FMB: Industry 4.0 w praktyce
materiał prasowy drukuj
Wschodnia Westfalia-Lippe jest jednym z najsilniejszych regionów z dziedziny inżynierii mechanicznej w Europie. Około 700 firm, z czego większość będących przedsiębiorstwami średniej wielkości generuje tu roczny obrót w wysokości około 20 miliardów euro i zapewnia zatrudnienie około 100 tys. osób. Ten region stanowi siedzibę dla wielu liderów rynku globalnego z poszczególnych segmentów inżynierii mechanicznej, jak również m.in. z sektora inżynierii elektrycznej.
Samo w sobie pokazuje to, dlaczego lokalizacja FMB – targów dostawców z dziedziny inżynierii mechanicznej – jest dobrym wyborem: koncentracja firm z zakresu inżynierii mechanicznej i ich dostawców tworzy dobrą podstawę do poszukiwania nowych partnerów biznesowych i przyciąga coraz większą liczbę gości, nie tylko z Niemiec.
Co więcej, region ten jest domem dla sieci technologicznej inteligentnych systemów technicznych "Intelligente Technische Systeme OstWestfalenLippe (w skrócie "it's OWL") od roku 2012. Sieć ta obejmuje 174 uniwersytety, instytuty badawcze i organizacje, które łączą siły w celu tworzenia innowacyjnych rozwiązań z dziedzin począwszy od mechatroniki po inteligentne systemy techniczne.
Instytucje te zainwestowały już 100 milionów euro (przy czym około 40 milionów euro z tej sumy zostało zasponsorowane przez Federal Ministry of Education and Research – BMBF), i utworzyły około 6 tys. nowych miejsc pracy.
Poszczególne projekty przekrojowe, takie jak samo-optymalizacja, sieci inteligentne i systemy interakcji człowiek-maszyna (HMI) są przypisane do wielu projektów transferowych, tak aby móc szybko wdrożyć wyniki prowadzonych badań do praktycznych zastosowań w przemyśle.
Leading-edge Cluster jest uznawany za największy projekt prowadzony w Niemczech w kontekście inicjatywy Industry 4.0. Sieć technologiczna it's OWL będzie reprezentowana na stoisku na targach FMB, gdzie zaprezentuje przykładowe projekty badawcze pokrywające szeroki przekrój technologii i obszarów zastosowań.
Duża liczba wystawców z regionu jest również zaangażowana w poszczególne projekty transferowe prowadzone przez it´s OWL. Pozwoliło im to już wcześniej na zdobycie doświadczenia w implementacji projektów Industry 4.0.
Dla odwiedzających targi FMB oznacza to możliwość uzyskania informacji z pierwszej ręki dotyczących technologii i metod wymaganych przy implementacji Industry 4.0 w codziennych operacjach z zakresu produkcji przemysłowej. Będą oni mieli możliwość wzięcia udziału w dyskusjach prowadzonych z kluczowymi graczami zaangażowanymi w projekty, zarówno z przedstawicielami kluczowych instytutów badawczych, na przykład z Bielefeld (robotyka), Paderborn (technologie IT) czy Lemgo (Model Factory Industry 4.0), jak również z inżynierami projektowymi z poszczególnych przedsiębiorstw. Ponadto ostatniego dnia targów odbędzie się program wykładów organizowanych z inicjatywy it's OWL, mogących dać uczestnikom pomysły odnośnie zastosowań praktycznych.
Charakter FMB jako targów "workshop-style" z ich krótkimi kanałami komunikacyjnymi i obszerną gamą serwisów z pewnością sprawi, że dyskusje dotyczące produkcji przemysłowej przyszłości będą bogate w treść, a odwiedzający znów wyjadą z nich z propozycjami i konkretnymi pomysłami na wdrożenia we własnych firmach.
Targi FMB 2015 po raz pierwszy będą prowadzone równolegle z nowymi targami poświęconymi tematyce przetwórstwa tworzyw sztucznych – FKT.
