Polskie roboty pirotechniczne zyskują na popularności
Materiał prasowy (Łukasiewicz – PIAP) drukuj
2015 to kolejny rok, w którym Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP odniósł sukces sprzedażowy. Polski producent robotów zrealizował kilkanaście dostaw na rzecz krajowych i zagranicznych służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i obronę.
W minionym roku PIAP dostarczył na rynek krajowy dwa duże, pirotechniczne roboty IBIS do Placówek Straży Granicznej w Poznaniu i Katowicach. Roboty pozwalają na podejmowanie, transport i zdalną neutralizację podejrzanych bagaży i paczek. Mogą operować wewnątrz samolotów, terminali, sortowni bagaży, na parkingach i pasach startowych. Po zamontowaniu dodatkowego sprzętu, np.: wyrzutników pirotechnicznych, urządzeń rentgenowskich, czujników CBRN czy detektorów materiałów wybuchowych, funkcjonariusze Służby Granicznej mogą wykorzystać roboty w większej liczbie działań. Daleki zasięg operacyjny robotów pozwala na odsunięcie funkcjonariuszy od niebezpiecznych stref i zdalne prowadzenie działań, co znacząco poprawia bezpieczeństwo i komfort pracy.
Roboty IBIS już od 2011 roku na stałe znajdują się na wyposażeniu polskich lotnisk. Pierwszy z nich zakupił Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie dla Placówki Straży Granicznej Warszawa-Okęcie. Dziś, oprócz robotów IBIS, na lotniskach pracują także inne opracowane w PIAP technologie, w tym robot wspomagająco-neutralizujący EXPERT (Rzeszów-Jasionka, Warszawa-Okęcie, Katowice-Pyrzowice), mobilny robot pirotechniczny PIAP GRYF (Szczecin-Goleniów, Warszawa-Modlin), Taktyczny Robot Miotany (TRM) do zastosowań wspomagających operacje prowadzone w trudnodostępnym i niebezpiecznym otoczeniu (Warszawa-Okęcie) oraz urządzenie do inspekcji EXPLORER (Wrocław-Strachowice).
Sprzedaż robotów PIAP prowadzona jest również i za granicą. W 2015 roku PIAP brał udział w przetargach ogłaszanych w Korei, Nigerii i Pakistanie, które zakończyły się złożeniem przez tamtejsze armie zamówień na dostawę robotów PIAP GRYF i PIAP SCOUT.
Biorąc pod uwagę nowości produktowe PIAP (m.in. roboty, akcesoria do CBRN, pojazdy specjalne i urządzenia wspomagające operacje antyterrorystyczne) oraz stale rozwijającą się gamę produktów można przewidywać, że sprzedaż w 2016 roku zostanie utrzymana na tym samym lub wyższym poziomie.
źródło: PIAP
Komentarze
blog comments powered by Disqus