I Forum „Magazyn Przyszłości”
15 października w Centrum Techniki Magazynowej PROMAG SA w Poznaniu odbyło się I Forum dotyczące nowoczesnych rozwiązań wewnątrz magazynowych. Wydarzenie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem, co potwierdza liczba ponad 110 przybyłych gości.
Forum „Magazyn Przyszłości” można było podzielić na dwie części – teoretyczną, gdzie zaproszeni goście wygłaszali prelekcje na temat najnowszych trendów z branży intralogistycznej oraz pokazową, na której organizator eventu wraz z partnerami zaprezentował działającą linię do paletyzacji i magazynowania.
Wśród prelegentów znaleźli się przedstawiciele wyższych uczelni, szkół technicznych, a także partnerzy biznesowi organizatora, firmy PROMAG, wśród których znajduje się COMAU Poland. Przed rozpoczęciem prelekcji przed gośćmi wystąpił Tobias Daniel – szef Robotyki na Europę i Ameryki, który w kilku zdaniach opowiedział o „Nowej Erze” w COMAU Robotics, kierunku zmian i wizji na przyszłość.
Prelegenci włoskiego producenta robotów przemysłowych skupili się na części swojej oferty przeznaczonej do pakowania i paletyzacji, ściśle z tematem konferencji, a także pokazali kilka ciekawych przykładów, działających stacji do aplikacji wspierających intralogistykę magazynową. Część konferencyjna przebiegła w bardzo miłej atmosferze, pojawiło się sporo pytań, co obrazuje zaangażowanie gości w część teoretyczną.
W trakcie przerw do dyspozycji gości oddano wiele ciekawych atrakcji. Na obiekcie, oprócz wolnostojących produktów z oferty firmy PROMAG, znajdowało się również kilka tabletów o przekątnej co najmniej 40 cali, na których można było zapoznać się zarówno z rozwiązaniami dla nowoczesnych magazynów, jak i sprawdzić swoją wiedzę z zakresu logistyki magazynowej, czy po prostu zagrać w prostą grę w puzzle. Ponadto można było zmierzyć się w grze na refleks z robotem COMAU.
Po przerwie lunchowej przyszedł czas na pokaz zautomatyzowanej linii transportu magazynowego. Prezes firmy PROMAG SA Lesław Łuczak oficjalnie zainicjował pokaz poprzez wciśnięcie przycisku rozpoczynającego pracę linii.
W pierwszej kolejności dostarczone przez pracownika palety z pudłami zostały zdepaletyzowane przez robota NJ40, podwieszonego na konstrukcji stalowej, wyposażonego w system wizyjny firmy OMRON, który wspierał robota w rozpoznawaniu znaków na pudełkach, dzięki którym robot „wiedział”, na który przenośnik odłożyć dany towar.
Następnie na przenośnikach rolkowych ładunki były dostarczane do robota PAL180, który zgodnie z wybranym programem paletyzował ładunki w określony sposób. Po paletyzacji następowała kolej na działanie stołu obrotowego wokół owijarki ze stałym ramieniem, a następnie po przenośnikach, dźwigni i windzie paleta przemieszczała się wzdłuż linii aż do miejsca, w którym musiała czekać na układnicę.
Po pojawieniu się palety we właściwym miejscu czujniki zgłaszały układnicy, że ładunek jest gotowy do zmagazynowania na piętrowych regałach. W czasie gdy spaletyzowane oraz zabezpieczone ładunki podążały w kierunku układnicy, sama układnica w zależności od zawartości palet na regałach, porządkowała magazyn w sposób jaki wybrał pracownik w programie.
Wydarzenie z pewnością należy uznać za udane, świadczy o tym wspomniana już aktywność gości w części teoretycznej, jak i długi czas, jaki pozostali przy linii, aby szczegółowo zapoznać się z zachodzącymi procesami.
Zarówno roboty dostarczone przez firmę COMAU, jak i pozostałe urządzenia wzbudzały wielkie zainteresowanie, co skutkowało rozmowami z przedstawicielami oraz dużą liczbą wymienionych kontaktów biznesowych, które dobrze rokują na przyszłość.
źródło: COMAU
Komentarze
blog comments powered by Disqus