Powstanie Polska Platforma Przemysłu 4.0
Urszula Chojnacka (Łukasiewicz – PIAP) drukuj
Ruszyły prace nad stworzeniem w Polsce platformy na rzecz rozwoju Przemysłu 4.0 – przy Ministerstwie Rozwoju powstał Zespół do spraw Transformacji Przemysłowej. 22 września 2016 r. w Przemysłowym Instytucie Automatyki i Pomiarów PIAP odbyło się spotkanie w ramach dwóch grup roboczych powstającego zespołu – grupy ds. cyfrowego wspomagania przemysłu oraz grupy ds. kształcenia, kompetencji i zasobów kadrowych dla Przemysłu 4.0.
Nie ma wątpliwości, że stworzenie platformy dla rozwoju Przemysłu 4.0 musi być dziś traktowane jako jedna z priorytetowych kwestii, jeśli Polska chce mieć szanse w trwającym ogólnoświatowym wyścigu o uzyskanie przewagi konkurencyjnej w produkcji przemysłowej na miarę naszych czasów. Obecnie pojawiła się taka możliwość i zwiastun zmian na lepsze w tym względzie. Przy Ministerstwie Rozwoju powstał Zespół do spraw Transformacji Przemysłowej. Wśród grup roboczych, które go tworzą, są m.in. grupa ds. cyfrowego wspomagania przemysłu oraz grupa ds. kształcenia, kompetencji i zasobów kadrowych dla Przemysłu 4.0, zaś wśród podmiotów najbardziej zaangażowanych w prace na rzecz powstania odpowiedniej platformy jest m.in. Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP. – Można powiedzieć, że my już działamy w Przemyśle 4.0. Wdrożenia w przemyśle to rdzeń naszej działalności, za którą stoi długa tradycja – działamy przecież od 1965 r. Podsumowując niedawno nasze bieżące działania, doszliśmy do wniosku, że procesy związane z Przemysłem 4.0 w dużej mierze są już u nas obecne – pojawiły się jako naturalny element rozwoju naszego instytutu, w miarę podejmowania kolejnych kroków, np. wprowadzania robotów mobilnych do zastosowań specjalnych – mówił w trakcie wrześniowego spotkania prof. nzw. dr inż. Piotr Szynkarczyk, dyrektor Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP (na zdjęciu po prawej na sąsiedniej stronie).
Kluczowe wyzwania
Nie ma odwrotu od rewolucji przemysłowej w Polsce – to ogólny wydźwięk spotkania, które odbyło się w drugiej połowie września w siedzibie Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP. Wzięło w nim udział kilkadziesiąt osób. Wśród celów do wykonania do wiosny 2017 r., jakie określono, jest m.in. powołanie do życia w formie zinstytucjonalizowanej Polskiej Platformy Przemysłu 4.0 i stworzenie porozumienia – w formie konsorcjum lub innej – na rzecz bliskiej współpracy w zakresie transformacji przemysłowej. Wśród kluczowych czynników sukcesu w tym względzie wymieniano także zadbanie o odpowiednie regulacje prawne, zwłaszcza w zakresie przetwarzania danych – w tym przypadku dużą rolę odegra współpraca z Ministerstwem Cyfryzacji – a także wsparcie dla nauki, ponieważ jednym z największych wyzwań będzie zapewnienie nauczycielom i wykładowcom dostępu do nowoczesnej wiedzy, a tym samym wykształcenie odpowiedniej kadry.
Sześć grup w zespole
Zespół do spraw Transformacji Przemysłowej tworzy obecnie sześć grup roboczych: 1. grupa ds. normalizacji i standardów zintegrowanej cyfrowej infrastruktury technicznej oraz rozwoju inteligentnych specjalizacji przemysłowych, 2. grupa ds. cyfrowego wspomagania przemysłu, 3. grupa ds. inteligentnego oprogramowania i przetwarzania danych, 4. grupa ds. kształcenia, kompetencji i zasobów kadrowych dla Przemysłu 4.0, 5. grupa ds. ram prawnych funkcjonowania Przemysłu 4.0 oraz 6. grupa ds. statystyki sektora ICT i usług teleinformatycznych. W pracach grupy 2 i 4 aktywnie uczestniczą pracownicy Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP.
