Niezawodne połączenia dzięki rozwiązaniom od Bosch Rexroth
Materiał prasowy (Bosch Rexroth Sp. z o.o. ) drukuj
Wysoki poziom jakości, efektywności i bezpieczeństwa to warunki konieczne przy produkcji bardzo lekkich nadwozi samochodowych. Do ich produkcji w zakładzie Audi wykorzystywane są kontrolery zgrzewania Rexroth PS6000, zapewniające wyższą niezawodność procesu zgrzewania, oraz system wkrętarkowy Rexroth Tightening System 350, który zapewnia pełną automatyzację procesu montażu.
Wydział spawalni N60 w zakładach Audi AG w Ingolstadt jest jednym z najnowocześniejszych i najbardziej efektywnych obiektów tego typu na świecie — uważa Hubert Hartmann, szef wydziału spawalni A3 w Ingolstadt. 850 robotów przemysłowych zapewnia produkcję A3 każdego dnia.
Nie ulega wątpliwości, że nowa hala produkcyjna N60, którą Audi uruchomiło w 2012 r., jest szczytowym osiągnięciem nowoczesnej technologii oraz obiektem niemającym sobie równych w dziedzinie najnowocześniejszego budownictwa przemysłowego. Hala ma powierzchnię ok. 60 tys. m2, a łączna długość jej linii montażowych wynosi cztery kilometry. Produkcja odbywa się na dwóch poziomach, a wszystkie linie produkcyjne są obsługiwane przez przenośniki i podwieszone systemy dostarczania części. Wysoki poziom technologiczny jest zapewniony przez system sterowania produkcją Audi APS, który dzięki perfekcyjnemu sterowaniu cyklem i przepływem cechuje się jednymi z najlepszych wskaźników elastyczności i sprawności wśród tego typu systemów w branży motoryzacyjnej.
Lorenz Mittel, który jest odpowiedzialny za kwestie technologiczne w zakładzie produkcji nadwozi A3 w Ingolstadt, z dumą mówi o krótkim cyklu i dużej mocy produkcyjnej. – Produkcję seryjną rozpoczęliśmy mniej więcej dwa i pół roku temu. W ciągu zaledwie kilku tygodni zwiększyliśmy moc produkcyjną z początkowych 400 szt. do 850 szt. pojazdów dziennie, a obecnie pracujemy codziennie na trzy zmiany, produkując miks różnych modeli Audi A3 zgodnie z zapotrzebowaniem klientów.
Duża sprawność przy wysokim stopniu automatyzacji produkcji
Dzięki wyjątkowemu wzornictwu i innowacyjnym rozwiązaniom funkcjonalnym, A3 jest uznawany za samochód wyższej klasy w kategorii kompakt. Jego sukces w znacznej mierze jest zasługą procesu produkcji, który jest w wysokim stopniu zautomatyzowany. Wydział spawalni jest podzielony na 130 jednostek i zatrudnia ok. 800 pracowników. Jest wyposażony w 850 robotów przemysłowych, w tym 429 robotów do zgrzewania, 335 robotów do przemieszczania i 86 robotów do klejenia. Wiele robotów łączonych jest w grupy, które zgrzewają poszczególne części podzespołu, np. wnęki na koło w nadwoziu.
Przy produkcji nadwozi, Audi polega w pełni na rozwiązaniach firmy Bosch Rexroth w dziedzinie połączeń śrubowych i zgrzewanych. – Przy planowaniu hali zawsze staramy się zastosować najnowsze zdobycze technologiczne. Jednak rozwiązanie o tak wysokim stopniu automatyzacji oprócz zaawansowania technologicznego musi także cechować się łatwością zarządzania. Dlatego wybieramy sprawdzone systemy zapewniające zaawansowaną technologię oraz wysoki poziom jakości i dostępności. Firma Bosch Rexroth to rzetelny partner, który może dostarczyć różne technologie łączenia z jednego źródła. Mówiąc bardziej konkretnie, oznacza to na przykład, że możliwe jest skrócenie cyklu produkcji dzięki automatycznej wymianie wkrętarek na robotach czy też dzięki w pełni automatycznemu i niezawodnemu procesowi zgrzewania punktowego, spełniającemu wysokie standardy jakości Audi – wyjaśnia Lorenz Mittel.
Kontrolery zapewniające jakość 4500 zgrzein punktowych
Precyzja, czas, sprawność i niezawodność to najważniejsze czynniki, które umożliwiają produkcję 850 nadwozi samochodowych dziennie. W zależności od modelu, A3 zawiera ok. 4500 zgrzein punktowych łączących blachy w różny sposób. – Rexroth PS6000 to sprawdzony system zgrzewania średniej częstotliwości, wykorzystujący 510 kleszczy zgrzewających. System spełnia nasze wysokie standardy niezawodności i jakości zgrzewania, a przy tym pozwala na ograniczenie kosztów. Ważnymi funkcjami zapewnienia jakości, które oferuje system PS6000 są: adaptacyjny regulator napięcia i prądu zgrzewania oraz zintegrowany system monitorowania procesu – wyjaśnia Lorenz Mittel.
– Mogliśmy zmniejszyć liczbę cykli próbnych – podkreśla Mittel, potwierdzając zalety systemu w codziennej eksploatacji. – Powtarzalność procesu zgrzewania jest znakomita, wyeliminowane zostały potencjalne zakłócenia, a zgrzeiny punktowe są wysokiej jakości. Tak więc mamy system produkcyjny, który umożliwił podniesienie jakości i obniżenie kosztów operacyjnych, a przy tym jest bardzo elastyczny, co jest niezbędne gdy musimy w pewny sposób zgrzewać różne rodzaje materiałów.
źródło: Bosch Rexroth
Komentarze
blog comments powered by Disqus