Od tradycji do inteligentnych cyfrowych rozwiązań
dr inż. Małgorzata Kaliczyńska drukuj
O zmianach i rozwoju polskiego oddziału ABB, centrach zatrudniających setki naukowców i programistów, współpracy z liderami technologii informatycznych oraz narzędziach współpracy z klientami rozmawiamy z Pawłem Łojszczykiem, prezesem zarządu polskiej spółki ABB oraz dyrektorem krajowym ABB.
Grupa ABB powstała w 1988 r. w wyniku fuzji dwóch firm – szwedzkiej ASEA i szwajcarskiej BBC, których korzenie sięgają końca XIX w. Historia ABB w Polsce jest niewiele krótsza – dziś firma świętuje 25 lat istnienia, a taka liczba zobowiązuje. Jakie były początki działalności koncernu w naszym kraju?
Wchodząc 25 lat temu na polski rynek, właściciele z pewnością zdawali sobie sprawę z ryzyka, jakie podejmują i na pewno decyzja o inwestycji w Polsce nie była łatwa. Z jednej strony niestabilna sytuacja i rynek wschodzący, z drugiej strony – bardzo duży potencjał. Cieszę się, że zarząd Grupy ABB zadecydował, że warto uwierzyć w polską, rosnącą gospodarkę. ABB zainwestowała w Polsce w firmy, których oferta produktowa była zbliżona do jej portfolio, co pomogło odnieść sukces. Zwar, Elta – niewątpliwie były to wówczas dobrze prosperujące firmy, jednak bez wielomilionowych inwestycji ABB, m.in. w nowoczesne technologie, nie byłyby w stanie nadążyć za globalnymi trendami rynkowymi. Wprowadzenie nowych standardów, systemów, procedur, unowocześnienie linii produkcyjnych, inwestycje w inżyniering, zarządzanie projektami i działy sprzedaży zaowocowało osiągnięciem przez te zakłady pozycji liderów na rynku światowym w ich obszarach działania. Dzięki tamtym niełatwym decyzjom dziś możemy pochwalić się, że dajemy miejsca pracy prawie 5 tys. ludzi i zatrudniamy już drugie, a nierzadko trzecie pokolenie pracowników.
W Polsce jest zlokalizowanych kilka fabryk i zakładów produkcyjnych, które zakupiła ABB. Jakie są mocne strony współczesnych oddziałów ABB prowadzących działalność produkcyjną i usługową? Jak zmienia się portfolio firmy?
ABB jest firmą, która od zawsze opiera swoją strategię na tym, czego potrzebują i będą potrzebować nasi klienci. Obserwując zmiany, staramy się zawsze wyprzedzać trendy rynkowe, które kształtują naszą tożsamość. Jesteśmy tam, gdzie potrzebują nas nasi partnerzy i klienci i gdzie możemy pomóc, oferując nowoczesne rozwiązania, które zwiększą produktywność i zmniejszą koszty. Z tego względu przez ostatnie 25 lat nasza oferta ogromnie się zmieniła. Dziś jesteśmy nie tylko producentem transformatorów, urządzeń niskich, średnich i wysokich napięć czy systemów sterowania, ale możemy pochwalić się najnowocześniejszymi rozwiązaniami w dziedzinie cyfryzacji.
Mówiąc o oddziałach ABB w Polsce, zacznę od Krakowa – miasta skupiającego wiele ważnych uczelni technicznych i bardzo dużą liczbę studentów. Zlokalizowane tam Korporacyjne Centrum Badawcze Grupy ABB i Polskie Centrum Rozwoju Oprogramowania to innowacyjne jednostki, które zatrudniają wybitnych naukowców, specjalistów w dziedzinie nowoczesnych technologii i cyfryzacji, wspierając wszystkie polskie oddziały, ale także działając na potrzeby Grupy ABB. Dodatkowo w Krakowie, w marcu 2017 r., Grupa ABB otworzyła jedno z sześciu na świecie globalnych centrów usług wspólnych (GBS). To dowód zaufania firmy do lokalnych kompetencji, dostępnej tu infrastruktury i kondycji biznesu.
