Automatyka w utrzymaniu ruchu. Konferencja GT Automation
Katarzyna Jakubek (AutomatykaOnline.pl) drukuj
Pierwsza edycja konferencji „Automatyka w służbie utrzymania ruchu”, która odbyła się 20 i 21 października 2016 r. w Kielcach, zgromadziła ponad 50 uczestników. Spotkanie zorganizowane przez kielecką firmę GT Automation było doskonałą okazją do wymiany wiedzy i porównania najnowszych trendów i rozwiązań z zakresu automatyzacji produkcji.
Dwudniowa konferencja pod patronatem merytorycznym Politechniki Świętokrzyskiej była adresowana przede wszystkim do dyrektorów i pracowników służb utrzymania ruchu z różnych branż przemysłu. W pierwszym dniu spotkania przedstawiciele kadry naukowej kieleckiej uczelni zaprezentowali dwa referaty z zakresu robotyki przemysłowej.
Inauguracyjny referat, zatytułowany „Zastosowanie systemów wizyjnych w robotyce”, wygłosił dr inż. Jarosław Zwierzchowski, który zainteresował uczestników prowadzonymi na Politechnice Świętokrzyskiej badaniami z zakresu algorytmów wykorzystywanych do pomiarów za pomocą systemów wizyjnych. W czasie prezentacji przedstawił na przykładach wybranych aplikacji główne algorytmy wykrywania obiektów przez systemy wizyjne, w tym Mean-Shift Based Tracking Method, Connencted Components Method, Edge Detector Method i Optical Flow Method. Przedstawiono również zrobotyzowane stanowisko do przenoszenia elementów kulistych z robotem IRB 1600 firmy KUKA. System wizyjny zamontowany na stanowisku umożliwia wyszukanie obiektów na platformie i przeniesienie ich we wskazane miejsce.
Z kolei Krzysztof Borkowski przybliżył zastosowania systemów wizyjnych w przemyśle i przedstawił przykład wykorzystania rozwiązań tego typu opracowanych na Politechnice Świętokrzyskiej. Był nim łazik marsjański
Impuls, który zajął drugie miejsce w tegorocznej – trzeciej – edycji Europejskich Zawodów Robotów Marsjańskich ERC. Załogi musiały zaprojektować i zbudować łaziki, które podczas zawodów sprawdziły się w działaniach symulujących eksplorację Marsa.
Tematem drugiej prezentacji naukowej, przedstawionej przez dr. inż. Pawła Łaskiego, były roboty i manipulatory równoległe. W swoim wystąpieniu prelegent skupił się na kompleksowym przedstawieniu rodzajów robotów równoległych, historii ich powstania oraz najważniejszych obszarach zastosowań, zarówno w przemyśle, jak i w rozwiązaniach typowo komercyjnych.
Roboty równoległe znajdują zastosowanie w takich branżach jak przemysł lotniczy i motoryzacyjny, a także w medycynie. Mogą być wykorzystywane zarówno jako np. pozycjonery anten satelitarnych, jak i w postaci symulatorów (np. symulator lotu helikopterem). Rozwiązania te stosuje się również m.in we frezarkach, walcarkach, giętarkach czy drukarkach 3D. W przyszłości rozwój robotów równoległych będzie szedł w kierunku rozwiązań hybrydowych.
Prezentacje partnerskie
Po wystąpieniach przedstawicieli Politechniki Świętokrzyskiej przyszedł czas na prelekcje partnerów. Pierwszą prezentację poprowadził Łukasz Matuszewski z firmy Kubler, który przedstawił najnowsze rozwiązania firmy, m.in. serię enkoderów Sendix, gamę produktów technologii liniowej Limes i serię liczników Codix. Wśród prezentowanych rozwiązań uwagę przykuły enkodery z EtherNet/IP oraz nowe rozwiązania do stref ATEX, liniały magnetyczne absolutne i moduły bezpieczeństwa do aplikacji z enkoderami.
