Intuicyjna obsługa zrobotyzowanej linii do spawania laserowego dzięki zenon. AIC w pełni kontroluje i monitoruje spawanie laserowe nowoczesnych wymienników ciepła
Projekt zenon został wdrożony u lidera w projektowaniu i produkcji wymienników ciepła, firmie AIC S.A., z Gdyni, aby zapewnić kompleksową obsługę oraz zbierać dane dotyczące poszczególnych modułów zrobotyzowanej linii do spawania wymienników ciepła.
Zadanie to z sukcesem zrealizowała firma RMA z Gdyni; członek programu partnerskiego firmy COPA-DATA. Założona w 2001 r. AIC S.A., z siedzibą w Gdyni, szybko stała się uznanym na całym świecie specjalistą w dziedzinie projektowania, inżynierii i produkcji wymienników ciepła ze stali nierdzewnej i tytanu. Zatrudnia ponad 900 osób i dysponuje trzema zakładami produkcyjnymi w Polsce oraz oddziałami inżynieryjnymi i sprzedażowymi, które zlokalizowane są w Chinach, Holandii i Kanadzie.
Firma AIC S.A. jest w stanie zrealizować nawet najbardziej złożone i zaawansowane technologicznie projekty dzięki zasadzie ,,żadnych kompromisów, jeśli chodzi o jakość” i zautomatyzowanym procesom produkcyjnym. Firma cały czas stawia na rozwój i nowe technologie oraz korzysta z wielu nowoczesnych narzędzi projektowania i produkcji - od systemów CAD/CAM i projektowania 3D, lutowania próżniowego, obróbki CNC do zautomatyzowanych systemów TIG i spawania laserowego. Zrealizowany przez RMA Sp. z o.o., projekt oparty na Platformie Programowej zenon, idealnie wpisał się w realizację strategii rozwoju opartego na najnowocześniejszych technologiach dostępnych na rynku.
Oczekiwany intuicyjny system do obsługi linii spawającej
Celem, jaki chciał osiągnąć klient końcowy, była implementacja prostego w obsłudze, intuicyjnego systemu do obsługi w pełni zautomatyzowanej linii produkcyjnej. Ponadto klient był szczególnie zainteresowany, aby system dostarczał wszelkich informacji zwrotnych z urządzeń i systemów zainstalowanych na linii, to jest m.in: bieżących statusów, globalnych danych efektywności czy danych o jakości produkowanych wymienników ciepła.
Aplikacja została zaprojektowana i wykonana przez zespół inżynierów RMA. Firma RMA z siedzibą w Gdyni, której głównym zakresem działania jest automatyzacja procesów spawalniczych jest członkiem programu partnerskiego COPA-DATA Partner Community i zna doskonale środowisko oprogramowania zenon, zarówno od strony inżynieryjnej, jak i obsługi. Z tego powodu oprogramowanie zenon zostało wpisane do projektu AIC S.A. już we wstępnej fazie projektowania. Według RMA, wiodącej firmy w obszarze automatyzacji procesów spawania, zatrudniającej kilkudziesięciu inżynierów (automatyków, robotyków i konstruktorów), dysponującej własnym działem R&D oraz własną halą montażową, która od 2008 roku realizuje projekty na całym świecie, inne dostępne na rynku rozwiązania nie były wystarczająco rozbudowane i zoptymalizowane pod kątem obsługi tego typu przedsięwzięcia. Tylko zenon w 100% pozwolił zrealizować oczekiwania klienta.
Pełny obraz sytuacji dzięki przejrzyście wyświetlanym informacjom
Ogromna skala projektu wymagała zastosowania rozwiązań, które daje wyłącznie wszechstronna Platforma Programowa zenon. Pozwoliła ona na rozgraniczenie sygnałów z poszczególnych urządzeń do spawania laserowego serii MLS, co umożliwiło prawidłowe wyświetlanie komunikatów i zmiennych indywidualnie dla każdego typu produktu. Aby osiągnąć założone cele projektu, wykorzystano między innymi moduły zenon: Recipe Group Manager, Event oraz Alarm List dające menadżerom dostęp, oraz możliwość zarządzania informacjami takimi jak alarmy, czy powiadomienia o statusach procesu produkcji, czy też efektywności linii produkcyjnej i jakości produktów końcowych. Ponadto dzięki modułowi User Administration przyznano i dostosowano uprawnienia do pełnionych stanowisk oraz zakresu odpowiedzialności użytkowników korzystających z aplikacji.
