Jak Polska może wyjść z kręgu umiarkowanych innowatorów?
Anna Ładan, Seweryn Ścibior drukuj
Rozmowa z wicepremierem i ministrem gospodarki Waldemarem Pawlakiem.
W Polsce wciąż działa relatywnie mało spółek spin-off, wdrażających innowacje technologiczne powstałe na rodzimych uczelniach. Czy i co Ministerstwo zamierza zrobić, aby rozwinąć ten rodzaj przedsiębiorczości?
W Polsce współpraca pomiędzy uczelniami a przedsiębiorstwami wciąż wymaga poprawy, a co za tym idzie – wsparcia ze strony rządu. Jednym z istotnych kroków w kierunku zbliżenia nauki i biznesu była przeprowadzona w latach 2010–2011 reforma szkolnictwa wyższego. Ma ona na celu m.in. ułatwienie zakładania spółek powstałych w wyniku wdrożenia na rynek pomysłów, które zrodziły się na uczelniach. Dodatkowo przy szkołach wyższych tworzone są parki naukowo-technologiczne, jak np. Wrocławskie Centrum Badań EIT+, które promują polskie wynalazki. Ich celem jest ponadto zapewnienie młodym naukowcom zarówno infrastruktury do prowadzenia prac B+R, jak i wsparcia przy zakładaniu firmy czy wprowadzaniu nowych produktów na rynek. Zacieśnianie współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami a uczelniami, czy też zwiększanie poziomu komercjalizacji polskich wynalazków m.in. poprzez spin-off, to istotny element zapewniający trwały wzrost i rozwój gospodarczy kraju, szczególnie w perspektywie długookresowej.
Ponadto, w przypadku tworzenia spółek spin-off konieczne jest także wzmocnienie świadomości na temat własności intelektualnej wśród naukowców. Pozwoli to uniknąć wątpliwości, do kogo należą prawa związane z wdrożeniem wynalazku.
W latach 2014 – 2020 skoncentrujemy środki przede wszystkim na badaniach i rozwoju. Priorytetem pozostanie nadal wsparcie sektora małych i średnich przedsiębiorstw
Co z pieniędzmi na inwestycje w nowe technologie, na innowacje? Jak Sejm RP pokieruje strumieniem wydatków na pobudzanie gospodarki? Jak, Pańskim zdaniem, pobudzać gospodarkę przy okrojonym budżecie?
W Polsce wciąż jest ogromna potrzeba absorpcji technologii. Jednocześnie coraz więcej firm dostrzega konieczność ukierunkowania swojej działalności na innowacyjną poprzez wdrażanie własnych lub nabytych prac badawczo-rozwojowych.
W przeciwieństwie do obecnej perspektywy finansowej, w latach 2014–2020 skoncentrujemy środki przede wszystkim na badaniach i rozwoju. Priorytetem pozostanie nadal wsparcie sektora małych i średnich przedsiębiorstw oraz podnoszenie ich konkurencyjności właśnie poprzez zwiększanie poziomu ich innowacyjności. W przypadku wsparcia udzielanego na B+R musimy jednak pamiętać, aby środki publiczne nie wypierały prywatnych inwestycji.
Za chwilę możemy mieć inny problem – może nie być czego wdrażać i sprzedawać. W tym roku znów ograniczono pieniądze na badania podstawowe. Czy, Pańskim zdaniem, nie stwarza to zagrożenia dla polskiej gospodarki?
Dalszy ciąg rozmowy, odpowiedzi na to i kolejne pytania w numerze PAR 4/2012. Zapraszamy do lektury!
źródło: PAR
Komentarze
blog comments powered by Disqus