ABB w Polsce posiada 25 biur i 11 fabryk, które są ważnymi punktami na światowej mapie ABB. W Łodzi produkujemy transformatory mocy i transformatory rozdzielcze dla największych firm energetycznych i przemysłowych w Polsce – obecnie jesteśmy liderem na polskim rynku. Duża część naszej produkcji trafia na rynki europejskie, amerykańskie, azjatyckie, a od niedawna nasze transformatory z sukcesem pracują w Afryce. Dzięki temu łódzka lokalizacja jest obecnie największym centrum produkcyjnym ABB w Polsce i jednym z największych centrów transformatorowych na świecie. Przez ostatnie 10 lat firma ABB zwiększyła zatrudnienie w tej lokalizacji do ponad 1,5 tys. pracowników, co stanowi około 1/3 ogólnego zatrudnienia w Polsce. Oprócz transformatorów produkujemy w Łodzi również materiały izolacyjne i komponenty do transformatorów, które dostarczamy do wszystkich fabryk transformatorów ABB na świecie.
Dwie fabryki silników i energoelektroniki w Aleksandrowie Łódzkim są odpowiedzią na stale rosnący, globalny popyt na tego typu produkty i ogromny rynek zbytu. Jesteśmy ważnym dostawcą urządzeń dla transportu kolejowego. We Wrocławiu zlokalizowana jest grupa inżynierów odpowiedzialna za automatykę dla energetyki i przemysłu. Produkujemy tam również systemy niskich napięć. W Przasnyszu rozwinęliśmy produkcję aparatów średniego i wysokiego napięcia. Z kolei w Warszawie niedawno powstało Regionalne Centrum Aplikacji Zrobotyzowanych, które rozwija zautomatyzowane aplikacje pakowania i paletyzacji dla klientów w całej Europie.
Od początku mierzyliśmy dalej niż bycie wyłącznie zapleczem produkcyjnym globalnej korporacji. Przy fabrykach stworzyliśmy centra technologiczne, które rozwijają nasze produkty i zwiększają przewagę konkurencyjną ABB na świecie.
Jak Pan wspomniał, w naszym kraju zlokalizowano Korporacyjne Centrum Badawcze (CRC) ABB – pierwsza tego typu placówka ABB w Europie Centralnej i Wschodniej. Jakie są zadania i cele krakowskich naukowców? Jakie nowatorskie rozwiązania powstały w Krakowie?
Krakowskie Centrum Badawcze to jedna z siedmiu tego typu jednostek ABB na świecie. Obchodząca w tym roku 20-lecie działalności, stała się również zalążkiem organizacji ABB w Polsce zajmującej się rozwojem oprogramowania – tzw. Software Factory, dzisiejszego Centrum Rozwoju Oprogramowania. Kraków, z 200 tys. studentów oraz uczelniami i instytutami badawczymi, stwarza doskonałe warunki do tego typu inwestycji.
Kompetencje multidyscyplinarnego zespołu, tworzącego Centrum Badawcze, są bardzo szerokie – od związanych z tak tradycyjnymi dla ABB dziedzinami, jak urządzenia i systemy elektroenergetyczne, energoelektronika, automatyka i mechanika, przez diagnostykę i procesy wytwarzania, aż po dziedziny, w których rozwój jest szczególnie widoczny w ostatnich latach, a mianowicie: technologie i systemy informatyczne, mikroelektronika czy nanotechnologia. W naszym przypadku kluczem do sukcesu jest silna merytorycznie – połowa członków zespołu ma stopień doktora – i zmotywowana kadra naukowo-menedżerska, bliska współpraca ze środowiskiem akademickim oraz połączenie teorii, symulacji i badań eksperymentalnych w naszych laboratoriach.
Technologie opracowane w naszym centrum, np. systemy rekuperacji energii z hamujących pociągów czy systemy diagnostyczne będące elementem nowej oferty cyfrowych rozwiązań ABB Ability, stosowane są w wielu zakątkach świata. Centrum współpracuje aktywnie z krajowymi i zagranicznymi ośrodkami akademickimi. To m.in. dzięki tej współpracy kilka tygodni temu Komisja Europejska przyznała grant na projekt Novum, realizowany przez konsorcjum, którego liderem jest ABB. Projekt dotyczy zautomatyzowanych metod wytwarzania elementów izolacyjnych do transformatorów z materiałów celulozowych. Będziemy dążyć do wytwarzania najbardziej skomplikowanych elementów izolacyjnych przy pomocy technologii druku 3D z celulozy. Do produkcji masowej chcemy wykorzystać dwie inne metody: formowania termicznego i wtryskowego.
