Przemysł 4.0 tematem wiodącym spotkania Asseco Product Review
Katarzyna Jakubek (AutomatykaOnline.pl) drukuj
Rozwój Przemysłu 4.0 i systemów ERP oraz ekspansja Asseco były głównymi tematami trzeciego spotkania Grupy Asseco, które odbyło się w dniach 19-20 kwietnia 2018 r. w Bratysławie. W trakcie dwudniowej konferencji poruszono wiele interesujących zagadnień związanych z nowymi trendami i wyzwaniami, jakie czekają w najbliższych latach różne branże.
Tegoroczną konferencję otworzyli Adam Góral, prezes Asseco Poland oraz Jozef Klein, prezes Asseco International i Asseco Central Europe. Najnowsze informacje dotyczące firmy oraz jej wzrostu w ostatnim czasie przedstawił w inauguracyjnej prezentacji Artur Wiza, wiceprezes Asseco Poland.
Grupa Asseco jest federacją spółek działających w 50 krajach. Na czele stoi Asseco Poland – jeden z pierwszych start-upów założonych w Polsce. W 2004 r. polski oddział zadebiutował na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, co dało impuls do dalszego rozwoju i zapewniło kapitał. Firmy w ramach grupy połączone są nie tylko wspólnymi celami biznesowymi, ale przede wszystkim wizją oraz partnerskimi relacjami.
Asseco jest obecnie jedną z największych firm z branży IT w Polsce, a także w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Od 2004 r. firma przejęła ponad 65 spółek. Działa w takich obszarach jak: bankowość i płatności, ubezpieczenia, administracja publiczna, opieka zdrowotna, obronność, energetyka i gazownictwo, telekomunikacja, rozwiązania ERP, Business Intelligence, infrastruktura czy bezpieczeństwo.
Asseco International
Strukturę Asseco na świecie tworzą obecnie trzy filary – Asseco Poland, Formula System (Izrael) oraz – od ubiegłego roku – Asseco International. Jozef Klein i Adam Góral przybliżyli historię powstania tego ostatniego. Asseco International, na czele którego stanął Jozef Klein, jest odpowiedzialne za zarządzanie, nadzór oraz wsparcie rozwoju spółek grupy, działających na międzynarodowych rynkach. Dzięki Asseco International oddzielone zostaną operacje związane z polskim rynkiem od międzynarodowych działań grupy.
– W ramach rozwoju Asseco International planujemy nowe akwizycje, a do tego potrzebujemy kapitału. Możemy wejść na giełdę, ale wiele zależy od rynku. W najbliższym czasie chcemy zakończyć przygotowywanie strategii i być może zdecydujemy się na taki ruch. Będziemy dbać o rozwój wyspecjalizowanych firm w ramach grupy oraz współpracować z Asseco Poland w sektorze bankowości, zdrowia, przemysłu i firm użyteczności publicznej. Będziemy też rozwijać wspólną ofertę – powiedział prezes Asseco International i Asseco Central Europe.
Wyzwanie: Przemysł 4.0 – CEIT i Volkswagen
W ubiegłym roku do Grupy Asseco została włączona spółka CEIT. Jej działalność przestawił podczas prezentacji prezes spółki, Boris Duľa. CEIT tworzy innowacyjne rozwiązania, m.in. w zakresie automatyki przemysłowej oraz inżynierii strukturalnej i materiałowej. Zajmuje się też kompleksowym projektowaniem linii produkcyjnych oraz fabryk. Dominującym obszarem aktywności spółki są działania R&D. To wszystko składa się na realizację przez CEIT koncepcji Przemysłu 4.0. Boris Duľa mówił o tym, jak firmy powinny radzić sobie z wdrażaniem rozwiązań z zakresu Przemysłu 4.0 i Digital Factory oraz jak CEIT może w tym zakresie pomóc.
Pierwszym etapem jest zobrazowanie w 3D całego procesu produkcyjnego. Na podstawie obrazów 3D można zaproponować rozwiązania optymalizujące produkcję. Kolejnym etapem jest wdrożenie tych rozwiązań. Pomocne może być oferowane przez CEIT oprogramowanie Factory Twin, które zbiera dane pomiarowe z czujników i wykorzystuje je zarówno do bieżącej analizy, jak i tworzenia wirtualnych modeli. Dzięki temu możliwa jest optymalizacja procesów produkcyjnych oraz szkolenie nowych pracowników. Obecnie rozwiązania CEIT działają m.in w fabryce Volkswagena. O ich zastosowaniu mówił przedstawiciel Volkswagen Slovakia – Martin Adamička.
W pierwszym dniu konferencji uczestnicy mogli także przetestować oprogramowanie firmy CEIT do szkolenia nowych pracowników z wykorzystaniem gogli i wirtualnej rzeczywistości.
Asseco wdroży AUMS Digital w największej serbskiej spółce energetycznej
Wymierną korzyścią posiadania w grupie różnorodnych spółek jest synergia rozwiązań z dwóch różnych branż. Największa państwowa spółka energetyczna w Serbii, Javno preduzeće Elektroprivreda Srbije (JP EPS), zdecydowała się na uruchomienie elektronicznego biura obsługi klienta, opartego na platformie Asseco – AUMS Digital. Będzie to pierwsze wdrożenie platformy Asseco w zagranicznej spółce z sektora utilities. Projekt będzie realizowany przez rok w ramach konsorcjum Asseco Poland S.A., Asseco South Eastern Europe d.o.o. Beograd oraz Chip Card a.d. Beograd.
