Wizualizacja stanu sieci wodno-kanalizacyjnej
Materiał prasowy (ASKOM Sp. z o.o.) drukuj
Branża wodno-kanalizacyjna często była traktowana przez automatyków jako mało interesująca z punktu widzenia stawianych wyzwań. Cóż można wymyślić w tej dziedzinie? Tymczasem w tym sektorze wiele się dzieje, ponieważ zastosowanie znajdują rozwiązania wywodzące się z zupełnie innych dziedzin.
Podobnie jak wszystkie branże związane z dystrybucją mediów, również branża wodociągowa sięga po narzędzia do inwentaryzowania zasobów w oparciu o aplikacje klasy GIS (Geographic Information System). Umożliwiają one gromadzenie w bazach danych informacji o poszczególnych elementach składowych sieci oraz nanoszenie na mapy jej elementów. Dzięki temu administrator sieci dystrybucyjnej może łatwo dotrzeć do danych np. na temat pojedynczych odcinków rurociągów czy punktów poboru wody. Stale uaktualniana baza jest pomocna przy planowaniu remontów i budowaniu nowych przyłączy. Takie systemy mają jednak pewną wadę: nie zapewniają ciągłego podglądu stanu medium i elementów sieci, ponieważ pomiary nie są realizowane w czasie rzeczywistym. Dodanie bieżących pomiarów do istniejących schematów mapowych dałoby operatorom potężne narzędzie do zarządzania siecią, zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych. Dziś można to już zrealizować – rozwiązaniem problemu jest połączenie funkcji systemu SCADA i aplikacji GIS.
Połączenie zalet SCADA i aplikacji masowej
Naturalną cechą oprogramowania SCADA jest akwizycja danych pomiarowych i ich prezentacja na ekranie komputera. Oznacza to, że łatwiej dołożyć do tego typu oprogramowania funkcje importu map i informacji z systemu GIS, niż wbudować narzędzia akwizycji i przetwarzania danych w istniejące systemy mapowe. Nowa jakość w postaci działającej w czasie rzeczywistym aplikacji GIS łączy zalety systemu SCADA i aplikacji mapowej. Zgodnie z takim podejściem rozbudowano autorski system Asix firmy ASKOM o dodatkowe funkcje, pozwalające na:
- użycie podkładów mapowych OpenStreetMap do budowania interfejsu operatora i umieszczania na nich informacji pomiarowych, przy czym mapy mogą być przez operatora powiększane i pomniejszane,
- automatyczny, wykonywany cyklicznie za pośrednictwem plików ESRI lub bazy MS SQL import danych o zinwentaryzowanej sieci transportu mediów,
- prezentację bieżących danych pomiarowych na mapach z użyciem techniki warstw, które mogą być dynamicznie włączane i wyłączane, np. w zależności od stopnia powiększenia mapy,
- uaktualnianie pozycji źródeł informacji o współrzędnych geograficznych (np. śledzenie pojazdów) z możliwością ich lokalizowania (pozycjonowania) na mapie.
Podkłady mapowe mogą być używane w trybie on-line i off-line lub mogą być dostarczone w postaci plików graficznych (rastrowych lub wektorowych), gdy nie są dostępne dane dla zastrzeżonych terenów.
Mobilne i wielofunkcyjne narzędzie
Aplikacja platformy Asix bazuje na implementacji systemu SCADA, zapewniając użytkownikowi wszystkie przypisane do systemu narzędzia, w szczególności w zakresie sterowania, raportowania, recepturowania i archiwizacji zdarzeniowej, alarmowania oraz zdalnego dostępu przez urządzenia mobilne i przeglądarki webowe. Dzięki temu uzyskuje się wielofunkcyjne i mobilne narzędzie sterowania i diagnostyki sieci wodno-kanalizacyjnej, informujące na bieżąco o awariach i nieprawidłowościach nawet w najodleglejszych odcinkach sieci.
Ciekawa i unikalna jest opcja współpracy z działającym w tle, uaktualnianym i weryfikowanym na bieżąco modelem hydraulicznym sieci. Wsparciem przy implementacji jest wiedza i doświadczenie naukowców z Politechniki Śląskiej w Gliwicach. To dodatkowe narzędzie do zarządzania siecią w czasie jej eksploatacji, również w sytuacjach kryzysowych, umożliwia podejmowanie szybkich i optymalnych decyzji, np. w przypadku awarii części infrastruktury lub zatrucia wody w określonym punkcie. Optymalne sterowanie siecią i przewidywanie sposobu propagacji skażeń mają w tym przypadku podstawowe znaczenie.
ASKOM Sp. z o.o.
ul. J. Sowińskiego 13, 44-100 Gliwice
tel. 32 30 18 100, fax 32 30 18 101
e-mail: biuro@askom.pl
www.askom.pl
źródło: Automatyka 4/2018
Komentarze
blog comments powered by Disqus