Projekt zenon został zainstalowany na komputerze PC wyposażonym w system operacyjny Windows 10 z ekranem dotykowym. Dzięki temu, że zenon posiada ponad 300 driverów i protokołów komunikacyjnych, sygnały można pobierać z urządzeń wyposażonych w różne sterowniki m.in: Siemens S7-1200, S7-1500 oraz inne komponenty automatyki. Ponadto dzięki otwartemu interfejsowi z zenon‘em zostało zintegrowane oprogramowanie obsługujące głowice lusterkowe typu SCOUT – zastosowane w urządzeniach spawających MLS501.
Czas to pieniądz – krótki czas wykonania projektu i szkoleń personelu
Kompleksowa realizacja projektu zenon trwała niespełna 4 miesiące. W tym czasie udało się wdrożyć system, wraz ze składnikami umożliwiającymi sterowanie 5 maszynami, 3 źródłami laserowymi i robotem, jak również uruchomić proces monitorowania całego procesu. Kolejnym etapem było szkolenie personelu. Dzięki temu, że COPA-DATA od lat konsekwentnie realizuje filozofię ergonomiczności i łatwości użycia oprogramowania zenon, znacznie zredukowano ilość czasu, przeznaczonego na przeszkolenie pracowników obsługujących linię. Ponadto dzięki uniwersalności systemu, każdorazowa zmiana parametrów linii wynikająca z pojawiających się w przyszłości potrzeb będzie łatwa do implementacji. Bez problemu będzie można do systemu dołączać kolejne gniazda produkcyjne, aby kompleksowo monitorować proces produkcyjny.
Intuicyjny system nadzorczy i dane dostępne od ręki
Projekt osadzony w środowisku zenon i wykonany kompleksowo przez RMA zakończył się sukcesem, ponieważ stworzono środowisko do kompleksowej obsługi zrobotyzowanej linii produkcyjnej w pełni odpowiadającej wymaganiom klienta. – Program zenon jest intuicyjny i łatwy obsłudze dla operatorów. Plusem jest także sterowanie całą linią produkcyjną z jednego panelu – mówi Pan Marcin Jackowiak, Business Project Manager w A.I.C. – Jest on produktem godnym polecenia i w przyszłości będziemy z niego korzystać.’
Wygoda, jak również łatwość obsługi systemu, ergonomia interfejsu oraz modułów sprawiła, że efektem pracy jest system w pełni skrojony na potrzeby klienta. Wartością dodaną było stworzenie nowoczesnej i przejrzystej szaty graficznej, dzięki której praca operatora stała się jeszcze bardziej wygodna i efektywna. Ponadto, wszystkie osoby odpowiedzialne za efektywność procesu produkcji oraz jakość wymienników ciepła mają dostęp do danych na wyciągnięcie ręki, co pozwala na bieżąco monitorować i reagować na ewentualne niezgodności. Jednym słowem zenon wspiera w codziennej pracy cały sztab teamu technicznego, począwszy od operatora linii, kierownika produkcji, inżynierów związanych z utrzymaniem ruchu, działy techniczne, a także pracowników działu jakości.
Cały proces wykonania projektu z wykorzystaniem platformy zenon podsumowuje Maciej Mizgier – Prezes Zarządu RMA sp. z o.o. – Parametryzowanie, funkcja podmiany, łatwe dostosowanie grafik do wymagań klienta końcowego oraz zarządzanie recepturami – to moduły, które zyskały największe uznanie wśród inżynierów RMA zaangażowanych w ten projekt. Nie bez znaczenia było również wsparcie techniczne, jakie zapewniła nam COPA-DATA wyróżniające się niezwykle szybkim czasem reakcji i indywidualnym podejściem.
Korzyści dla klienta:
- Intuicyjny i łatwy w użytkowaniu system
- Pełna kontrola procesu spawania laserowego
- Monitoring efektywności pracy zautomatyzowanej linii produkcyjnej
- Newralgiczne dane dostępne od ręki
- Nowoczesna i przejrzysta szata graficzna
- Zarządzanie alarmami
- Skalowalność i otwartość pozwalająca na rozbudowę
- Krótki czas wdrożenia projektu i szkoleń personelu
- Prawa dostępu adekwatne do stanowiska
- Wsparcie techniczne COPA-DATA Polska
źródło: COPA-DATA
Słowa kluczowe
COPA-DATA, RMA, spawanie laserowe, zenon, zrobotyzowane spawanie laserowe
Komentarze
blog comments powered by Disqus