Od kilku miesięcy w Krakowie działa Globalne Centrum Usług Wspólnych ABB – jedno z sześciu międzynarodowych centrów biznesowych. Jakiego rodzaju usługi będą tu świadczone?
Centrum oficjalnie rozpoczęło działalność pod koniec marca 2017 r., kiedy odbyła się jego uroczysta inauguracja. GBS będzie wspierać biznesy ABB w zakresie finansów, systemów informatycznych, a także zarządzania zasobami ludzkimi i łańcuchem dostaw, i tak jak Pani słusznie zauważyła, jest jednym z sześciu centrów GBS, jakie firma tworzy na całym świecie, konsolidując krajowe organizacje usługowe w światowej klasy przedsięwzięcie w obszarze usług biznesowych. ABB wciąż mocno zaznacza swoją obecność na polskim rynku, prowadząc tu pełen zakres działalności biznesowej, od badań i rozwoju, przez projekty inżynieryjne i produkcję, aż po sprzedaż i serwis. Warto zauważyć, że dzięki ostatnim inwestycjom Kraków stał się jedną z największych lokalizacji ABB w Polsce, łącząc działalność badawczo-rozwojową z usługową na najwyższym światowym poziomie.
Od ponad 20 lat w Krakowie działa silna grupa programistów ABB, którzy wyznaczają kierunki rozwoju technologii. Jakie projekty są realizowane w Polskim Centrum Rozwoju Oprogramowania ABB?
Rozwijamy komercyjne oprogramowania dla klientów ABB na całym świecie, tworząc produkty, które są konkurencyjne względem dorobku światowych liderów branży. Aż 98 proc. elektrowni atomowych w Stanach Zjednoczonych korzysta z oprogramowania wytwarzanego przez nasz zespół.
ABB Software Development Center (Polskie Centrum Rozwoju Oprogramowania – SDC) to wyspecjalizowana grupa, która oferuje systemy MES, systemy obsługujące elektrownie, zapewniające i kontrolujące przesył i dystrybucję energii, a także systemy służące do predykcji cen prądu i rentowności lokalizacji z przeznaczeniem na elektrownie. Innymi słowy, w SDC wspieramy cały rynek obrotu energią elektryczną.
ABB jest też liderem w obszarze Internetu Rzeczy, wyznaczając kierunek transformacji i cyfryzacji przemysłu, którego namacalnym produktem jest cyfrowa platforma ABB Ability, działająca w oparciu o koncepcje chmury obliczeniowej i Software as a Service. To specjaliści z SDC są odpowiedzialni za rozwój wdrażanie i utrzymanie platformy. Budują oni również dedykowane aplikacje w oparciu o ABB Ability ze szczególnym naciskiem na tak zwane rozwiązania „advance analytics” i „predictive maitenance”. Obecnie korzysta z nich 70 milionów połączonych ze sobą urządzeń.
W SDC w Krakowie opracowano m.in. System Asset Health Center. To przykład w pełni zrealizowanej koncepcji cyfryzacji procesów przemysłowych, rozwijanych pod hasłem ABB Ability. Jeden z największych operatorów energetycznych w USA, działający w 11 stanach, już w pierwszym roku działania systemu Connected Asset Lifecycle Management, którego częścią jest Asset Health Center, zapobiegł awarii co najmniej jednego transformatora mocy o wartości ponad 5 mln dolarów. Kwota ta nie obejmuje oczywiście potencjalnych strat, jakie przyniosłoby wyłączenie sieci, a co za tym idzie – brak zasilania. Mogłoby również dojść do uszkodzenia innych elementów infrastruktury, co przy wielkich awariach zdarza się często. System obejmuje 8,8 tys. transformatorów, z których 33 proc. ma ponad 50 lat, a 18 proc. – ponad 60 lat. Analityka obejmuje także 20,5 tys. rozłączników oraz 3,4 tys. akumulatorów.
W tym roku Grupa ABB przejęła firmę B&R, a także kupi jeden z biznesów firmy KEYMILE. Jakie dotychczasowe obszary działalności firmy ulegną wzmocnieniu i czy pojawią się nowe?
Przejmując od firmy KEYMILE biznes systemów komunikacyjnych o krytycznym znaczeniu, zyskamy wysoce niezawodne i zwiększające bezpieczeństwo cybernetyczne technologie komunikacyjne, które są niezbędne do utrzymania nowoczesnych, coraz bardziej złożonych sieci elektroenergetycznych. Uzupełniamy w ten sposób nasze portfolio rozwiązań cyfrowych i wzmacniamy Dywizję Produktów i Systemów Energetyki.
