli. Wykonanie nowej stacji zlewnej, spełniającej wymagania nowych przepisów na terenie oczyszczalni ścieków wraz z placem manewrowym, infrastrukturą techniczną oraz zagospodarowaniem terenu zlecono firmie APS, która przygotowała zautomatyzowaną kontenerową stację zlewną wyposażoną w trzy niezależne ciągi, wraz z oprogramowaniem do zarządzania, obsługi i rejestracji zrzutów. Zadaniem firmy była również integracja z istniejącą infrastrukturą informatyczną oczyszczalni.
Podstawowe dane zlewni
Wykonano nową stację zlewną nieczystości płynnych. W kontenerze umieszczone zostały trzy ciągi spustowe z aparaturą pomiarową oraz z odpływem wprowadzonym do istniejącej komory na terenie oczyszczalni ścieków.
Stacja zapewnia:
- odbiór ścieków,
- pomiar ilości dostarczanych ścieków,
- pomiar podstawowych parametrów zanieczyszczeń,
- rejestrację danych dotyczących dostawy,
- nadzór nad dostawcami,
- automatyczny pobór prób.
Stacja zlewna nieczystości płynnych pozwala na identyfikowanie dostawców za pomocą przydzielonych im zbliżeniowych kart identyfikacyjnych, a system sterowania uniemożliwia zrzut przez osoby nieuprawnione.
Prace elektryczne i AKPiA
W zakresie prac APS było również wykonanie prac elektrycznych i AKPiA stacji zlewnej nieczystości płynnych, umożliwiających monitoring i zdalne sterowanie zaprojektowanymi w stacji urządzeniami technologicznymi z poziomu dyspozytorni oczyszczalni ścieków, jak i wykonanie oprogramowania do zarządzania dostawcami i parametrami dostarczanych nieczystości.
Prace w części elektrycznej obejmowały swym zakresem:
- zasilanie stacji zlewnej nieczystości ciekłych,
- wykonanie instalacji elektrycznej wewnętrznej oświetlenia ogólnego i ewakuacyjnego,
- wykonanie instalacji elektrycznej zasilania gniazd wtyczkowych ogólnych i serwisowych,
- wykonanie instalacji oświetlenia terenu,
- zasilanie bram wjazdowych,
- zasilanie urządzeń technologicznych,
- wykonanie monitoringu obiektu z układem kamer dzień/noc z podglądem w dyspozytorni,
- wewnętrzną komunikację bezpośrednią pomiędzy dostawcami a dyspozytornią.
System nadzoru i sterowania
System nadzoru i sterowania zlewni oparty jest na sterowniku programowalnym z serii S7-300 firmy Siemens realizującym algorytmy wykonawcze procesu. Diagnostyka i serwis są dokonywane za pośrednictwem panelu operatorskiego zainstalowanego wewnątrz kontenera. Czynności te mogą być wykonywane tylko przez personel oczyszczalni. Przykładowy ekran z panelu serwisowego jest przedstawiony na rys. 1.
Każdy z trzech ciągów zlewnych jest wyposażony w monitor dotykowy, czytnik RFID i drukarkę, które są zamontowane na elewacji kontenera. Dostawca nieczystości posiadający kartę identyfikacyjną dokonuje zrzutu bez udziału dodatkowego personelu oczyszczalni. Po zakończeniu operacji zrzutu drukowane jest potwierdzenie dla dostawcy.
System nadzoru i sterowania zlewni zintegrowany jest z istniejącą infrastrukturą informatyczną Oczyszczalni Ścieków Białystok. Poglądowa struktura systemu przedstawiona jest na rys. 2.
Dane o dostawcach i przywożonych przez nich ściekach rejestrowane są w centralnej bazie danych umiejscowionej na serwerze znajdującym się w biurze oczyszczalni. Do danych każdej operacji zlewu nieczystości dodatkowo jest dołączone zdjęcie pojazdu dostawcy.
Zarządzanie parametrami zlewni odbywa się z komputera głównego technologa. Technolog z poziomu przeglądarki internetowej może wykonywać następujące operacje:
- dodawanie, usuwanie i modyfikowanie dostawców ścieków,
- dodawanie i usuwanie miejsca (adresu) pochodzenia ścieków,
- ustawianie progów alarmowych parametrów dowożonych ścieków dla poszczególnych dostawców,
- sporządzanie raportów ogólnych i szczegółowych ze zrzutów za określony czas,
- generowanie podglądu zdjęć poszczególnych zrzutów,
- wystawianie faktur odbiorcom,
- wprowadzanie wyników laboratoryjnych.
Przykładowa strona z komputera głównego technologa jest przedstawiona na rys. 3.
Do zadań APS należało również rozbudowanie istniejącego oprogramowania wizualizacji i sterowania w Oczyszczalni Ścieków Białystok, opartego na systemie SCADA WinCC firmy Siemens. Dołączono ekran do obsługi i diagnostyki zlewni kontenerowej. Na ekranie tym widoczne są bieżące parametry danego ciągu zlewnego, jak i dane ostatniego zrzutu nieczystości (rys. 4).
Firma APS po raz kolejny zaprezentowała wysoki stopień zaangażowania w realizację powierzonych zadań oraz profesjonalizm podczas ich wdrażania. Dzięki dobrej współpracy wszystkich uczestników biorących udział w modernizacji oraz sprawnej koordynacji przedsięwzięcia przez specjalistów Wodociągów Białostockich powstał zaawansowany technologicznie produkt, spełniający wysokie wymagania inwestora.
AUTOMATYKA-POMIARY-STEROWANIE SA
ul. A. Mickiewicza 95F
15-257 Białystok
tel. 85 74 83 400, 85 74 83 403
fax 85 74 83 419
www.aps.pl
źródło: AUTOMATYKA-POMIARY-STEROWANIE
Komentarze
blog comments powered by Disqus