RACER Challenge – szkolenie Comau Poland
Współpraca stowarzyszenia BEST z Gliwic (Board of European Students of Technology) wraz z Comau Poland przyczyniła się do zorganizowania letniego kursu dla 27 studentów pochodzących z różnych zakątków Europy (Polska, Serbia, Słowenia, Rosja, Ukraina, Belgia, Austria, Węgry, Portugalia, Hiszpania, Włochy, Grecja, Szwecja).
Tematem przewodnim szkolenia było „Jak wytresować robota Comau”, natomiast wyzwaniem, jakie stało przed uczestnikami była rywalizacja robotów Racer w praktyce i teorii. Polski oddział Comau w pełni zajął się merytoryczną oprawą szkolenia, organizując studentom pięciodniowy kurs dedykowany zagadnieniom robotyki, programowania robotów oraz symulacjom 3D.
Dzień pierwszy. Wprowadzenie do robotyki
Pierwszego dnia zaprezentowano wstęp do robotyki. Prezentacje zawierały informacje o organizatorach, stowarzyszeniu studentów Best, firmy Comau w ujęciu światowym, rewolucje i trendy w obecnym biznesie oraz spojrzenie w lokalny, polski oddział Comau. Wstępem ze strony włoskiej firmy zajęli się Michał Ochmański (Kierownik Sprzedaży) oraz Mirosława Tobór (Kierownik Działu Personalnego), który rozpoczęli kurs angażując studentów w „burzę mózgów” dotyczącą ich skojarzeń na temat robotyki. Wyniki można zauważyć w „chmurze” słów poniżej:
Wiele skojarzeń było trafnych i bezpośrednio powiązanych ze sferą robotyki, co pokazało, iż zgromadzeni goście nie byli „zieloni” w temacie. W trakcie porannych zajęć, uczestnicy szkolenia poznali teorię robotyki i obecne trendy oraz czym zajmuje się organizacja Comau. Popołudnie było bardziej praktyczne.
Michał Ochmański zaprezentował skrócony kurs obsługi robota, po czym uczestnicy mogli samodzielnie poruszać robotem Racer. Ruchy robota zrobiły spore wrażenie na studentach, mogli oni joggować poszczególnymi osiami robota, poruszać nim dzięki ustaleniu w panelu sterowania odpowiednich danych w układzie współrzędnych oraz definiować narzędzia.
Dzień drugi. Programowanie robotów
Czas, aby “potrenować” roboty! Michał Stawowy – doświadczony programista Comau, dał uczestnikom lekcję jak trenować roboty Comau. Zazwyczaj takie szkolenie trwa około pięciu dni, lecz dzięki pełnemu zaangażowaniu i umiejętnościach, grupa przyswajała informacje w ekspresowym tempie. Przez większą część dnia, uczestnicy uczyli się jak programować robota – wpisywać poprawne komendy, aby robot „uzbrojony” w mazak, mógł rysować proste rysunki na flipcharcie.
Dzień trzeci. Wycieczka po Fiat Chrysler Automobiles – Tychy
Trzeciego dnia studenci “BEST” (organizacja, a także dosłownie z angielskiego) przybyli do fabryki Fiat Chrysler Auto Poland, aby obejrzeć w pracy roboty Comau. Była to świetna szansa, aby podejrzeć jak wygląda montaż nowego Fiata 500, krok po kroku. Jak wydać na selfie poniżej, uczestnicy kursu dobrze się bawili.
Dzień czwarty. Robosim 3D Pro – oprogramowanie symulacyjne
Kolejnego dnia, główną postacią był Tomasz Błażejowski – wysoko wykwalifikowany pracownik działu ofertowania – Specjalista z zakresu symulacji wirtualnych w programie RoboSim3D Pro. Podobnie jak w przypadku programowania robotów, standardowy czas szkolenia symulacyjnego to minimum 4 dni, aby przekazać niezbędne informacje, nie mniej, na potrzeby kursu skompresowano go do jednego dnia. Ponownie uczestnicy szkolenia zaprezentowali wysokie umiejętności błyskawicznego przyswajania wiedzy i przyjęli wszelkie wiadomości niemal natychmiast. Tomasz zaprezentował kilka symulacji, pokazał jak poruszać robotami w wirtualnym środowisko, a następnie studenci odtwarzali to samo – dając ponownie dowód na to, że nie znaleźli się tu przez przypadek.
Decydująca rozgrywka. Racer Challenge
Ostatni dzień, ostatnia prosta. Na początku wyłoniono czworo liderów, którzy dobrali sobie zespoły. Następnie rozlosowano aktywności. Dwie drużyny pracowały z robotem, dwie pozostałe zajęły się pracą w środowisku symulacyjnym. Dwie rozgrywki między drużynami z tej samej aktywności wyłoniły zwycięzców. Wygrany zespół musiał dokładniej i szybciej narysować robotem, szkic prezentujący prostego „robota”. Tym samym zajęły się pozostałe zespoły w środowisku symulacyjnym. Poniżej widać jak studenci poradzili sobie z tym wyzwaniem. Szczególnie zauważalny był wkład włożony w naukę w czasie poprzednich dni teoretycznych.
Niezmiernie trudnym zadaniem było wyłonienie zwycięzcy, lecz w końcu się to udało. Naturalnie triumfatorzy zostali nagrodzeni upominkami takimi jak: duże plakaty Comau, plastikowe figurki robotów, „robotyczne” pendrive’y oraz pozostałe gadżety dla innych uczestników kursu.
“Dziękujemy za szanse”, “Moje pierwsze zetknęcie z robotyką, które z pewnością poszerzyło moje horyzonty”, “Niesamowite doświadczenie. Nigdy wcześniej czegoś takiego nie doświadzyłem, jest to dla mnie bardzo ważne”, “Doświadczenie, które zapamiętam do końca życia!”, “Dzięki Comau za tą szanse! Nigdy tego nie zapomnę. Będę podwyższał swoją wiedzę i pewnego dnia zatrudnię się w waszej firmie.” – to tylko niektóre z komentarzy, jakie wpisali uczestnicy w krótkiej anonimowej ankiecie zadowolenia z kursu. Badanie wykazało, że średnia ocena poszczególnych dni szkolenia to dobry plus. Miejmy nadzieję, że w kolejnych latach, będziemy mieli ponownie możliwość aby szkolić takie świetne grupy młodych osób zainteresowane robotyką, a przy okazji będziemy się tak świetnie bawić!
źródło: Comau
Słowa kluczowe
Comau, RACER Challenge, robotyka, stowarzyszenia BEST, szkolenie roboty przemysłowe
Komentarze
blog comments powered by Disqus