Z kolei firma B&R to lider w dziedzinie programowalnych sterowników logicznych, komputerów przemysłowych oraz rozwiązań do automatyzacji maszyn i zakładów produkcyjnych. Przejęcie tej firmy pozwala nam zlikwidować pewną lukę w portfolio i ugruntować pozycję wiodącego dostawcy technologii automatyki. Trudno tu mówić o zupełnie nowych obszarach działalności.
ABB Ability, przedstawione podczas ABB Customer World w Łodzi, to rozwiązanie zgodne z filozofią czwartej rewolucji przemysłowej i rewolucji energetycznej. Co oferuje klientom?
Przystąpiliśmy do wdrażania nowych rozwiązań cyfrowych dla klientów i stworzyliśmy platformę, którą nazwaliśmy ABB Ability. Platforma wykorzystuje wiedzę ekspercką, opartą na jednej z największych na świecie zainstalowanych baz do przetwarzania ogromnych ilości danych dotyczących działalności operacyjnej naszych klientów. W rezultacie klienci poprawiają swoje bezpieczeństwo i wydajność, zwiększają produktywność oraz wydłużają cykl życia swoich urządzeń i systemów.
Obecnie platforma ABB Ability składa się z ponad 180 rozwiązań cyfrowych: począwszy od uniwersalnego zestawu ochrony aktywów dla branż kapitałochłonnych, przez rozwiązania z zakresu zdalnego sterowania robotami, silnikami i maszynami, systemy kontrolne dla branży przetwórczej, różnorodnych instalacji oraz infrastruktury budynków, a skończywszy na sieciach ładowania pojazdów elektrycznych oraz wyposażeniu fabryk i platform wiertniczych. Oferta bardziej specjalistyczna obejmuje m.in. rozwiązania z zakresu zarządzania energią w centrach przetwarzania danych oraz optymalizację żeglugi dla floty morskiej.
Szybki postęp technologii przetwarzania w chmurze i telefonii komórkowej likwiduje bariery technologiczne i zmniejsza koszty związane z tworzeniem platform globalnych. Platformy te – np. ABB Ability – oferują ogromny potencjał innowacji i świadczenia usług następnej generacji. Dzięki temu, że czujniki i łączność stają się wszechobecne w coraz większej liczbie środowisk, przedsiębiorstwa mają coraz większą zdolność do mierzenia wyników świadczonych usług. Modele biznesowe, które skupiają się na generowaniu wartości dodanej po stronie klienta są dla nich bardzo atrakcyjne. Personalizacja aplikacji i usług uruchamia trzecią falę Internetu, którą można określić mianem „użytkownik w centrum każdego doświadczenia cyfrowego”.
Postępy w dziedzinie informatyki, technologii kognitywnych i mocy przetwarzania tworzą podwaliny dla tzw. inteligentnych przedsiębiorstw, zbudowanych wokół inteligentnych maszyn i inteligentnego oprogramowania. Jesteśmy świadkami przekształcania rozwiązań analitycznych. Bardziej zaawansowane narzędzia i możliwości przetwarzania sprawiają, że oczekiwania klientów rosną. Zdecydowanie odchodzimy od systemów, które dostarczają zwykłe raportowanie zdarzeń, konsekwentnie przechodząc do predyktywnego prognozowania, rekomendacji, optymalizacji i automatyzacji. Automatyzacja nie będzie ograniczona do procesów operacyjnych i krótkoterminowych pętli decyzyjnych – będzie obejmować również procesy menedżerskie, planowanie średnio- i długoterminowe oraz decyzje inwestycyjne.
W jakim stopniu o możliwościach ABB Ability decyduje współpraca nawiązana z Microsoft?
ABB buduje swoją cyfrową platformę ABB Ability we współpracy z firmą Microsoft przy użyciu infrastruktury chmury Azure. Zapewnia to naszym klientom dostęp do rozwiązań klasy enterprise w oparciu o potężne, hybrydowe, inteligentne i przede wszystkim zaufane usługi Azure IoT, w które Microsoft zainwestował miliardy dolarów. Nowo utworzona cyfrowa platforma to przede wszystkim duży, otwarty, cyfrowy ekosystem dla klientów, partnerów, dostawców i programistów.
