Polska edycja konkursu manus rozstrzygnięta!
Nowa generacja systemu magazynowego Autostore, ciche w użytkowaniu kładki dla pieszych w Norwegii spółki Saferoad Pomerania oraz manipulator do wyjmowania, przenoszenia i odkładania gorących form aluminiowych opracowany przez firmę INFORM – to laureaci dziewiątej polskiej edycji konkursu manus, w którym co dwa lata igus – lider technologii trybopolimerowych nagradza najciekawsze przemysłowe rozwiązania wykorzystujące polimerowe łożyska ślizgowe.
Innowacyjność, techniczna i ekonomiczna efektywność oraz kreatywność – to główne kryteria wyłaniania laureatów konkursu manus, w którym wziąć udział mogą wynalazcy i twórcy rozwiązań przemysłowych z całego świata. Celem jest podkreślenie technicznej przewagi komponentów z tworzywa sztucznego.
Laureatami polskiej edycji manus 2019, do której zgłoszone zostały aż sto dwie aplikacje, są trzy innowacyjne firmy z różnych branż.
Złoty manus 2019 (nagroda w wysokości 2000 zł) powędrował do Koszalina, do firmy Autostore (dawniej Jakob Hatteland Computer Sp. z o.o.), która jest częścią szwedzkiej międzynarodowej grupy EQT. Firma jest twórcą i producentem systemu magazynowego AutoStoreTM, który najefektywniej na świecie wykorzystuje dostępną przestrzeń i jest używany w ponad 20 krajach całego świata. Nowa seria produktów „Black Line”, której twórcy wykorzystali szereg technologii, w tym dużą liczbę komponentów firmy igus, poprawia wydajność systemu o 100 procent w stosunku do jego poprzedniej generacji.
Srebrny manus 2019 (nagroda w wysokości 1500 zł) przyznany został działającej w Szczecinie firmie Saferoad Pomerania, specjalizującej się w produkcji konstrukcji stalowych wykorzystywanych m.in. w rozwiązaniach drogowych, mostowych i kolejowych. Szczecińska spółka zastosowała kompozytowe łożyska iglidur TX1, aby rozwiązać problem hałasów podczas użytkowania kładek dla pieszych, budowanych w Norwegii.
Brązowy manus 2019 otrzymała spółka INFORM, w tym nagroda w wysokości 1000 zł z Dębówki pod Lublinem, która wykorzystała komponenty igus w konstrukcji manipulatora ROER M5-01 przeznaczonego do wyjmowania, przenoszenia i odkładania gorących form aluminiowych. Użyte elementy igus zapewniają przechylenie i pochylenie chwytaka, aby móc dokładnie uchwycić formę i zapewnia jego obrót. Przed wprowadzeniem tego innowacyjnego rozwiązania pracownik musiał ręcznie wyjmować formy za pomocą grubych rękawic, aby nie poparzyć dłoni. Praca była bardzo uciążliwa ponieważ forma, którą musiał wyjmować z prasy waży do 20 kg.
W tym roku jury konkursowe przyznało też dwa wyróżnienia, dla firm: Axis, specjalizującej się w produkcji zlewozmywaków z konglomeratu kwarcowego (ok. 150 tys. zlewów rocznie) oraz chorzowskiej GEMO Silesia specjalizującej się w obszarze badań i rozwoju produktów, procesów i maszyn. Obie firmy otrzymają nagrodę w wysokości 500 zł.
– Bardzo nas cieszy rosnące zainteresowanie firm nagrodami Manus. W tym roku wybór był jeszcze trudniejszy, gdyż frekwencja była dwukrotnie wyższa od tej w poprzedniej edycji, a poziom projektów naprawdę wysoki – mówi Radomir Ochocki, dyrektor zarządzający igus Polska.
Słowo „manus” (z łac. ‘dłoń’), symbolizuje dążenie do odkrywania nowych technologii. W świecie igus symbol ten od lat odzwierciedla efektywne i innowacyjne aplikacje z użyciem polimerowych łożysk ślizgowych.
źródło: igus
Komentarze
blog comments powered by Disqus