Jubileuszowa Konferencja Automatyków
Katarzyna Jakubek (AutomatykaOnline.pl) drukuj
Po raz XX w Rytrze, w dniach 16-18 maja spotkało się szerokie grono automatyków. Hasłem przewodnim jubileuszowej edycji była „Automatyka w zarządzaniu energią i środowiskiem”. Tradycyjnie patronat merytoryczny nad wydarzeniem objął prof. dr hab. inż. Ryszard Tadeusiewicz. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie został patronem honorowym tegorocznego wydarzenia.
Organizowana przez firmę SKAMER Konferencja Automatyków od 20 lat zrzesza przedstawicieli biur projektowych, zakładów produkcyjnych oraz kadrę naukowo-badawczą. Niezmiennie od lat celami spotkania jest przede wszystkim przedstawienie najnowszych trendów w systemach pomiarów i automatyki, ze szczególnym uwzględnieniem efektywności energetycznej i ochrony środowiska, prezentacja nowości produktowych w automatyce przemysłowej oraz wzajemne poznanie i integracja środowiska automatyków.
20 lat historii automatyki
Idea zorganizowania pierwszej konferencji narodziła się z inicjatywy Wiceprezesa firmy Skamer Andrzeja Turaka oraz prof. dr hab. inż. Ryszarda Tadeusiewicza, którzy postanowili połączyć dwa niezależnie funkcjonujące światy - producentów rozwiązań oraz kadrę naukową.
Pierwsza Konferencja Automatyków została zorganizowana w dniach 20-21 maja 1997 roku. Współorganizatorami spotkania były firmy: KFAPWSK, LUMEL, MERA-PNEFAL, POLNA, CPP Prema oraz ZDANiA AGH. A patronem merytorycznym była Akademia Górniczo-Hutnicza.
W pierwszym spotkaniu uczestniczyło 84 Przedstawicieli przemysłu i 34 Przedstawicieli organizatorów – łącznie 118 osób.
W kolejnych latach do organizatorów dołączały kolejne polskie firmy m.in: KFM, PIAP czy Technokabel. W 2001 roku po raz pierwszy do grona partnerów konferencji dołączyły zachodnie firmy: ABB, Siemens, Nivelco, Samson oraz K.T.C. W następnych latach dołączyły firmy Danfoss, Jumo, Limatherm Sensors, Yokogawa, Turck, Emerson, Wika czy Pepperl+Fuchs.
Łącznie we wszystkich konferencjach współorganizatorami było 41 firm. A do grona partnerów merytorycznych zaczęli dołączać profesorowie: Jan Maciej Kościelny, Leszek Trybus, Tadeusz Skubis oraz Ireneusz Soliński. A co z uczestnikami? W ciągu 19 lat wzięło udział 2 781 przedstawicieli z 512 firm i instytucji.
W poniedziałek 16 maja, w godzinach popołudniowych przygotowano stoiska firmowe, umieszczono elementy reklamowe oraz odbyły się warsztaty tematyczne na których omówiono wiodącą tematykę tegorocznej Konferencji zawartą w haśle: „Automatyka w zarządzaniu energią i środowiskiem”:
- Krajowy plan działań dotyczący efektywności energetycznej,
- Systemy automatyki w gospodarce wodnej,
- Automatyka i pomiary w zarządzaniu środowiskiem.
Ministerstwo Energii deklaruje, że nowa ustawa o efektywności energetycznej zapewni pełne wdrożenie dyrektywy unijnej, która zobowiązuje państwa członkowskie UE do osiągnięcia określonego poziomu oszczędności energii w terminie do końca 2020 r. Zastąpi ona dotychczasowe regulacje prawne w zakresie efektywności energetycznej obowiązujące w Polsce od 2011 roku. Wdrożenie rozwiązań zaproponowanych w ustawie zwiększy efektywność energetyczną polskiej gospodarki, jej konkurencyjność i stan środowiska naturalnego. Proponowane regulacje przyczynią się także do oszczędnego i efektywnego korzystania z energii oraz wpłyną na wzrost liczby inwestycji energooszczędnych. Zgodnie z ustawą minister energii będzie opracowywał co 3 lata Krajowy plan działań dotyczący efektywności energetycznej. Krajowy plan działań dotyczący efektywności energetycznej minister energii musi przekazać Komisji Europejskiej.