W spotkaniu, które odbyło się w PIAP, wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju z Departamentu Innowacji – Jan Staniłko, zastępca dyrektora departamentu (na zdjęciu poniżej z lewej strony), który poprowadził spotkanie, Krzysztof Zaręba, naczelnik Wydziału Polityki Przemysłowej (na zdjęciu poniżej z prawej strony) oraz dr inż. Alicja Wołukanis, główny specjalista Wydziału Polityki Przemysłowej. Na przewodniczących obu grup zostali wybrani przedstawiciele PIAP: prof. nzw. dr hab. inż. Roman Szewczyk, sekretarz naukowy PIAP, przewodniczy pracom grupy ds. cyfrowego wspomagania przemysłu, zaś dr inż. Małgorzata Kaliczyńska, zastępca redaktora naczelnego kwartalnika „Pomiary Automatyka Robotyka” oraz miesięcznika „Automatyka” – pracom grupy ds. kształcenia, kompetencji i zasobów kadrowych dla Przemysłu 4.0, przy wsparciu wiceprzewodniczącej grupy – Ewy Mikos-Romanowicz, dyrektor ds. rozwoju biznesu w firmie Siemens.
W skład zespołów wchodzą również m.in. Andrzej Soldaty, niezależny ekspert i twórca Inicjatywy dla polskiego Przemysłu 4.0, Patryk Koć, pełnomocnik dyrektora PIAP ds. projektów, a ponadto m.in. reprezentanci Instytutu Łączności PIB, Izby Gospodarki Elektronicznej Amico i Polskiej Izby Gospodarczej Zaawansowanych Technologii oraz przedstawiciele firm z różnych sektorów przemysłu, w tym Comarch i KUKA, jak również uczelni technicznych z Poznania, Warszawy i Wrocławia.
Szeroki zakres prac
Zakres działania grupy ds. cyfrowego wspomagania przemysłu obejmuje takie aspekty, jak: specyfikacja wymagań infrastrukturalnych dla cyfryzacji przemysłu; cyfrowe modele zarządzania przedsiębiorstwem (centra operacyjne do zdalnego monitorowania i prowadzenia operacji technologicznych w przedsiębiorstwach oraz technologie teleoperacji wizualizacji 2D i 3D wspomagające zarządzanie operacjami technologicznymi i całym przedsiębiorstwem); niezawodność systemów produkcyjnych, proaktywne utrzymanie ruchu; efektywność energetyczna fabryk (a także efektywność wykorzystania innych zasobów); optymalizacja pracy fabryk; elastyczne fabryki (build anything anywhere); wsparcie pracownika fabryki nowymi technologiami (robotyzacja, automatyzacja procesów produkcyjnych, monitorowanie i dostosowanie warunków pracy, bezpieczeństwo pracy, podnoszenie kompetencji ad-hoc, współpraca człowiek-maszyna, maszyna-maszyna); zamknięta cyfrowa pętla życia produktów; spersonalizowane produkty, produkty sprzedawane jako usługa; integracja cross sektorowa za pomocą wspomagania cyfrowego; cyberbezpieczeństwo przemysłowe; cyfrowe modele zarządzania przedsiębiorstwem; wymagane umiejętności i niezbędne zasoby kadrowe; określenie niezbędnych umiejętności do posługiwania się nowymi narzędziami w realizowanych programach cyfryzacji przemysłu.
Z kolei zakres działania grupy 4 ds. kształcenia, kompetencji i zasobów kadrowych dla Przemysłu 4.0 dotyczy przede wszystkim: identyfikacji potrzeb przemysłu w zakresie wsparcia kadrowego o określonych kompetencjach; wymaganych umiejętności i niezbędnych zasobów kadrowych dla rozwoju Przemysłu 4.0 i usług; określenia kierunków kształcenia zawodowego na poziomie średnim i wyższym oraz centr kompetencji cyfrowych.
Z osobami kierującymi obecnie pracami grup 2 i 4 można skontaktować się pod adresami mailowymi: mkaliczynska@piap.pl, rszewczyk@piap.pl, ewa.mikos@siemens.com.
źródło: PIAP
Komentarze
blog comments powered by Disqus