Robot KUKA wspiera szpitale zakaźne, dbając o bezpieczeństwo medyków
Materiał prasowy (KUKA CEE GmbH Sp. z o.o. Oddział w Polsce) drukuj
Bezpieczeństwo. To słowo w ostatnich miesiącach nabrało wyjątkowego znaczenia. Personel medyczny, stojący na pierwszej linii frontu walki z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2, narażając własne zdrowie i życie od wielu tygodni mierzy się z nadzwyczaj trudnym zadaniem. Konfrontacji z pewnością nie ułatwiają ciągłe braki specjalistycznych środków ochrony oraz kwarantanny, którym poddają się całe grupy medyków
W jaki sposób walczyć z pandemią koronawirusa?
Nie sposób się nie zgodzić, że takie sytuacje wymagają specjalnych środków. I właśnie ten przykład pokazuje, jak istotna jest współpraca interdyscyplinarna, dzielenie się wiedzą, poszukiwanie rozwiązań daleko wykraczających poza standardy.
KUKA to nie tylko innowacje tworzone z myślą o przemyśle. Filozofia firmy od początku ukierunkowana była na rozwój produktów i usług, tak by mogły skutecznie wspierać różne dziedziny. Walka z pandemią narzuciła inżynierom kolejny cel: opracowanie rozwiązania, które pomoże w codziennej pracy pielęgniarek i lekarzy, minimalizując ryzyko związane z zakażeniem.
Daleko poza murami szpitali powstał innowacyjny projekt, który doskonale obrazuje potrzebę ścisłej i efektywnej współpracy między sferą techniczną a medyczną. Najlepsi inżynierowie KUKA wraz z badaczami Politechniki Śląskiej i specjalistami z APA Group opracowali prototyp robota asystującego dla szpitali zakaźnych.
Robot – skuteczny i bezpieczny asystent medyczny
Prace nad innowacyjnym projektem rozpoczęły się na Wydziale Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej w Zabrzu. Wykorzystano możliwości mobilnego robota kolaboracyjnego KMR iiwa, którego wyposażono w specjalistyczny sprzęt taki jak kamera termowizyjna czy zautomatyzowany podajnik leków stworzony przez pracowników politechniki. Na cobocie zainstalowano również dedykowane oprogramowanie stworzone przez firmę APA Group, łączące ze sobą wszystkie powyższe komponenty w system umożlwiający zdalne planowanie i kontrolowanie prac przez pracowników szpitala.
Tak wyposażony robot będzie odpowiedzialny za bezpośredni kontakt z zarażonym oraz wykonywanie prostych, rutynowych, nie wymagających specjalistycznej wiedzy zadań. Na liście znalazły się m.in.: pomiar ciśnienia i temperatury ciała, podawanie leków oraz pożywienia, umożliwienie komunikacji chorego z personelem medycznym czy rodziną. Dzięki opcji samodzielnej dezynfekcji robot nie stanowi żadnego zagrożenia ani dla pacjentów, ani dla personelu.
Czas na kolejny krok!
Premiera prototypu innowacyjnego robota - asystenta medycznego odbyła się podczas uroczystości inaugurującej budowę Śląskiego Centrum Inżynierskiego Wspomagania Medycyny i Sportu. Projekt uzyskał bardzo przychylne opinie wśród przedstawicieli środowiska medycznego. Kolejnym etapem będzie opracowanie pozwalające na pozyskanie finansowania całego przedsięwzięcia oraz wdrożenie robotów w placówkach medycznych.
źródło: KUKA
Słowa kluczowe
APA Group, bezpieczeństwo, branża medyczna, cobot, COVID-19, KMR iiwa, kobot, koronawirus, kuka, robot medyczny, robot współpracujący
Komentarze
blog comments powered by Disqus