Istotnym zagadnieniem poruszanym podczas warsztatów były pomiary i automatyka w zarządzaniu środowiskiem. Zarządzanie środowiskiem oznacza zarządzanie użytkowaniem, ochroną i kształtowaniem środowiska – w sposób bezpośredni i pośredni, na „końcu rury”, w procesach produkcyjnych oraz w czasie pozaprodukcyjnej aktywności społeczeństwa i pojedynczych osób. Zarządzanie środowiskiem zintegrowane z ogólnym systemem zarządzania np. w przedsiębiorstwie lub gminie, nazywa się zarządzaniem środowiskowym lub proekologicznym. System zarządzania środowiskiem zalicza się do grupy systemów informacyjnych. Oznacza to, że jego funkcjonowanie w głównej mierze zależy od przepływu informacji. O efektywności i skuteczności informacji decydują: źródło informacji oraz jej jakość i użyteczność. Podstawowym narzędziem zarządzania środowiskiem jest system informacji ekologicznej dla którego specyficznym źródłem informacji, a zarazem uzupełniającym ogólny system informacji w Państwie są:
- Monitoring środowiska,
- Sprawozdawczość statystyczna,
- Informacja urzędowa, oraz
- Wyniki badań naukowych.
Rozpoczęcie konferencji
Jubileuszowe spotkanie na głównej sali konferencyjnej rozpoczął Andrzej Turak, Wiceprezes Zarządu firmy SKAMER-ACM. Po przywitaniu wszystkich uczestników i omówieniu programu, biorąc pod uwagę, że spotkanie odbywa się już po raz dwudziesty przyszedł czas na wspomnienia. Andrzej Turak przypomniał historię Konferencji, a swoją prezentację uzupełnił zdjęciami i ciekawymi statystykami.
Tradycyjnie, choć nowocześnie rozpoczął się blok naukowy konferencji. Tradycyjnie - ponieważ wykład rozpoczynający poprowadził prof. dr hab. inż. Ryszard Tadeusiewicz, nowocześnie - ponieważ profesor nie mógł uczestniczyć w spotkaniu, w związku z obowiązkami na Uczelni, ale przygotowane zostało specjalne nagranie z wystąpieniem. Tytułem tegorocznej prezentacji była „Automatyka dla seniora – czyli nowe wyzwania dla techniki wynikające z nowej sytuacji demograficznej”.
Sukcesy medycyny powodują, że coraz większa część populacji osiąga wiek seniora. W 2035 roku średnia długość życia kobiet będzie wynosiła 83 lata, a mężczyzn 78 lat. Niestety w nieunikniony sposób podeszłemu wiekowi towarzyszy niepełnosprawność. Zmieniają się niekorzystnie proporcje różnych grup wiekowych, nakładają się jeszcze uwarunkowania obyczajowe i musimy szukać pomocy w automatyce i robotyce. Robot może obsłużyć człowieka w wysokim stopniu niepełnosprawności i może też służyć do tego aby osoba starsza nie odczuwała negatywnie samotności. Nie ulega wątpliwości, że żaden robot nie zastąpi bliskiej osoby, ale niewątpliwie dzięki komputerom i dostępowi do internetu można mieć ułatwiony kontakt ze światem. Pojawia się możliwość rozwoju głosowego sterowania w systemach automatyki i systemów wykorzystujących elektryczne sygnały mózgu (EEG).
Kolejny wykład już osobiście wygłosił Józef Kała, Zastępca Prezesa Zarządu WFOŚiGW w Krakowie. Tematem wystąpienia było „Dofinansowanie zadań związanych z zarządzaniem energią i środowiskiem ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie w 2016 roku”.
