Polska w Globalnym Rankingu Innowacyjności 2024
Materiał prasowy drukuj
Światowa Organizacja Własności Intelektualnej (WIPO) opublikowała Globalny Ranking Innowacyjności 2024 (Global Innovation Index), który klasyfikuje najbardziej innowacyjne państwa i analizuje trendy w zakresie innowacji. W najnowszej edycji Polska zajęła 40. pozycję na 133 krajów i tym samym poprawiła swój wynik o jedno miejsce w stosunku do zeszłego roku. Wśród krajów europejskich jesteśmy na 25. pozycji. Pierwsze pięć miejsc w rankingu zajmują Szwajcaria, Szwecja, USA, Singapur i Wielka Brytania. Raport WIPO wskazuje też na globalny spadek inwestycji w innowacje.
Zgodnie z Globalnym Indeksem Innowacyjności aktywność kapitału podwyższonego ryzyka oraz finansowanie prac badawczo-rozwojowych osłabły. W 2023 roku finansowanie kapitału podwyższonego ryzyka (VC) spadło o około 40% z powodu wyższych stóp procentowych. Zmniejszyły się również wydatki na badania i rozwój, a liczba międzynarodowych zgłoszeń patentowych (PCT) oraz publikacji naukowych wykazywała tendencję spadkową.
Technologia na rzecz zdrowia
Mimo to, w 2023 roku postęp technologiczny był widoczny, zwłaszcza w dziedzinach związanych ze zdrowiem, jak np. sekwencjonowanie genomu, a także w zakresie mocy obliczeniowej i baterii elektrycznych. Następuje ogromny postęp technologiczny zwłaszcza w 5G, robotyce i pojazdach elektrycznych. Daren Tang, Dyrektor Generalny WIPO zauważa, że w kluczowych wskaźnikach, jak spadek globalnego ubóstwa i wzrost produktywności oraz oczekiwanej długości życia, można dostrzec pozytywne trendy.
Przedsiębiorczość społeczna
Tegoroczny Global Innovation Index podkreśla również rosnące znaczenie „przedsiębiorczości społecznej”, kluczowego źródła innowacji, często pomijanego przez decydentów politycznych, ekonomistów czy instytucje finansujące. Przedsiębiorczość społeczna łączy praktyki biznesowe z celami społecznymi odpowiadając na najważniejsze wyzwania, takie jak tworzenie miejsc pracy, zapewnienie edukacji i rozwijanie zrównoważonych rozwiązań dostosowanych do lokalnych potrzeb.
Najbardziej innowacyjne kraje świata w 2024 r.:
1. Szwajcaria 2. Szwecja 3. Stany Zjednoczone 4. Singapur 5. Wielka Brytania 6. Korea Południowa 7. Finlandia 8. Holandia 9. Niemcy 10. Dania
|
11. Chiny 12. Francja 13. Japonia 14. Kanada 15. Izrael 16. Estonia 17. Austria 18. Hong Kong (Chiny) 19. Irlandia 20. Luksemburg … 40. Polska
|
Polska w Globalnym Rankingu Innowacyjności
W najnowszej edycji Polska zajęła 40 miejsce i tym samym znalazła się w gronie państw, które poprawiły swą pozycję względem poprzedniego roku. Dla porównania w 2023 roku zajmowaliśmy 41. miejsce, w 2022 – 38., a w 2021 – 40. Daje to naszemu krajowi 25. miejsce pośród 39 krajów europejskich. Polska wypada lepiej pod względem wyników innowacji niż nakładów na innowacje. W tym roku Polska zajmuje 45. miejsce pod względem nakładów na innowacje, co jest wyższą pozycją niż w roku ubiegłym. Jednocześnie, Polska zajmuje 38. miejsce pod względem wyników innowacji i jest to wyniki gorszy niż rok wcześniej.
Wśród mocnych stron polskiej gospodarki autorzy raportu wskazują między innymi udział eksportu dóbr kreatywnych w handlu ogółem oraz liczbę wzorów przemysłowych w przeliczeniu na PKB. Do słabych stron natomiast zaliczyli kwestie związane z działalnością o charakterze joint venture.
Więcej o Polsce w raporcie Poland ranking in the Global Innovation Index 2024
Raport Global Innovation Ranking 2024
źródło: Urząd patentowy
Komentarze
blog comments powered by Disqus