Przemysłowa wiosna w Kielcach
Urszula Chojnacka drukuj
W połowie marca Kielce gościły profesjonalistów związanych m.in. ze światem pneumatyki oraz zrobotyzowanego spawania, których stolica województwa świętokrzyskiego zgromadziła na IX Targach Pneumatyki, Hydrauliki, Napędów i Sterowań Pneumaticon oraz XI Międzynarodowych Targach Technologii i Urządzeń dla Spawalnictwa Spawalnictwo. Towarzyszyły im także inne wydarzenia skierowane do branży przemysłowej.
Wystawcy krajowi i zagraniczni, jeszcze większa niż rok temu powierzchnia wystawiennicza i wiele nowoczesnych maszyn – to najkrótsze podsumowanie targów Pneumaticon oraz Spawalnictwo, które odbywały się od 9 do 11 marca w Kielcach. Obie imprezy z roku na rok cieszą się większym zainteresowaniem, gromadząc kilka tysięcy gości i dając możliwość do zapoznania się z najnowocześniejszymi rozwiązaniami.
Pneumatyka w nowoczesnym wydaniu
Targi Pneumaticon były okazją do spotkania ze specjalistami z zakresu pneumatyki, napędów, sterowań i hydrauliki, a także przyjrzenia się z bliska innowacyjnym produktom i systemom pneumatycznym, w tym przetwornikom, silnikom, siłownikom i zaworom. Zwiedzający mieli też możliwość skorzystać z profesjonalnego doradztwa technicznego.
Wśród wystawców pojawiła się firma Renishaw, która prezentowała Equator – komparator do niestandardowej kontroli wymiarowej, umożliwiający sprawdzanie wielu różnych części mechanicznych i pozwalający efektywnie zmierzyć odchyłki kształtu przedmiotu. W połączeniu ze zrobotyzowanymi operacjami załadunku przedmiotów urządzenie obsługuje w pełni zautomatyzowaną kontrolę w procesach produkcyjnych, a co istotne – można go bardzo łatwo włączać w zautomatyzowane linie i gniazda produkcyjne.
Firma Stäubli przedstawiła bogatą gamę produktów przeznaczonych do sprężonego powietrza, począwszy od pistoletów odmuchowych, przez węże, szybkozłącza przyłączeniowe, rozdzielacze, multizłącza, w tym multizłącza modułowe CombiTac, aż po elementy instalacyjne linii. Nowością był kompaktowy pistolet typu SBG dostępny z czterema różnymi dyszami, którego niewielkie wymiary i waga sprawiają, że idealnie nadaje się do zastosowań na stanowiskach montażowych. Na targach można było także zapoznać się z ofertą firmy item, specjalizującej się w systemach modułowych do zastosowań przemysłowych i elementach do konstrukcji maszyn, stanowisk pracy oraz zastosowań w zakresie automatyki i produkcji odchudzonej (Lean Production).
Roboty do aplikacji spawalniczych
Na targach Spawalnictwo uwagę odwiedzających przykuwały szczególnie rozwiązania z zakresu zrobotyzowanego spawania, a wśród nich system produkcyjny Fanuc stworzony w oparciu o dwa roboty tej firmy (M-710iC/12L oraz ARC Mate 100iC/8L), który pozwala realizować skomplikowane procesy spawania łukowego. Na stanowisku jest wdrożony system iRVision Torch Mate, służący do kontroli wizyjnej i korekcji końcówki narzędzia obu robotów, którą jest drut spawalniczy. Do zalet rozwiązania – poza precyzją i powtarzalnością nawet w przypadku nieprecyzyjnie wykonanych półproduktów – należy wytrzymałość spoiny i fakt, że maszyny są programowane, zarządzane i nadzorowane z poziomu jednego kontrolera.
Roboty do aplikacji spawalniczych prezentowała także firma Cloos, w ofercie której jest seria robotów przemysłowych QIROX do automatyzacji procesów spawania i cięcia. Pakiety przewodów sterujących, okablowanie czujników, a także przewody zasilające i doprowadzające gaz osłonowy są umieszczone wewnątrz ramienia robota, co nie tylko zwiększa bezpieczeństwo całego procesu, ale też wpływa na większą elastyczność w programowaniu ruchów maszyny. Co więcej, acentryczna oś robota, zamontowana na jego podstawie, pozwala na zwiększenie obszaru roboczego o 550 mm.
Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszyła się także wycinarka laserowa firmy Mitsubishi Electric. Urządzenie eX-F40 Plus, oparte na technologii światłowodowej, znajduje zastosowanie w szybkiej i precyzyjnej obróbce cienkiej stali zwykłej, nierdzewnej i aluminium, a także w cięciu stali zwykłej średniej grubości. Rozwiązanie, którego produkcja i montaż odbywa się w Japonii cechuje się maksymalną prędkością roboczą 50 m/min i dostępną mocą rezonatora do 4000 W, zaś zakres cięcia waha się od 0,5 mm do 25 mm.
W świecie Druku 3D
Targi Pneumaticon oraz Spawalnictwo odbyły się w ramach organizowanej od wielu lat Przemysłowej Wiosny w Targach Kielce, która obejmuje cykl imprez – dwóm wspomnianym towarzyszyły też m.in. Stom-Tool, Stom-Blech, Stom-Laser, Control-Stom, Expo-Surface i Wirtoprocesy.
Równolegle z nimi odbywały się Dni Druku 3D – największa impreza tego typu w naszej części Europy, która z roku na rok zyskuje nowych uczestników i zwiększa zasięg. W tym roku jednym z wystawców, którzy najbardziej zwracali uwagę odwiedzających, była bez wątpienia firma igus, prezentująca m.in. komponenty do drukarek 3D oraz specjalistyczne filamenty o dużej odporności na ścieranie i łatwiejsze do przetworzenia, dzięki czemu możliwe jest wydrukowanie komponentów do gotowych aplikacji i od razu zastosowanie ich w danym urządzeniu.
W sumie wspomniane wydarzenia zgromadziły kilkaset firm nie tylko z Polski, ale także Niemiec, Turcji, Włoch, Czech, Słowacji, Litwy, Danii czy Holandii.
źródło: Automatyka 4/2016
Komentarze
blog comments powered by Disqus