Rodzaje finansowanych działań związanych z efektywnością energetyczną to:
- instalacja kolektorów słonecznych i paneli fotowoltaicznych (min. moc 10 kW)
- instalacja pomp ciepła (min. moc 40 kW)
- instalacja kotłów na biomasę (min. moc 40 kW)
- modernizacja kotłowni, wymiana kotłów gazowych na gazowe (min moc. 40 kW)
- termomodernizacja budynków (min. powierzchnia docieplana – 600 m2)
- wymiana punktów świetlnych z systemem sterowania i oszczędnością energii
- modernizacja sieci ciepłowniczych
W czasie prelekcji zostały również omówione instrumenty finansowe: pożyczki i dotacje
O dotację ze środków Funduszu na związane z efektywnością energetyczną mogą ubiegać się:
- Jednostki samorządu terytorialnego na zadania realizowane w budynkach oświatowych, domach pomocy społecznej, strażnicach OSP, obiektach sportowych i budynkach administracyjnych – dotacja do 40% KK
- Szpitale oraz podmioty lecznicze, których założycielem lub większościowym udziałowcem jest jednostka samorządu terytorialnego – dotacja do 40 KK
- Hospicja - dotacja do 80 % KK
- Kościelne osoby prawne na cele niekomercyjne w obiektach sakralnych lub w obiektach związanych z działalnością charytatywną – dotacja do 40 % KK
- Stowarzyszenia sportowe, kluby sportowe i sportowe spółki akcyjne – dotacja do 40% KK
- Parki Narodowe – dotacja do 40% KK
- Instytuty badawcze, uczelnie publiczne, instytucje kultury (państwowe i samorządowe) – dotacja do 40% KK
Kolejna część pierwszego dnia spotkania należała do firm organizujących konferencję: ABB, BECKHOFF Automation, DANFOSS Poland, EMERSON PROCESS MANAGEMENT, JUMO, LIMATHERM SENSOR, POLNA, TECHNOKABEL, TURCK, WEIDMULLER, WIKA Polska oraz firmy SKAMER-ACM. Każda z firm miała do dyspozycji 12 minut na prezentację swoich rozwiązań.
Jako pierwszy swoją prezentację przedstawił Krzysztof Pulut. W swoim wystąpieniu przybliżył ofertę firmy BECKHOFF Automation, w szczególności skupiając się na rozwiązaniach z zakresu „Industry 4.0”. Firma BECKHOFF Automation po raz pierwszy uczestniczyła w Konferencji Automatyków.
Prezes firmy SKAMER-ACM, Zygmunt Jarosz w ramach swojego bloku czasowego zaprezentował specjalnie przygotowany 10 minutowy film, który w czytelny sposób przedstawiał ofertę firmy.
Wika Polska w tym roku świętuje jubileusz 100 lecia, Tatiana Perczak-Szanowska, dyrektor ds. Marketingu i Sprzedaży swoją prezentację opartą na filmie w całości poświęciła historii firmy.
Marian Germata, Prezes Technokabel przedstawił ogólną ofertę swojej firmy oraz zaprezentował film przedstawiający rozbudowę fabryki.
Dyrektor Marek Szwonek w związku z jubileuszem 25 lat Danfoss w Polsce, przedstawił historię firmy, a następnie omówił oferowane produkty.
Bezpieczeństwo procesu, było tematem przewodnim prezentacji Andrzej Szafarz, kierownika regionu w firmie Emerson. Bazując na rozwiązaniach firmy przedstawił wielowymiarowy aspekt bezpieczeństwa procesów, który dotyczy zarówno bezpieczeństwa ludzi jak i środowiska.
Dyrektor Stanisław Golonka z firmy Limatherm Sensor opowiedział o wieloletniej współpracy z Akademią Techniczno-Humanistyczną w Bielsku Białej, która owocuje autorskimi rozwiązaniami i patentami.
Firma Turck jako kolejna świętuje jubileusz 15-lecia działalności w Polsce. Piotr Glinka, prezes firmy, nawiązał do historii firmy, zwracając uwagę na bardzo dynamiczny rozwój na świecie.
Prezes Janusz Petrykowski pokazał potencjał firmy ABB jako globalnego lidera zarówno w energetyce jak i automatyce. Swoją prezentację uzupełnił filmem „ABB 125 lat na świecie”
Najnowsze rozwiązania produktowe w swojej prezentacji przedstawił również Dyrektor firmy JUMO - Dawid Goiński.
Dariusz Fil, Dyrektor Zakładów Automatyki „POLNA” zaprezentował również ofertę firmy. POLNA otrzymała również w ostatnim czasie nagrodę DIAMENT FORBES.