– Większość odwiedzających targi FMB to inżynierowie projektowi, inżynierowie działów zaopatrzenia i kadra zarządzająca z firm produkcyjnych średniej wielkości. Wiele z tych firm zaopatruje się w komponenty z tworzyw sztucznych lub wykonuje je we własnych zakładach form wtryskowych. Objęcie zasięgiem rynku obróbki tworzyw sztucznych oraz zaoferowanie odwiedzającym i wystawcom możliwości nawiązania nowych kontaktów biznesowych jest więc logiczną konsekwencją naszej działalności – mówi Christian Enßle, Show Manager targów FMB i FKT.
Jedenasta edycja targów FMB organizowanych dla dostawców z dziedziny inżynierii mechanicznej zapewni inżynierom z działów projektowych i zaopatrzenia z dziedziny mechaniki i inżynierii produkcji obszerny przegląd rynkowy komponentów, systemów i oferowanych usług.
Jednakże do tej pory zawsze był jeden wyjątek: podczas, gdy dziedzinę obróbki metali reprezentowali liczni specjaliści z zakresu m.in. odlewów żelaza i metali lekkich, produkcji narzędzi i form oraz produkcji obrabiarek do metali, liczba dostawców z dziedziny tworzyw sztucznych była stosunkowo niewielka.
Nadchodzące targi FMB mają przynieść zmianę w tym zakresie. Clarion Events Deutschland, firma z Bielefeld zajmująca się organizacją imprez targowych uruchamia w 2015 roku FKT – targi specjalistyczne z dziedziny inżynierii tworzyw sztucznych, prowadzone równolegle z targami inżynierii mechanicznej w centrum wystawienniczym.
FKT to targi skierowane dla inżynierów projektowych, inżynierów działów zaopatrzenia i decydentów z sektora obróbki tworzyw sztucznych. Region East Westphalia-Lippe stanowi ważne centrum tego przemysłu, obejmujące około 500 firm zatrudniających 17 tys. pracowników i generujących roczną sprzedaż przekraczającą 3 miliardy euro. Trzeba do tego dodać wiele zakładów produkcyjnych wykorzystujących ogromną liczbę elementów z tworzyw sztucznych do produkcji takich podzespołów, jak uchwyty, przełączniki, elementy sterowania, urządzenia AGD i podzespoły dla motoryzacji.
FKT – targi specjalistyczne dla sektora tworzyw sztucznych są sponsorowane przez sieć "Kunststoffe in OWL e.V." To stowarzyszenie branżowe wyraża dużą satysfakcję z możliwości reprezentowania przemysłu tworzyw sztucznych z regionu East Westphalia-Lippe (OWL) na własnej platformie targowej.
Stowarzyszenie "Kunststoffe in OWL e.V." będzie reprezentowane na targach na własnym stoisku. Co więcej, wiele firm zostało już zarejestrowanych do udziału w FKT z własnymi stoiskami. Spośród nich warto wymienić znanych producentów i partnerów systemowych, takich jak PSG, Carl Zeiss, Simcon, Coffee, Reboplastik, Heitec, Renishaw, Günther Heißkanaltechnik i HiTeCH.
Dodatkową synergię między targami FMB i FKT zapewnia ich tematyka. Niektóre z reprezentowanych na targach obszarów zainteresowań ze strony inżynierii mechanicznej, takich jak robotyka, kontrola jakości czy usługi zorientowane na produkcję (począwszy od projektu koncepcyjnego poprzez symulację i testowanie, a skończywszy na logistyce) są również istotne dla firm zaangażowanych w inżynierię tworzyw sztucznych, co podkreśla możliwość odniesienia obopólnych korzyści przez oba sektory.
Targi FMB i FKT 2015 odbędą się w dniach 4–6 listopada w Bad Salzuflen Exhibition Centre.
źródło: MEPAX
Komentarze
blog comments powered by Disqus