Quality Area na targach METAV 2016
Materiał prasowy drukuj
Quality Area wspólnie ze stowarzyszeniem VDMA zaprezentuje się w czasie targów METAV 2016 w Dusseldorfie.
– Technika kontrolno-pomiarowa jest sercem znaku jakości Made in Germany – stwierdza krótko Markus Heseding, prezes Zrzeszenia Zawodowego Techniki Kontrolno-Pomiarowej w Związku Niemieckich Producentów Maszyn i Urządzeń (VDMA). Zrzeszenie Zawodowe reprezentuje 160 producentów i jest partnerem Quality Area na Międzynarodowych Targach Technologii Obróbki Metali – METAV 2016 – odbywających się w dniach od 23 do 27 lutego w Düsseldorfie.
Zaawansowana technika pomiarowa do ambitnych zadań
Z komory pomiarowej do obszaru produkcji – taki jest kierunek zmian w zakresie rozwoju technik pomiarowej. Celem zawsze jest przy tym skrócenie czasu taktowania i zwiększenie produktywności. Równocześnie należy zapewnić dokładność i maksymalną jakość obróbki przy minimalnych tolerancjach wykonawczych. Pomiary długości z dokładnością co do mikrometra od małych po duże obiekty, trójwymiarowa inspekcja optyczna powierzchni, bezdotykowa kontrola ultradźwiękowa w połączeniu z systemami robotów – systemy zapewnienia jakości działają w oparciu o najróżniejsze procedury w zależności od wymagań użytkowych. Przemysł motoryzacyjny, budowa samolotów i maszyn, technika medyczna, przemysł sportowy, przetwórstwo żywności, centra logistyczne i wiele innych – wszystkie te obszary korzystają z inteligentnych systemów zapewnienia jakości w swoich procesach produkcji.
Technika kontrolno-pomiarowa rozwija się także dzięki zastosowaniu różnorodnych nowych materiałów. Przykładem mogą być łopatki mechanizmu napędowego ze stopów TiAl w przemyśle lotniczym. Łopatki są o połowę lżejsze od tradycyjnych, a mimo to niezwykle wytrzymałe. Wiedzę o tym, w jaki sposób możliwa jest wydajna obróbka tego materiału w seryjnej produkcji, uzyskano dzięki tomografii APT i elektronowym mikroskopom transmisyjnym o wysokiej rozdzielczości – najnowocześniejszym aparatom z zakresu techniki pomiarowej.
Postępująca automatyzacja produkcji i tworzenie sieci produkcyjnych także opierają się na innowacjach w technice pomiarowej. Dzięki zaawansowanej technice kontrolno-pomiarowej możliwe jest kompleksowe dokumentowanie kontroli jakości. Olbrzymie ilości zgromadzonych danych są coraz szybciej i precyzyjniej przekazywane do systemów nadrzędnych. Tam stanowią podstawę nowoczesnej automatyzacji procesów. Tym samym technika kontrolno-pomiarowa odgrywa kluczową rolę w przemyśle 4.0 w inteligentnej fabryce.
Jak można zapanować nad tym zalewem danych? To kluczowe pytanie stawia producentom techniki pomiarowej nowe wyzwania i generuje nowe pola działalności. – Dzięki naszym produktom klienci gromadzą bardzo dużo pojedynczych informacji w trakcie i po obróbce, które umożliwiają analizę statusu produkcji – wyjaśnia Rainer Lotz, prezes spółki Renishaw GmbH w Pliezhausen. – Umożliwia to prowadzenie przewidującej gospodarki remontowej i tym samym unikanie przestojów. Dodatkowo możliwa jest także znaczna redukcja liczby towarów wybrakowanych dzięki dokładnemu kierowaniu procesami. Oprócz tego użytkownicy wywodzący się z przemysłu motoryzacyjnego czy też zaopatrzeniowego gromadzą dane pomiarowe dotyczące przykładowo głowicy cylindra razem z innymi danymi dotyczącymi materiału wyjściowego, procesu produkcji, warunków produkcji, warunków otoczenia itp. Dzięki temu wszystkie informacje związane z tą głowicą cylindra dostępne są w jednej bazie danych – wyjaśnia dalej Lotz. – Oprogramowanie pomiarowe i powiązanie go z systemami produkcyjnymi klienta zyskuje na znaczeniu – podkreśla Lotz.
Quality Area pokazuje powiązania między produkcją a systemem zapewnienia jakości
– Ze względu na te intensywne powiązania, czy istnieje coś lepszego niż stworzenie systemu zapewnienia jakości na tej samej platformie co technika produkcji dla obróbki metalu? – pyta raczej retorycznie dr Wilfried Schäfer, prezes Stowarzyszenia Niemieckich Producentów Obrabiarek (VDW) – organizatora targów METAV. Producenci techniki kontrolno-pomiarowej są podobnego zdania.
Na ich wyraźne życzenie na targach METAV powstał obszar Quality Area jako platforma dla Nadrenii Północnej-Westfalii i graniczących z nią rynków. – Quality Area umożliwia idealne tworzenie synergii między produkcją a kontrolą jakości – mówi Michael Lücke odpowiedzialny za targi i wydarzenia w Carl Zeiss AG w Oberkochen. – Targi METAV oferują klientom na jednej platformie dostęp do szczegółowych informacji o tym, które rozwiązanie w zakresie techniki pomiaru najlepiej pasuje do ich produktów, maszyn i procesów.
Quality Area jest nieodłączną częścią METAV i prezentuje całe spektrum techniki kontrolno-pomiarowej oraz systemów zarządzania jakością i analizy. Nomenklatura dla Quality Area obejmuje około 200 pozycji. Panel referatów prezentuje przykłady najlepszych rozwiązań w przemyśle.
Targi METAV 2016 w Düsseldorfie
Targi METAV 2016 – 19. Międzynarodowe Targi Technologii i Obróbki Metali odbędą się w dniach 23–27 lutego w Düsseldorfie. Zaprezentuje się na nich pełne spektrum przedsiębiorstw z branży techniki produkcyjnej. Główny obszar zainteresowań skupia się na obrabiarkach, systemach produkcji, narzędziach precyzyjnych, zautomatyzowanym przepływie materiałów, technologii komputerowej, elektronice przemysłowej i osprzęcie. Do tego dochodzą nowe zagadnienia – budowa form, technika medyczna, produkcja addytywna i jakość. Zostaną one na stałe zintegrowane w tzw. sektorach z własną nomenklaturą w ramach programu wystawienniczego targów METAV. Grupę docelową targów METAV tworzą wszystkie gałęzie przemysłu zajmujące się obróbką metali, w szczególności branża budowy maszyn i urządzeń, przemysł motoryzacyjny i jego dostawcy, branża lotnicza i kosmiczna, przemysł elektryczny, technika energetyczna i medyczna, budowa narzędzi i wykonywanie form, a także obróbka metali i rzemiosło.
źródło: METAV
Komentarze
blog comments powered by Disqus