Następna prezentacja należała do firmy TheusLED. Jarosław Krawczyk przybliżył uczestnikom profil spółki, która jest polskim producentem systemów oświetlenia przemysłowego składającego się z opraw LED i zaawansowanej automatyki. Mimo że oprawy LED z pełnymi systemami mogą generować oszczędności energetyczne na poziomie powyżej 50%, efektywność energetyczna w halach i magazynach wysokiego składowania wciąż stanowi spore wyzwanie.
Kolejną prelekcję wygłosił Piotr Simlat z firmy Pepperl+Fuchs. Przedstawił on rozwiązania z zakresu nowych czujników indukcyjnych z metalowym czołem, które mogą być stosowane w wysokiej temperaturze – do +250 °C – i są odporne na warunki istniejące w polach spawalniczych. Przedstawiona została również technologia WIS do bezprzewodowej wymiany informacji oraz nowa seria czujników fotoelektrycznych R100, R101 i R103.
Artur Gintyłło z firmy Norres zaprezentował zastosowanie węży przemysłowych Norres w różnych gałęziach przemysłu. Firma jest niemieckim producentem węży technicznych, systemów węży oraz produktów z tworzyw sztucznych i oferuje zarówno rozwiązania standardowe, jak i tworzone specjalnie na zamówienie klienta.
Wystąpienie przedstawiciela firmy Pilz Mariusza Cybuli przybliżyło uczestnikom konferencji najważniejsze aspekty dotyczące bezpieczeństwa maszyn. Poruszono kwestię tworzenia nowych dyrektyw i odpowiedzialności za ich wdrażanie – na producencie spoczywa odpowiedzialność za dostosowanie maszyn do wymagań dyrektywy maszynowej, natomiast użytkownik ma obowiązek dostosować je do wymagań dyrektywy narzędziowej.
Ostatnią prezentację w pierwszym dniu wygłosił Piotr Glinka z firmy Turck, który w związku z jubileuszem 15-lecia spółki w Polsce podsumował najważniejsze wydarzenia oraz najciekawsze projekty, jakie firma zrealizowała w ostatnich latach.
Praktyczne zagadnienia
W drugim dniu konferencji jej uczestnicy mogli wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez reprezentantów firm partnerskich. Pierwszy z nich zrealizował Bartłomiej Besz z firmy Turck, który zaprezentował system RFID Argee służący do zarządzania majątkiem produkcyjnym. W trakcie kolejnego warsztatu Łukasz Matuszewski z firmy Kubler przedstawił uczestnikom praktyczne rozwiązania z obszaru enkoderów inkrementalnych oraz absolutnych SSI, jak również nowe enkodery z protokołem Profibus. Zajęcia z zakresu kontroli i bezpieczeństwa prasy mechanicznej przy wykorzystaniu krzywki elektronicznej przeprowadził Grzegorz Golan z firmy Pilz, zaś ostatni warsztat – Piotr Simlat z firmy Pepperl+Fuchs, który przedstawił uczestnikom środowisko PACTware dla urządzeń IO-Link.
Podsumowanie
Kielecka konferencja była jednym z pierwszych wydarzeń o charakterze technicznym organizowanych w tym regionie kraju i spotkała się z dużym zainteresowaniem. Liczne dyskusje między uczestnikami i partnerami dowiodły, że poruszana tematyka była bardzo ciekawa. Kolejna konferencja z tego cyklu odbędzie się w przyszłym roku.
Organizator wydarzenia, firma GT Automation, od kilku lat działa na rynku automatyki przemysłowej, głównie w województwach świętokrzyskim i podkarpackim. Kluczowymi obszarami działań firmy jest dystrybucja komponentów automatyki i pneumatyki oraz ich serwis, jak również integracja systemów.
źródło: Automatyka 12/2016
Komentarze
blog comments powered by Disqus