Wdrożenie AUMS Digital ma na celu przede wszystkim podniesienie jakości obsługi klientów, zaoferowanie nowych produktów, a także nowoczesną integrację z wieloma różnymi systemami informatycznymi użytkowanymi przez klienta. To również zdecydowany krok w kierunku budowy architektury dwóch prędkości (BIMODAL). – Głównym zadaniem AUMS Digital jest integracja produktów spółek energetycznych z usługami zewnętrznych partnerów, także spoza branży energetycznej. Zapewnia im to wzrost sprzedaży oraz umożliwia rozszerzenie oferty. Warto podkreślić, że AUMS Digital to platforma w pełni otwarta, która może być rozwijana samodzielnie przez klientów i innych dostawców, ponieważ kod źródłowy stosowanych w niej miniaplikacji jest dostępny i w pełni udokumentowany – podkreślił Tomasz Bendlewski, dyrektor Pionu Energetyki i Gazownictwa w Asseco Poland.
Rozwój systemów ERP
Drugi dzień konferencji rozpoczęła prelekcja Marka Panka, wiceprezesa Asseco Poland, który opowiedział o działalności Grupy Asseco w zakresie rozwiązań ERP. – Na początku zintegrowaliśmy polski i środkowoeuropejski rynek ERP. Teraz mamy Asseco Enterprise Solutions z silną pozycją międzynarodową i ponad 1500 osobami wyspecjalizowanymi w ERP – zaznaczył Marek Panek. Asseco ma w portfolio szereg rozwiązań zarówno dla małych przedsiębiorstw, jak i dla dużych podmiotów publicznych z różnych branż.
Kolejną prezentację poprowadziła Edita Angyalová, wiceprezes Asseco Solutions. Jej tematem były trendy w rozwoju systemów ERP na przykładach z różnych branż. Obecnie takie systemy muszą być nieskomplikowane, intuicyjne, mieć wszechstronne zastosowanie oraz pozwalać na personalizację widoków oraz danych. W przytaczanych przykładach zostały zaprezentowane najnowsze możliwości systemów ERP. Jednym z ciekawszych było zastosowanie systemu SCS w niemieckiej firmie Next Generation Recyklingmachinen, produkującej maszyny do recyklingu. Firma posiada obecnie u klientów zlokalizowanych w 80 krajach 860 maszyn podłączonych do systemu ERP.
System SCS zbiera dane dotyczące maszyny od momentu jej projektu, przez produkcję, po późniejszy serwis. Informacje te są gromadzone i analizowane, a ich analiza przyczynia się do optymalizacji procesów oraz pomaga szybko wykryć lub zapobiec potencjalnym awariom. Dane te są również dostępne przez chmurę lub aplikację dla klientów.
Inteligentne oświetlenie w Wiedniu
Filip Kadeřábek, Business Development Manager Asseco Central Europe opowiedział w trakcie spotkania w Bratysławie o projekcie inteligentnego miasta zrealizowanym w Wiedniu. Składają się na niego rozwiązania do zarządzania oświetleniem publicznym, sygnalizacją świetlną, publicznym Wi-Fi, a także zegarami elektronicznymi i cyfrowymi tablicami informacyjnymi. System SAMO pozwala również na planowanie dalszego rozwoju w oparciu o nowe funkcjonalności.
eDocu – wsparcie dla nowych pracowników
O tym, jak wykorzystać rozszerzoną rzeczywistość w szkoleniu oraz rozwiązywać problemy w przedsiębiorstwie produkcyjnym mówił Miroslav Hájek, prezes eDocu. Coraz więcej firm ma problemy z przekazywaniem i zachowaniem firmowego know-how, np. w związku z odchodzeniem pracowników na emeryturę. Rozwiązanie eDocu umożliwia archiwizację wszelkich danych, takich jak instrukcje obsługi, zdjęcia lub dokumentacje techniczne. Można je sczytać za pomocą kodu QR i wyświetlić na smartfonie.
Rozwiązania Asseco dla elektromobilności
Trzecie spotkanie Asseco Product Review zakończyła prezentacja dotycząca elektromobilności poprowadzona przez Jerzego Popowicza, dyrektora Rozwoju Biznesu w Asseco Poland. W związku z szybkim rozwojem pojazdów elektrycznych w najbliższych latach zmianie będzie musiała ulec cała infrastruktura zarówno stacji ładowania, jak i przesyłu prądu.
Asseco zdecydowało się na rozpoczęcie działań z zakresu elektromobilności, ponieważ obecnie w skład grupy wchodzą spółki oferujące rozwiązania odpowiadające na potrzeby związane z rozwojem tej dziedziny. Należą do nich m.in. Aumus Elmo – system do zarządzania ładowaniem, oprogramowanie do smart meteringu czy systemy płatności.
źródło: AutomatykaOnline.pl
Komentarze
blog comments powered by Disqus