Kontrola wizyjna maszyn. Współpraca Ricciarelli i Omron
Materiał prasowy drukuj
Nowa maszyna pakująca poziomo długie makarony do kartonów firmy Ricciarelli wykorzystuje systemy kontroli wizyjnej OMRON do weryfikacji skutecznego zamknięcia opakowań i wyraźnego znakowania OCR/OCV. Umożliwia sterowanie wszystkimi zmiennymi z poziomu interfejsu HMI oraz integrację danych produkcyjnych bezpośrednio w systemie zarządzania przedsiębiorstwem.
Firma Ricciarelli, światowy lider w sektorze pakowania makaronów, zawdzięcza swój sukces zdolności do dostosowywania rozwiązań do zmieniających się potrzeb największych marek w tym sektorze. Wiedza firmy to ponad 150-letnie doświadczenie w branży spożywczej, ale także umiejętności zdobyte w zakresie opracowywania, wdrażania i instalowania kompletnych zintegrowanych rozwiązań. Bez względu na to, czy są to maszyny pakujące, systemy ważenia czy systemy paletyzacji, firma Ricciarelli może z pewnością promować się w zakresie opracowywania innowacyjnych rozwiązań.
140 kartonów na minutę – zero defektów
Nowe rozwiązanie opracowane przez Ricciarelli i OMRON to maszyna do pakowania poziomego długich makaronów do wstępnie klejonych i złożonych kartonów. Umożliwia ona pracę z dużą prędkością (do 140 kartonów na minutę), gwarantując jednocześnie doskonałe zamknięcie kartonu. Tak duża szybkość pakowania wymagała dużej wydajności przetwarzania, nie tylko ze względu na ilość danych przychodzących, ale także z uwagi na zarządzanie stosowanymi zmiennymi. Od wymiarów i koloru opakowania po jego ogólny projekt, klient wymagał pełnej kontroli nad wszystkimi wrażliwymi parametrami za pośrednictwem interfejsu HMI (interfejs człowiek-maszyna), a także integracji z oprogramowaniem do zarządzania w celu definiowania i monitorowania danych produkcyjnych.
Po przeprowadzeniu analiz i badań laboratoryjnych, inżynierowie obu firm skoncentrowali swoje wysiłki na dwóch spełniających kryteria rozwiązaniach. Pierwsze rozwiązanie zostało wyposażone w dwie inteligentne kamery FHV7 firmy OMRON o rozdzielczości VGA (po jednej z każdej strony kartonu), które umożliwiają zarządzanie błędami paralaksy między obiektywem a samym kartonem oraz ich eliminację. Drugie – bardziej zaawansowane – rozwiązanie obejmowało sterownik FH-2050-10, który może łączyć się jednocześnie z trzema kamerami: dwiema VGA i trzecią o wysokiej rozdzielczości do odczytu numerów partii i dat ważności.
Bez utraty danych
Podczas przesyłania danych między oprogramowaniem stosowanym w procesie pakowania oraz zarządzania nie dochodzi do ich utraty. Maszyna do pakowania ma cztery stacje załadunku. Makaron jest podawany do specjalnie ukształtowanych dozowników i przenoszony do wag, które przygotowują odpowiednią porcję do umieszczenia w kartonach rozmieszczonych na przenośniku. Po przyklejeniu klap kartonu do zaznaczonego obszaru system kontroli wizyjnej OMRON weryfikuje, czy karton jest prawidłowo zamknięty i odpowiednio oznaczony za pomocą kontroli OCR/OCV.
Kontrola wizyjna maszyn – prawdziwe rezultaty
Prace prowadzone we współpracy z OMRON pozwoliły firmie Ricciarelli osiągnąć cele wyznaczone przez klienta końcowego. Korzyści płynące z nowego rozwiązania są również oczywiste dla operatorów. System kontroli wizyjnej firmy OMRON zapewnia łatwiejszą obsługę dzięki wbudowanej zaawansowanej diagnostyce i większej przejrzystości potencjalnych usterek, które mogą prowadzić do awarii. – To było duże wyzwanie dla obu naszych firm. Klient poprosił nas nie tylko o podwojenie mocy produkcyjnych w porównaniu z poprzednimi rozwiązaniami, ale także o utrzymanie tego samego poziomu jakości i bezpieczeństwa. Firma OMRON dostarczyła nam komponenty do bardzo szybkiego zbudowania pierwszych trzech maszyn, ale przede wszystkim zapewniła nam niezbędną wiedzę i wsparcie. Licząc od momentu zamówienia do wdrożenia, wszystko zajęło nam zaledwie sześć miesięcy, więc jesteśmy bardzo zadowoleni – komentuje współpracę Giovanni Frosini, regionalny kierownik ds. sprzedaży w firmie Ricciarelli.
Riccardo Biagioni, kierownik ds. kluczowych klientów z branży spożywczej i towarowej w OMRON podkreśla, że wynik był również naprawdę istotny dla firmy OMRON. – Od początku podeszliśmy do tego projektu jako współtworzenia. Dzięki informacjom i gotowości do współpracy firmy Ricciarelli, w połączeniu z naszą wiedzą techniczną i specjalizacją w zakresie systemów kontroli wizyjnej maszyn, udało nam się osiągnąć cele projektu.
O firmie Ricciarelli
Ricciarelli oferuje kompletne zintegrowane rozwiązania do pakowania makaronu i innych produktów spożywczych, takich jak ryż, rośliny strączkowe, orzechy, przekąski i cukierki. Firma założona w 1843 r. przez Garibaldo Ricciarelliego – początkowo jako warsztat mechaniczny do przetwórstwa miedzi, a później jako firma specjalizująca się w produkcji matryc do formowania makaronu – jest światowym liderem w dziedzinie pakowania dzięki szerokiej gamie zaawansowanych technologicznie maszyn do ważenia, maszyn pakujących, pakowaczy i systemów paletyzacji. Jakość jest najwyższym priorytetem Ricciarelli. Każda maszyna w firmowej linii pakowania przechodzi rygorystyczne kontrole jakości, aby zapewnić niezawodną i długotrwałą wydajność. Firma stosuje również wysokie standardy w zakresie wykorzystywanych materiałów i procesów produkcyjnych, zgodnie z międzynarodowymi przepisami, przyczyniając się tym samym do ekorozwoju. Więcej informacji można znaleźć na stronie https://www.ricciarellispa.com/en/.
O firmie OMRON
OMRON Corporation to światowy lider w dziedzinie automatyki, działający w takich sektorach, jak automatyka przemysłowa, komponenty motoryzacyjne, elektronika i komponenty mechaniczne, służba zdrowia, systemy społecznościowe, rozwiązania i usługi. Założona w 1933 r. firma OMRON zatrudnia około 29 000 pracowników na całym świecie, którzy pracują nad dostarczeniem produktów i usług w ponad 120 różnych krajach. Firma jest zaangażowana w poprawę warunków życia społeczeństwa poprzez oferowanie technologii stymulujących innowacje w takich dziedzinach, jak przetwórstwo, produkcja i obsługa klienta. Więcej informacji można znaleźć na stronie https://industrial.omron.eu/.
OMRON ELECTRONICS Sp. z o.o.
ul. Żwirki i Wigury 16A, budynek 5B
02-092 Warszawa
tel. 22 458 6666
e-mail: info_pl@omron.com
www.industrial.omron.pl
źródło: Automatyka 10/2023
Słowa kluczowe
automatyka, kontrola wizyjna, Omron, przemysł spożywczy, Ricciarelli, system wizyjny
Komentarze
blog comments powered by Disqus