Witold Bereszczyński Dyrektor Zarządzający Weidmüler zaprezentował firmę jako partnera w dziedzinie połączeń przemysłowych. Weidmüller to rodzinna firma działająca już od ponad 160 lat. W tym roku w Polsce również obchodzi jubileusz 25 lecia.
Prezentacje firm partnerskich w zwartej formule przedstawiały nowości produktowe ze specjalnym skupieniem na tematyce Industry 4.0 oraz ochronie środowiska i efektywności energetycznej.
Po dwóch blokach prezentacji uczestnicy mieli czas na zapoznanie się dokładniej z ofertą firm na stoiskach firm i na rozmowach z przedstawicielami handlowymi.
Ścieżki tematyczne
Ostatni dzień konferencji został podzielony na dwie równoległe ścieżki tematyczne, w których swoje techniczne prezentacje prowadzili organizatorzy oraz kadra naukowa.
W trakcie pierwszej ścieżki tematycznej odbyły się następujące wykłady:
- „Industry 4.0 – „przemysł przyszłości” w powiązaniu z predykcyjnym utrzymaniem ruchu i planowaniem produkcji” – firma BECKHOFF
- „Pomiary, automatyka i monitoring w zarządzaniu środowiskiem. Przykłady przyrodnicze i nieprzemysłowe” - Dr inż. Wacław Mukawa
- „Zakłady Automatyki „POLNA” S.A. – nowe inwestycje, nowa jakość” – firma POLNA
- „Moduł IMX12-CCM – efektywne monitorowanie warunków klimatycznych w szafach obiektowych ; Bezprzewodowy czujnik wibracji do monitorowania stanu maszyn i urządzeń” – firma TURCK
- „System racjonalnego zarządzania energią i środowiskiem. Magazyn energii wiatru” - Prof. dr hab. inż. Ireneusz Soliński
- „Nowoczesne kable i przewody Technokabla stosowane w systemach zarządzania energią i środowiskiem” - firma TECHNOKABEL
- „Nowości w ofercie przemienników częstotliwości produkcji ABB” - firma ABB
- „Dokładny pomiar temperatury - dobre zarządzanie energią” – firma LIMATHERM Sensor
W trakcie drugiej ścieżki tematycznej odbyły się następujące wykłady:
- „Switche PoE i złącza PRV zastosowane w instytucie DESY” - firma WEIDMÜLLER
- „Rozwiązania napędowe marki VACON®; Komponenty Automatyki Przemysłowej Danfoss” – firma DANFOSS
- „Optymalizacja kosztów produkcyjnych przy zastosowaniu sterowników tyrystorowych mocy serii JUMO TYA 200” – firma JUMO
- „Programy sterowania w graficznych językach LD i FBD środowiska CPDev” - Prof. dr hab. inż. Leszek Trybus
- „Rozumiemy aplikacje, znamy potrzeby, dajemy rozwiązania – pomiar poziomu w przemyśle energetycznym na przykładzie oferty firmy WIKA” – firma WIKA
- „Zagrożenie atakami na przemysłowe systemy sterowania i sposoby redukcji ryzyka” - Prof. dr hab. inż. Jan Maciej Kościelny
- „Nowoczesna diagnostyka zaworów jako klucz do podniesienia efektywności” - firma EMERSON
- „Współczesne praktyczne podejście do szacowania niepewności wyniku pomiaru”- Prof. dr hab. inż. Tadeusz Skubis
- „SKAMER-ACM gotowy na „PRZEMYSŁ 4.0”” – firma SKAMER-ACM
Dodatkowo na głównej sali konferencyjnej zostały zorganizowane targi branżowe. Odwiedzający stoiska mieli okazje porozmawiać z przedstawicielami firm organizatorów, oraz pobrać materiały katalogowe.
W tegorocznej jubileuszowej Konferencji Automatyków wzięło udział 270 przedstawicieli świata nauki oraz biznesu. Firmie Skamer życzymy serdecznie kolejnych sukcesów i jubileuszów. Następne spotkanie tradycyjnie odbędzie się w maju 2017 roku w Rytrze.
źródło: AutomatykaOnline.pl
Komentarze
blog comments powered by Disqus