Polska krajem partnerskim światowych targów przemysłowych
Jolanta Górska-Szkaradek (AutomatykaOnline.pl) drukuj
Międzynarodowe Targi Innowacyjnych Technologii Przemysłowych Hannover Messe w Niemczech to najważniejsze na świecie targi przemysłowe. W 2017 r. krajem partnerskim Hannover Messe będzie Polska. Oficjalną umowę w tej sprawie podpisali 11 października 2016 r. w Warszawie polski wiceminister rozwoju Paweł Chorąży i Marc Siemering, wiceprezes Hannover Messe.
W Ambasadzie Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie 11 października 2016 r. odbyła się konferencja prasowa pod hasłem „Polska krajem partnerskim Hannover Messe 2017”. Wzięli w niej udział Rolf Nikel – Ambasador Republiki Federalnej Niemiec w Polsce, Paweł Chorąży – wiceminister rozwoju, Marc Siemering – wiceprezes Hannover Messe oraz zespół z Przedstawicielstwa Deutsche Mess AG w Polsce – Targi Hanowerskie s.c.
Przemysł i produkcja na miarę XXI w.
Najbliższa edycja Międzynarodowych Targów Innowacyjnych Technologii Przemysłowych Hannover Messe odbędzie się w dniach 24–28 kwietnia 2017 r. w Hanowerze. Hasło przyszłorocznej imprezy to „Integrated Industry – Creating Value” (Przemysł Zintegrowany – Tworzenie Wartości). Wiodące tematy to cyfryzacja produkcji (Przemysł 4.0) i systemy energetyczne, a zwiedzający imprezę zobaczą wiele nowości, począwszy od innowacyjnych robotów przemysłowych, przez programy sterujące procesami produkcyjnymi, po technologie jutra w dziedzinie wytwarzania i dystrybuowania energii.
Jak powiedział Marc Siemering, dominującym trendem produkcji XXI w. jest przemysł zintegrowany, a producenci, którzy nie zdecydują się na cyfryzację celem zwiększenia wydajności, elastyczności oraz produkcyjności będą zmuszeni walczyć o zachowanie swoich pozycji konkurencyjnych na rynku.
Impreza w 2017 r. skupi w jednym miejscu siedem wiodących targów branżowych: Industrial Automation, MDA–Motion, Drive&Automation, Digital Factory, Energy, ComVac, Industrial Supply oraz Research&Technology. Targi stwarzają wyjątkową okazję do porównania wizji Przemysłu 4.0 w skali globalnej. Organizator imprezy, Deutsche Messe AG oczekuje, że do Hanoweru przyjedzie 6500 wystawców z 70 krajów i ponad 200 000 odwiedzających. Targi hanowerskie przyciągają zarówno menedżerów z małych i średnich firm, jak i dyrektorów generalnych i prezesów światowych potęg. Jedna trzecia odwiedzających pawilony targowe to goście z zagranicy.
Polska na arenie międzynarodowej
Polska od wielu lat odnotowuje stabilny wzrost ekonomiczny. W Unii Europejskiej jesteśmy szóstą pod względem wielkości gospodarką, a w 2015 r. znaleźliśmy się w pierwszej piątce najszybciej rozwijających się obszarów gospodarczych Unii Europejskiej. – Relacje gospodarcze Polski i Niemiec
są bardzo ścisłe i korzystne dla obu stron. Dla Polski Niemcy są największym partnerem handlowym w skali globalnej. Dla Niemiec Polska jest największym partnerem handlowym w Europie Środkowej i Wschodniej – powiedział Rolf Nikel.
Polska zajmuje siódme miejsce wśród najważniejszych partnerów handlowych Niemiec, za takimi krajami, jak USA, Francja, Holandia, Chiny, Wielka Brytania i Włochy. Według danych GUS nasz eksport do Niemiec wzrósł w 2015 r. o 11,5%, a jego wartość wyniosła 203,5 mld zł.
Kraj partnerski Hannover Messe 2017
Koncepcja przyznawania statusu kraju partnerskiego targów hanowerskich powstała 11 lat temu. Proces wyboru partnera targowego trwa dwa lata. O wyborze decyduje Rada Wystawców, w skład której wchodzą eksperci przemysłowi. W kwietniu bieżącego roku, podczas Hannover Messe 2016, podpisano memorandum „Polska krajem partnerskim Hannover Messe 2017”. W 2015 r. rola kraju partnerskiego przypadła Indiom, w tym roku – Stanom Zjednoczonym, a więc znajdujemy się w doborowym gronie.
Przyznanie Polsce statusu partnera targów Hannover Messe 2017 daje nam szansę szerokiej promocji osiągnięć naszego przemysłu, jak i pozyskania nowych kontaktów. Jako kraj partnerski w 2017 r. Polska będzie najbardziej widocznym uczestnikiem targów – będziemy m.in. współautorami ceremonii otwarcia oraz zyskamy prestiżowy pawilon narodowy.
Reindustrializacja i innowacje to kluczowe inicjatywy Ministerstwa Rozwoju. – Międzynarodowe targi przemysłowe w Hanowerze są dla polskich przedsiębiorstw świetną okazją do zaprezentowania ich zaawansowanych technologicznie produktów oraz zawarcia nowych, cennych kontaktów. Jako kraj partnerski Hannover Messe 2017 chcemy pokazać różnorodność i dynamikę polskiej gospodarki oraz jej zdolności innowacyjne, a także rozbudować nasze relacje międzynarodowe – powiedział wiceminister rozwoju Paweł Chorąży.
Targowe ekspozycje
Polskie małe i średnie firmy, które zechcą uczestniczyć w przyszłorocznych targach w Hanowerze mogą skorzystać ze specjalnego programu promocji – z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Zainteresowane firmy mogą ubiegać się o wsparcie finansowe na pokrycie części wydatków promocyjnych. Maksymalna wartość wydatków kwalifikowanych objętych wsparciem to 1 mln zł. Wnioski będzie można składać na początku 2017 r.
Wsparciem polskich przedsiębiorstw będzie zajmowała się Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, która otrzymała środki na przygotowanie i promocję polskiej ekspozycji. PARP ma za zadanie współpracować z poszczególnymi regionami Polski i zorganizować ich prezentację.
Jak zaznaczył Marc Siemering, o ile w 2016 r. wśród kilku tysięcy wystawców z całego świata było kilkadziesiąt firm z Polski, to w przyszłym roku Deutsche Messe oczekuje podwojenia tej liczby – do około 150 – i przygotowuje odpowiednio większą powierzchnię ekspozycyjną.
Wszyscy zainteresowani targami Hannover Messe 2017 mogą uzyskać więcej informacji w Przedstawicielstwie Deutsche Messe AG w Polsce, Targi Hanowerskie s.c. w Warszawie pod numerem telefonu 22 465 66 22 lub na stronie www.hannovermesse.de.
źródło: Automatyka 11/2016
Komentarze
blog comments powered by Disqus