Inauguracja działalności PIAP Space
Materiał prasowy (Łukasiewicz – PIAP) drukuj
W dniu 20 marca 2018 r., podczas XXIV Międzynarodowych Targów Automatyki i Pomiarów Automaticon odbyła się inauguracja działalności operacyjnej spółki PIAP Space. Została ona powołana z myślą o działaniu w dynamicznie rozwijającej się branży kosmicznej w Polsce. Specjalizuje się w dwóch obszarach – robotyce oraz MGSE. Spółka należy do wiodącego europejskiego producenta robotów mobilnych Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP.
Założenie PIAP Space to kolejny krok w rozwoju krajowego sektora kosmicznego. Instytut PIAP jest wiodącym dostawcą robotów mobilnych dla celów bezpieczeństwa i obronności oraz wykonawcą zautomatyzowanych i zrobotyzowanych instalacji przemysłowych w Polsce. PIAP prowadzi sprzedaż zagraniczną na ponad dwadzieścia rynków na czterech kontynentach. Decyzja o utworzeniu spółki dedykowanej sektorowi kosmicznemu związana jest z przystąpieniem Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA oraz zainteresowaniem rynkowym ofertą PIAP w zakresie robotyki dla sektora kosmicznego.
PIAP Space została formalnie utworzona w lutym 2017 r. i w ciągu pierwszego roku działalności zdobyła zamówienia o wartości kilku milionów złotych. Spółka realizuje obecnie zlecenia zarówno w obszarze robotyki jak i sprzętu mechanicznego naziemnego wsparcia lotniczego MGSE (Mechanical Ground Support Equipment), polegające m.in. na opracowaniu zawansowanej wersji chwytaka do deorbitacji i serwisowania satelitów, czy zaprojektowaniu i wytworzeniu MGSE dla satelity Biomass.
– Utworzenie spółki zostało dobrze przyjęte przez naszych zagranicznych partnerów – pozwoli się skoncentrować na dostarczeniu wysokiej wartości dodanej dla klientów z Thales Alenia Space, Airbusa i OHB. W 2018 r. przechodzimy do pełnoskalowej działalności operacyjnej, rok 2017 minął nam na sprawach organizacyjnych, typowych dla każdej nowo zakładanej spółki – tłumaczy Mateusz Wolski, prezes zarządu spółki.
PIAP Space ma aktywnie uczestniczyć w transferze technologii opracowanych w krajowych ośrodkach naukowych do przemysłu. Spółka aktywnie szuka rozwiązań polskich naukowców, które mogą zostać wykorzystane do opracowania nowych produktów na rynek inżynierii kosmicznej. Ze względu na przyjęty model biznesowy – integratora podsystemów – równie ważna jest współpraca z siecią poddostawców i podwykonawców, której zlecane są wybrane prace na poziomie dostarczenia komponentów i opracowania części.
– Postawiliśmy spółce ambitne cele. W ciągu kilku lat ma rozpocząć sprzedaż na rynkach komercyjnych poza ESA oraz Krajowym Programem Kosmicznym. Środki publiczne są dla nas tylko narzędziem, a nie celem samym w sobie. Chcemy powtórzyć sukces PIAP z obszaru robotyki mobilnej, gdzie inwestycje publiczne pozwoliły na rozwój produktów eksportowych – wyjaśnia profesor Piotr Szynkarczyk, Dyrektor Instytutu PIAP.
źródło: PIAP
Komentarze
blog comments powered by Disqus