Decyzja o wyborze odpowiedniego czujnika ma ogromny wpływ na działanie całego procesu. Dotyczy to budowy nowych maszyn i instalacji, optymalizacji istniejących aplikacji, bieżącej wymiany czujników czy zarządzania parkiem maszynowym. Należy wybrać najpewniejszą zasadę działania, właściwy czujnik oraz zapewnić jego niezawodne funkcjonowanie. Wszystkie te decyzje należy podjąć, uwzględniając aspekty technologiczne i ekonomiczne. Pokażemy jak ważny jest dobór optymalnej metody pomiaru w przypadku danej aplikacji. Uczestnicy szkolenia dowiedzą się, w jaki sposób działają takie technologie pomiaru jak indukcyjna, optyczna, magnetyczno-indukcyjna, pojemnościowa, ultradźwiękowa i magnetostrykcyjna.
Uczestnicy uzyskają wiedzę na temat wszechstronnych możliwości zastosowania czujników, ich sposobu działania oraz prawidłowego wykorzystania w różnych aplikacjach. Dzięki ćwiczeniom pozwalającym poznać sposób działania urządzeń i praktycznym zadaniom z przykładowymi częściami, będą oni mogli zastosować zdobytą wiedzą u siebie w firmie. Po szkoleniu uczestnicy będą mogli szybko i łatwo znaleźć najbardziej niezawodną metodę detekcji oraz najlepsze miejsce montażu w przypadku danej aplikacji.
Treść
- Przegląd wiedzy na temat sensoryki i kompendium terminów: różne rodzaje czujników, zasady ich działania, budowa i funkcja.
- Czujniki indukcyjne, pojemnościowe, pola magnetycznego, ultradźwiękowe, optoelektroniczne.
- Wybór czujnika: kryteria wyboru, zastosowanie i użycie, możliwości podłączenia, wolne strefy, stopnie ochrony IP itd.
- Montaż czujników: kalibracja, parametryzacja.
- Zasady pomiaru drogi i odległości.
- Przykładowe aplikacje.
- Ćwiczenia z kalibracji, parametryzacji i montażu czujników.
Dodatkowe korzyści
- Warto zabrać ze sobą przykłady konkretnych aplikacji, aby przetestować skuteczność wykrywania przez różne czujniki.