Dlaczego warto rozważać inwestycję w roboty współpracujące
Materiał prasowy (Universal Robots) drukuj
„Universal” w języku polskim oznacza „uniwersalny”. Słowo to oddaje w najpełniejszy sposób zakres zastosowań robotów współpracujących (ang. collaborative robots) dostarczanych przez Universal Robots. Urządzenia te można wdrożyć w praktycznie każdym przedsiębiorstwie i każdej gałęzi przemysłu i co ważne – może się tym zająć każdy pracownik zakładu. Na całym świecie używa się już ponad 10 000 robotów UR, a interfejs użytkownika dostępny jest w 20 językach. Patrząc na przykłady użycia robotów współpracujących, trudno jest znaleźć obszary przemysłu, w którym maszyny te nie znalazłyby zastosowania.
Programowanie nigdy nie było tak proste
Roboty współpracujące zapewniają automatyzację przy niskich kosztach i pozwalają uzyskać wyższą jakość dzięki powtarzalności i standaryzacji czynności. Ważną zaletą zastosowań tych urządzeń jest możliwość pracy robotów i ludzi tuż obok siebie (po wstępnej ocenie ryzyka), bez konieczności zapewniania drogich w utrzymaniu i ograniczających przestrzeń wygrodzeń.
Wielu przedsiębiorców napotyka na problem kosztów przy automatyzacji linii produkcyjnych z użyciem robotów, związany z zapewnieniem dodatkowych kadr inżynierskich zajmujących się programowaniem. Roboty współpracujące UR potrafią pod tym względem pozytywnie zaskoczyć. Opatentowana technologia umożliwia operatorom bez żadnego doświadczenia w programowaniu szybko konfigurować i obsługiwać roboty z wykorzystaniem intuicyjnej wizualizacji 3D. Wystarczy poprowadzić ramię robota do żądanych punktów trajektorii lub naciskać klawisze ze strzałkami na łatwym w użyciu tablecie z ekranem dotykowym. Dzięki temu prostemu rozwiązaniu typowe wdrożenie robota mierzone zwykle w tygodniach udaje się skrócić do zaledwie kilku godzin. Średni czas konfiguracji raportowany przez klientów UR wynosi zaledwie pół dnia. Natomiast pierwsze działania nieprzeszkolonego operatora, rozpakowanie robota, jego montaż i zaprogramowanie prostego zadania zajmują mniej niż godzinę.
Ekonomia, elastyczność i bezpieczeństwo
Po zaprogramowaniu robota równie łatwo jest go przemieszczać i przeprogramowywać do nowych zadań. Natomiast sama konstrukcja robota minimalizuje ryzyko przestojów produkcyjnych. W razie awarii lub usterki można go szybko i łatwo naprawić dzięki modułowej konstrukcji.
Zaletą jest też bezpieczeństwo robotów współpracujących. Dostarczane przez UR roboty współpracujące posiadają wbudowane zabezpieczenia, dzięki czemu w większości przypadków mogą być stosowane w produkcji bez dodatkowych osłon zabezpieczających. Wiele zależy od sposobu montażu i zastosowanego osprzętu chwytającego, dlatego firma wdrażająca powinna zawsze przeprowadzić stosowną ocenę ryzyka dla całego systemu.
Zakup robotów współpracujących UR zwraca się średnio po zaledwie 195 dniach, co sprawia, że cieszą się one coraz większą popularnością.
Wszechstronne zastosowania
Roboty współpracujące mogą być przydatne w większości firm zajmujących się produkcją. Dobrze radzą sobie m.in. z takimi czynnościami jak: podnoszenie i umieszczanie przedmiotów, polerowanie, formowanie wtryskowe, sterowanie CNC, pakowanie i paletyzacja, kontrola jakości, montaż, wkręcanie, testy laboratoryjne, klejenie i spawanie. Oto przykłady obszarów zastosowań tych robotów.
Pakowanie u układanie na paletach
Zastosowanie robotów współpracujących ułatwia właściwe rozliczenie dostaw i pakowanie zgodne z najsurowszymi normami.
Polerowanie
Ramię robotyczne UR szlifuje i poleruje nawet zakrzywione i nierówne powierzchnie. Możliwa jest przy tym regulacja siły nacisku, co gwarantuje doskonałe rezultaty.
Klejenie, dozowanie i spawanie
Urządzenia UR pozwalają zwiększyć efektywność klejenia, dozowania i spawania np. poprzez ciągłe dozowanie i wtryskiwanie dokładnie tej samej ilości materiału oraz spawanie z największą precyzją.
Podnoszenie i umieszczanie
Ramię robotyczne UR zapewnia realizację większości zadań polegających na podnoszeniu i opuszczaniu, co zmniejsza liczbę cykli oraz ogranicza tworzenie odpadów podczas produkcji.
Montaż
Roboty UR bez jakiegokolwiek wysiłku radzą sobie z montażem części z tworzyw sztucznych, drewna i metalu, a także innych materiałów, zwiększając prędkość i jakość procesu.
Formowanie wtryskowe
We wszystkich obszarach produkcji tworzyw sztucznych i polimerów można wykorzystać ramiona robotyczne UR.
Wkręcanie śrub
Ramię robotyczne UR potrafi powtarzać ten sam ruch, np. wkręcanie, z dokładnie taką samą precyzją i prędkością.
Kontrola jakości
Wyposażenie robota w kamerę inspekcyjną pozwoli określić i dokładnie zlokalizować uszkodzone lub wadliwe części zanim zostaną spakowane i wysłane do klienta. Dzięki temu możliwe jest utrzymanie jakości produktu na wysokim poziomie.
Obsługa maszyn
Ramię robotyczne UR można zastosować do większości czynności związanych z obsługą maszyn i szybko dostosować do nowych zadań na linii produkcyjnej.
Analiza laboratoryjna
Pracownicy nie muszą już wykonywać żmudnych, powtarzalnych czynności laboratoryjnych ponieważ robi to za nich ramię robotyczne. Dzięki temu zwiększa się obiektywność analiz i procesów testowania w firmie.
W Polsce za sprzedaż robotów współpracujących Universal Robots odpowiada sieć dystrybutorów, do której należą: Elmark Automatyka, Encon-Koester, JORGENSEN CLEANTECH, ROB-TECH i Sparkle Export Development Limited LTD.
Przedstawiciele i dystrybutorzy Universal Robots będą obecni na Międzynarodowych Targach Automatyki i Pomiarów Automaticon, które odbędą się w Warszawie w dniach 14-17 marca. Na stoisku H-12/J-11, w hali H3 będzie można poznać modele UR3, UR5 oraz UR10 i przetestować ich najważniejsze funkcjonalności.
źródło: Universal Robots
Komentarze
blog comments powered by Disqus