Na czym polega strategia Next Level?
Strategia Next Level to dążenie do poprawy współpracy z klientem przez zwiększenie nacisku na czynniki zewnętrzne w codziennej działalności operacyjnej, wzmocnienie współpracy na rzecz klienta między biznesami oraz sprawne podejmowanie decyzji bliżej klienta. Opiera się na trzech filarach: zyskownym wzroście, skutecznej realizacji projektów oraz współpracy w biznesie. Bardzo ważną częścią tej strategii jest formuła PIE: Penetracja – większa sprzedaż rozwiązań z naszej istniejącej oferty dostępnym klientom, Innowacje – tworzenie nowych technologii i nowej oferty oraz Ekspansja – wejście do nowych segmentów rynkowych, w których w tej chwili jeszcze nie jesteśmy obecni.
Głównymi zadaniami, które stawiane były przed Panem w 2013 r. – wówczas został Pan prezesem zarządu polskiej spółki ABB oraz dyrektorem krajowym ABB – był dalszy rozwój organizacji ABB w Polsce oraz utrzymanie tendencji wzrostowych w wielkości obrotów i zysków spółki. Czy udaje się zrealizować te plany?
Od 26 lat pracuję w ABB. Od 2013 r. jestem dyrektorem zarządzającym ABB w Polsce. Pod wieloma względami każdy rok jest podobny do poprzedniego. Zawsze są cele, które trzeba osiągnąć, zawsze są momenty stresujące i radosne, bo udało się coś zrealizować. Sytuacja na polskim rynku w ostatnim okresie nie jest łatwa. Powodem jest zmniejszenie inwestycji w sektorze publicznym. Mimo to nasza firma wykonała budżet 2016 r. w zamówieniach, a nasze obroty wzrosły o 22 proc. rok do roku. Jestem przekonany, że w następnych latach inwestycje wrócą do poziomu z poprzednich lat i przełoży się to na dalszy wzrost naszych obrotów we wszystkich ważnych dla nas segmentach biznesowych.
Jak widzi Pan firmę w najbliższej przyszłości – za rok, pięć lat?
Jestem przekonany, że nasza organizacja nadal będzie szybko się rozwijała, co jest niewątpliwie zasługą wszystkich pracowników. Ich zaangażowanie i ciężka praca, zarówno w halach produkcyjnych, jak i biurach, oznacza rozwój naszej organizacji oraz naszych nowych kompetencji w nowych fabrykach i nowych biurach.
Nie chciałbym zdradzać, jak firma będzie wyglądała za pięć lat. Naszym zadaniem na kolejne lata jest wzmocnienie pozycji na polskim rynku i zwiększenie udziałów rynkowych, nie tylko w obszarach tradycyjnych produktów i usług, ale także w obszarze cyfryzacji. Aby to osiągnąć, musimy kontynuować budowanie zaufania i dobrych relacji z naszymi partnerami i klientami. Jestem przekonany, że jeśli odniesiemy sukces w powyższych obszarach, to Grupa ABB dalej z powodzeniem będzie inwestowała w Polsce.
Dziękuję za rozmowę.
Paweł Łojszczyk
Paweł Łojszczyk od 2013 r. pełni funkcję dyrektora zarządzającego ABB w Polsce i prezesa zarządu ABB Sp. z o.o. W tym czasie był odpowiedzialny za rozwój polskiej organizacji. Z powodzeniem wdrożył kolejny poziom strategii Next Level Grupy ABB i utrzymuje trend wzrostowy przychodów i zysków. Paweł Łojszczyk rozpoczął swoją karierę w ABB w 1991 r. w obszarze marketingu i sprzedaży, pełniąc funkcję inżyniera sprzedaży. Podczas 11 lat pracy w ABB w Polsce zajmował szereg stanowisk kierowniczych w różnych obszarach biznesowych. Podczas swojej wieloletniej kariery zawodowej zdobył bogate doświadczenie międzynarodowe, pełniąc funkcje dyrektora zarządzającego ABB w Kazachstanie oraz dyrektora Dywizji Produktów i Systemów Energetyki w Rosji. W grudniu 2014 r. objął stanowisko dyrektora Regionu Centralnej i Wschodniej Europy, w skład którego wchodzą takie kraje jak Bułgaria, Czechy, Węgry, Rumunia, Słowacja i Ukraina.
źródło: Automatyka 9/2017
Komentarze
blog comments powered by Disqus